Jump to content

Bardzo trwały atrament


Mariux

Recommended Posts

Potrzebuję bardzo trwałego atramentu, najlepiej w kolorze niebieskim lub granatowym. Dobrze by było żeby podpis wykonany piórem z takim atramentem wytrzymał co najmniej 50 lat, mam tutaj na myśli pisma urzędowe. Przyjmujemy że piszemy na papierach o bardzo dobrej jakości oraz tych najtańszych do drukarek, ksero.

Warunki przechowywania dokumentacji też nie są najlepsze, czasami wilgoć może się dostać do akt. 

Do tej pory używałem atramentów standardowych Pelikana, Diamine oraz Parkera ostatnio czytałem o atramentach żelazowo-galusowych firmy KWZ Ink, czy one są bardziej trwalsze od standardowych atramentów?

Jak pióro reaguje na atrament żelazowo-galusowy, czy trzeba je czyścić częściej, szybciej się zużywa stalówka?

Jakie są wasze doświadczenia po długotrwałym używaniu tych atramentów? 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

No wziął i mnie uprzedził :) Ja też korzystam z tych atramentów i jestem bardzo zadowolony. Trzeba trochę częściej płukac pióra i troszkę dłuzej to zajmuje. No i nie wolno dopuścić do wyschnięcia atramentu w piórze. Co do trwałości to są one bardzo trwałe. Z czasem ciemnieją na papierze. Po zalaniu wodą kolor się wypłukuje, ale pozostaje ciemnoszary ślad, bardzo czytelny. 

Edited by Kowal1623
Link to comment
Share on other sites

Ja kupiłem ostatnio w 100 ml butelce Diamine Registrar Blue - Black. Nie wiem, czy to jest żelazowo galusowy, ale jest fajny, bo jak się nim pisze, to jest jasno niebieski, a dosłownie po kilkunastu sekundach ciemnieje, aż do bardzo ciemnego niebiesko-czarnego. Niestety, przetestowałem go dopiero w jednym piórze, które ma to nieszczęście, że posiada niewyobrażalnie wprost suchą stalówkę.

Link to comment
Share on other sites

Można też poczytać na temat atramentów pigmentowych. Nie wiem jak z długowiecznością ale widziałem testy kartek zamoczonych kilka godzin czy nawet 1-2 dni i nie było śladów rozmazania (Recenzja visvamitra) . Wydaje mi się ciekawym wyjściem, w każdym razie lecą do mnie z japonii naboje carbon to będę się mógł wtedy wypowiedzieć coś więcej. A i do tego atramentu pióro musi być bardzo szczelne - nawet do żelazowo-galusowych jak używam w trochę mniej szczelnych piórach to za każdym razem muszę rozpisywać, tak naprawdę to nie zasycha mi tylko w sonnecie i platinumach.

Link to comment
Share on other sites

Ja kupiłem też Sailora czarnego Kiwa-Guro (ktoś tu mówił, że ma go w Lamy Safari i nie narzeka) i faktycznie, napełniłem nim też Safari i nie narzekam. Jest bardzo nasycony, naprawdę czarny, jak najczarniejsza noc, a nie rusza go nie tylko woda, ale i rozpuszczalnik zawarty w tuszu flamastrów. Jestem bardzo z niego zadowolony.

Link to comment
Share on other sites

Do czasu kiedy przez przypadek nie wylejesz go na coś cennego, np. koszulę, garnitur, spodnie, sprzęt rtv itp. Przy zmianie atramentu, wycieraniu, różne przypadki się zdarzają. Sam ostatnio uratowałem odzież wyjściową ponieważ atrament nie był wodoodporny.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Dnia 24.04.2017 o 18:54, anylog napisał:

Noodlers 54th Massachsetts. Nic go nie rusza ;)

W mojej pracy bardzo dużo piszę piórem i zależy mi na trwałym atramencie odpornym na działanie wody dlatego dotychczas używam Rohrer&Klinger Salix. Niestety lektura tego forum prowadzi do chęci spróbowania czegoś nowego i idąc tym tropem zamówiłem Noodler’s 54th Massachusetts. Po uprzednim wymyciu zalałem go do Faber Castell Ambition stalówka EF i jestem rozczarowany właściwościami tego atramentu. Atrament wycieka na stalówkę a na dodatek kiedy nim piszę na gorszych rodzajach papieru, które niestety są najpopularniejsze, rozpływa się po papierze - wsiąka jak w papier toaletowy. Grubość kreski z tej stalówki wychodzi powyżej grubości B. Nawet na dobrym papierze jest zdecydowanie za grubo. Pomyślałem, że coś zepsułem ale kiedy wlałem z powrotem Salixa, wszystko wróciło do normy. Chciałbym Was zapytać o doświadczenia z tym atramentem, to typowe jego zachowanie? Jakie pióra nad nim panują na tyle, że da się go używać?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Wyczytałem w innym wątku, żeby go wstrząsnąć i też tak zrobiłem. Niestety nie specjalnie to pomogło, ale skoro piszesz, żeby tak zrobić to chyba wezmę jakiś patyczek albo coś podobnego i zwyczajnie wymieszam (jak farbę). Jednak w kałamarzu atramentu jest pod sam korek i pewnie to utrudnia całą operację. W każdym razie dziękuję za wskazówki.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Odnosnie trwałości atramentu zrobiłem dziś taki eksperyment. Napisałem po linijce tekstu takimi wynalazkami:

atramenty:

- fioletowy waterman

- niebiesko-czarny waterman

- czerwony waterman

- jakaś perfumowana mieszanina watermanów, parkera i hero (perfumowana, bo z kroplą wody kolońskiej, czy coś w tym rodzaju)

- czarny monterverde

oraz

 - długopis niebieski parker

 

Następnie kartka poszła do wody. Atrament czerwony znikł, fioletowy znacznie wyblakł, niebiesko-czarny - litery zachowały kolor, ale straciły ostre krawędzie, lekko się rozmyły, podobnie z perfumowaną mieszaniną, długopisu i monteverde nie ruszyło nic.

następnie do akcji wkroczył domestos. Zniknęło wszystko oprócz monteverde (nawet kratki z kartki), tusz parkera ledwo widoczny po światło.

Wnioski wyciągnijcie sami.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...