Jump to content

Pióro do 600 zł


Recommended Posts

Dzień dobry,

Jestem zainteresowany zakupem pióro za ok. 400-600 zł (zależy mi na oficjalnej dystrubucji, ebay nie wchodzi w grę, pióro musi być nowe.). Obecnie używam Parkera Sonneta(wersja z 2016 stalowa stalówka F). Z pióra byłem bardzo zadowolony, niestety uległo ono zniszczeniu. Mam również Watermana Experta niestety charakterystyka stalówki (f) zupełnie mi nie odpowiada, jest bardzo szorstka i twarda. Myślałem o zakupie Parkera sonneta ze złotą stalówka(czy jest różnica względem stalowej) lub Pelikana m200. Nigdy nie używałem pelikanów, nie wiem jak spisuje się stalówka,czy jest ona miękka(elastyczna)? Co od grubości stalówki najbardziej odpowiada mi parkerowsie F(czyli chyba normalne M). Jakie pióra polecacie?

PS  Pióra japońskie raczej odrzucam, nie podobają mi się.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry.

Niestety współczesne pióra mają bardzo niską powtarzalność stalówek. Mimo dość wysokiego rozwoju technologicznego, jeśli kupisz dwa identyczne pióra, to może się okazać że piszą zupełnie inaczej. W przypadku wielu producentów ich "najwyższa jakość" to po prostu fikcja.

Odnośnie zadanych pytań - stalówki w Pelikanach są całkiem miękkie jak na współczesne standardy, ale wciąż w porównaniu do starszych piór są to dość twarde stalówki. Myślę że jeśli korzystałeś z Sonneta to Pelikan ma nieco bardziej miękkie stalówki. To na co warto zwrócić uwagę, to fakt że Pelikan M200 to bardzo delikatne i niewielkie pióro. Warto przymierzyć się do niego przed zakupem.

Ja na Twoim miejscu przemyślałbym pióro Faber-Castell e-motion. Po ostatnich podwyżkach cen tej firmy spadła opłacalność zakupu, ale wciąż to bardzo rozsądna propozycja, ponieważ stalówki tej firmy piszą bardzo dobrze (i cechują się całkiem powtarzalną jakością), ale raczej miękkimi bym ich nie nazwał.

Link to comment
Share on other sites

Faber Castel e motion niestety Wogule nie odpowiada mi wizualnie(jest zbyt gruby). Pelikan m200 rzeczywiście wygląda na bardzo filigranowe pióro. Nie przekonuje mnie również obudowa z tworzywa. Myśłałem o pelikanie m215. Czy wymiary tego pióra są zbliżone do sonnet?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...