Jump to content

Wyjątkowa, oryginalna klasyka


Recommended Posts

Proszę o pomoc w wyborze pióra. Kryteria do spełnienia:

    wygląd: klasyczna elegancja
    stalówka: raczej cienkopisząca, gładko sunąca po papierze; ewentualnie coś elastycznego, co wraz z naciskiem zmienia delikatnie grubość
    dobrze wyważone, zawsze gotowe do pracy, którego nie trzeba rozpisywać,
    budżet: do 1000 zł

Koniecznie pióro nowe i takie, żeby dwa na jednym stole się nie spotkały tj. rzadziej spotykane.

 

Edited by omickal
Link to comment
Share on other sites

Zero to chyba nie, ale przy 27 egzemplarzach ryzyko takiego spotkania jest faktycznie niewielkie. Pytanie, czy spełnia kryterium klasycznej elegancji?


@omickal Poleciłbym Platinum 3776, ale jego stalówka ma wyraźny feedback. Jeśli warunkiem koniecznym jest gładkie pisanie, to może Pilot 92 w wersji smoke?

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie, masz rację! Ale z drugiej strony na spotkaniu w Pióromaniaku trzy pióra kupiła jedna osoba, więc może jej niecnym planem jest wymieszanie kolorów i powielenie wzoru. :D

Coś w tym jest - jeśli chodzi o sprzeczność. Ja wymaganie co do oryginalności zrozumiałem tak, że ma być możliwie mało popularne, rzadko kupowane, co nie musi wykluczać się z klasycznym wzorem - w teorii. W praktyce faktycznie jest tak, że chociaż w tym budżecie znajdziemy choćby świetne Japończyki, to są one kupowane przez wielbicieli piór bardzo chętnie. Z drugiej strony - na pewno są jednocześnie wielokrotnie mniej powszechne niż Parkery i Watermany z podobnej półki cenowej.

Po zastanowieniu popieram głos Rittela. Od siebie dorzucę jeszcze dwie propozycje: Laban 325 we wzorze, który uznasz za najbardziej klasyczny albo Aurora Ipsilon w wersji ze złotą stalówką.

Edited by griksejlor
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, griksejlor napisał:

wymaganie co do oryginalności zrozumiałem tak, że ma być możliwie mało popularne, rzadko kupowane, co nie musi wykluczać się z klasycznym wzorem

Dokładnie o to chodzi.

Zmierzam chyba w kierunku czegoś japońskiego. Zastanawiam się poważniej nad Platinum 3776 oraz Sailor 1911 w stronę tego pierwszego. Ktoś rozwieje wątpliwości? Ten drugi trudniej dostępny. I pytanie czy Sailor 1911 w wersji standard nie będzie za małe dla faceta? Wersja Large sporo droższa i różni się tylko rozmiarem?

Aurora Ipsilon bardzo ładne, ale pytanie na ile jakościowo gorsze od wyżej wymienionych Japończyków.

Edited by omickal
Link to comment
Share on other sites

Mnie Platinum 3776 odpowiada bardziej niż Sailor 1911. Plastik w Sailorze wydaje mi się bardziej "tandetny" niż ten w Platinum. Poza tym Platinum ma wyjątkowo piękną wersję celuloidową - tutaj jest spełnione kryterium wyjątkowości, ale niestety znacznie przekroczony budżet. Chyba że zamówiłbyś pióro bezpośrednio z Japonii - naciągnięcie budżetu byłoby w tym przypadku niewielkie, a zdecydowanie warto. Pytanie, jak wtedy z gwarancją - to już Twoja decyzja i temat do rozeznania.

Aurora ma świetne stalówki własnej produkcji. Bardzo dobrym wyborem z perspektywy jakości pisania jest nawet wersja ze stalową stalówką, która nie tylko nie przekracza Twojego budżetu, ale w dodatku dzieli go na pół. Jakość wykonania wydaje mi się porządna, ale nie piszę tego z doświadczenia własnego (pióra nie posiadam, chociaż planuję kupić jako pióro codzienne). Jednak przy podanych przez Ciebie kryteriach, wybór czy kupić Aurorę za 500 czy Platinum za 850 jest według mnie oczywisty na korzyść Platinum.

Link to comment
Share on other sites

Biorąc pod uwagę początkowe wymagania ja bym brał pod uwagę Platinium 3776 ze stalówką SF - jest dość miękka i bardzo gładka, feedback jeżeli jest to bardzo niewielki. AURORA ma generalnie bardzo twarde stalówki. Jeśli chodzi o jednostkowość, to może coś od Przemysława Marcińskiego, ale cena 1200+.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...