Skocz do zawartości

Czy stalówki super flex powrócą?🤔


Klerk

Polecane posty

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tu stalówki i tu stalówki, ale jak bardzo różne. To stalówki kaligraficzne, takie prawdziwe bo ze stali węglowej (rdzewieją), sprężystość niektórych godna pozazdroszczenia. Stare jak pierwotne pióro z obsadką, ale nadal produkowane w praktycznie niezmienionej formie, bo przecież studenci muszą się jakoś uczyć👩‍🎓😉.  Mam ich sporo, Córcia❤️ mi podarowała:

AfcGLsC.jpeg

No to wydało się, teraz to każdy już się domyśli, gdzie pobierała nauki😄.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam sobie ten temat, co tam @Klerk za piękne stalóweczki wstawił. Akurat upiekłem sobie chlebek, o taki wyszedł:

IZjRrIo.jpg

I taka myśl mnie naszła, że jedno i drugie nie wygląda najpiękniej, za to smakuje całkiem, całkiem.
Taka filozofia w słoneczne popołudnie... :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprowokowany znaleziskiem @Syrius rozwinę temat, jak obiecałem.  Rok temu, w kooperatywie z @zami testowo przerobiłem kilka piór Jinhao 911 i stalówki do nich. Nie wygląda to imponująco, ale ponieważ stalówka schowana jest głęboko, estetyka nieważna, ważne działanie.

eGWeGBO.jpeg

A pracuje tak:

ZvEfDkc.jpeg

Hba5f50399c624ee29c5887586af0eee8q.jpg_6

O ile takie "byle jakie" przeszlifowanie stalówki jest łatwe i szybkie, to przygotowanie pióra Jinhao 911 już nie. Pióro trzeba rozebrać by zwiększyć przepływ atramentu na spływaku, oraz powiększyć tą "dziuplę" aby elastyczna stalówka miała miejsce się uginać. A tu poważny kłopot, sekcja na gwincie jest sklejona, i to solidnie, do tego stopnia, że nie każde się poddaje.  Jak to zrobić już opisałem w dyskusji:

https://www.piorawieczneforum.pl/topic/7341-jinhao-911/?do=findComment&comment=207670

Tak to wygląda:

ZQdSPPa.jpeg

A jak już wszystko się uda😄, to tak pisze🤩:

BDJNBiS.jpeg

Wydawałoby się, że to prosty i łatwy sposób na stalówkę flex, tu skonfrontuję, na takiego "dobrego" fleksa:

AK4Cz1g.jpeg

to potrzeba kilka godzin😲. No właśnie, pomimo kilku przerobionych Jinhao 911 nie udało się uzyskać zadowalającego efektu "flex".  W czym rzecz? Najlepiej wyraziła to mistrzyni kaligrafii, Ewa Landowska: decyduje nie tylko to jak stalówka się otwiera, ale równie ważne jest, jak się zamyka. Ta schowana w dziupli stalóweczka zalana jest atramentem i nie może w porę powstrzymać jego wypływu. Tym niemniej, amator takiego oldskulowego stylu pisania będzie zadowolony z "resorującej" stalówki, ze zmiennej grubości kreski, szkoda tylko, że Jinhao 911 nie wygląda😉 jak Waterman's z lat '50-siątych😄😂🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Klerk Kolego to co uzyskałeś z tej igiełki to i tak świetny wynik, już nie przesadzajmy z tymi fleksami. Ileż możesz osiągnąć ze stalówki wielkości zaostrzonej zapałki? To co udało Ci się osiągnąć to czapki z głów że ta stalówka nie rozpadła się na dwie części. Świetny wynik, uwzględniaj wielkość, proporcje stalówki i jakie może dać rozwarcie przy tej swojej wielkości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@peterek_primosz Ciągle w ofercie chińskich magików można dostać przeróbki m.in piór Jinhao ze stalówkami Zebra G. Efekt jest marny, pisać jakoś to pisze ale to taka atrapa. Stalówki maczane, do obsadek mają inny profil, są bardziej płaskie lub mało zaokrąglone, słabo obejmują spływak. Ogólnie nie są stworzone do "współpracy" ze spływakami, to stalówki maczane, mają zatrzymać część atramentu a nie być nim płynnie zasilane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Syrius napisał:

Stalówki maczane, do obsadek mają inny profil, są bardziej płaskie lub mało zaokrąglone, słabo obejmują spływak.

Rozumiem, ale może istnieją jacyś mistrzowie rzemiosła którzy w jakiś niszowych środowiskach wykonują takie spływaki, no bo skoro przy HERO, przy tak wąskiej stalówce jest ów spływak to czemu by nie przy XIX wiecznych czy kaligraficznych. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@peterek_primosz Oj Peterek o czym my tu w ogóle dyskutujemy? Co ma Hero i jego małe stalówki do stalówek kaligraficznych? Nie wiem czy Ty w ogóle orientujesz się o czym piszemy? W telegraficznych skrócie, tak wygląda ta mała stalówka Hero

YotfaSZ.jpg

Tak wyglądają w środku te popularne Chińskie pióra

1KnF0fh.jpgT

Ta mała stalówka jest nasuwana na prosty spływak. Co ma tu wspólnego stalówka kaligraficzna, maczana?

VqB93hc.jpg

Jedno i drugie łączy tylko nazwa. Jedno i drugie stworzono do konkretnych celów i jakoś do dzisiaj pomijając ten szum dotyczący tzw.flexów których czas również przeminął nie próbuje się stworzyć jakieś hybrydy. Po prostu mamy stalówki do kaligrafii i mamy pióra wieczne. Reszta wynalazków to już inwencja twórcza tych wszystkich którzy próbują czymś przyciągnąć klienta i na tym zarobić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...