Skocz do zawartości

Ebonit, drewno, plastik... - jaki materiał wolicie?


Polecane posty

Nie wiem, czy jest już taki temat na Forum - jeśli tak, to z góry przepraszam.

Chciałabym Was zapytać, jaki materiał pióra lubicie najbardziej? Wolicie piórka np. metalowe, pokryte lakierem, same metalowe, plastikowe, z octanu celulozy, akrylu, o składzie mieszanym lub z czegoś jeszcze innego?

Jakie byłoby Wasze pióro idealne? Macie je już?

Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii. :)

 

Zacznę od siebie.

Osobiście wolę pióra cięższe (tak do 24 gram), co zwykle prowadziło do wyboru czegoś metalowego o pokryciu lakierem.

Nigdy natomiast nie miałam w ręku piór cięższych a wykonanych z innego rodzaju materii. Może wyjątkiem będzie tu FC WRITink, który niespecjalnie lubię za dość szeroką i jakąś taką "nieukładną" sekcję. Chociaż może to kwestia nie tyle tworzywa, co właśnie kształtu "części chwytnej".

Marzy mi się natomiast coś tłokowego lub zakraplacz, co ważyłoby (już zatankowane) ok. 23-24 gram, o dość cienkiej sekcji. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mechanik, ciekawa jestem, jak bardzo ebonit różni się w dotyku od plastiku czy też "drogocennej żywicy"... Słyszałam, że jest jakby cieplejszy przy macaniu, ale nigdy nie dotykałam pióra z ebonitu.

A producent piór naprawdę warty uwagi. Są piękne!

Edytowano przez Stalówkowy Potworek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tom_ek, właśnie aksamitność miałam na myśli, nie wiem skąd to ciepło wyskoczyło. :)

Z ciekawości - jak ebonit daje sobie radę w piórach, które są eyedroperami? Niby w atramencie jednym ze składników jest woda lub etanol. Czy to oznacza, ze ebonitowe pióra tolerują tylko etanolowe atramenty?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ebonit ulega pewnego rodzaju erozji pod wpływem światła słonecznego i powietrza... po prostu utlenia się i robi porowaty dostając przy tym barwy szarozielonej lub brązowawej.. Ale są specjaliści potrafiący stuletniemu ebonitowi przywrócić oryginalną głęboką czerń i to bez zeszlifowaywania górnej warstwy...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ebonit jest skalowalny. Mam trzy ebonitowe piora i Ranga choc najtansza wykonana jest z takiego ebonitu, ze nic zupelnie go nie rusza, a Conway Stewarda strach woda oplukac. Drewno jakos mnie nie kreci. Preferuje twarde tworzywa. Parker Duofold jest jak dla mnie wykonany z referencyjnego materialu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ebonit + urushi. Bez wątpliwości. Czy to Nakya czy to Ranga w moim lakierze - zawsze u mnie wygra z innymi materiałami. No może jeszcze celulloid (arco ;))))

Ranga to naprawdę świetna firma i cudowni ludzie. Spedziłem u nich cały dzień odbierając moje zamówienie (jedne kilkanaście piór z czarnego ebonitu pod lakierowanie urushi + rzutem na taśme jeszcze z 10 akrylowych). Zarówno Mr Kandan (syn, z nim sie rozmawiaj jak zamawiacie) i Mr Pandurangan (ojciec, od 40 lat robi pióra) są niesamowicie gościnni, a to co potrafi zrobić Pan Pandurangan na swojej tokarce to kosmos. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...