Skocz do zawartości

Pióro dla początkującej


Polecane posty

Szanowni Panowie i Panie!

Podczytuję forum od mniej-więcej miesiąca zastanawiając się nad piórem dla siebie. Im dłużej czytam tym bardziej wychodzi Pilot 78G ;) Jednak wygląd tego pióra kompletnie mi nie odpowiada, więc proszę Was o podpowiedź na jaki inny model warto zwrócić uwagę.

 

To ma być moje pierwsze pióro od wczesnej podstawówki, więc nie jestem pewna czy dokładnie wiem, czego od niego oczekuję, ale wspominając moje dotychczasowe doświadczenia liczę na to, że (im wyżej jest warunek, tym jest ważniejszy):

 

- będzie pisało naprawdę cienko (czyli najlepiej <0.5mm)

- nie będzie przysychać - tusz będzie spływał wystarczająco szybko by nadążyć za tempem pisania

- musi być wytrzymałe. Nie kupuję go, żeby go zniszczyć, ale nie jestem najdelikatniejszą osobą na świecie. Dobrze, jakby pióro to wytrzymało. W tym - nie może robić kleksów przy lekkich wstrząsach itp. Może powinno być zakęcane?

- wolałabym, żeby nie było plastikowe.

- budżet do 150 zł.

Dziękuję za wszelkie rady :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę rozwinę. Lamy Al-Star jest wykonane z aluminium, pokrytym wysokiej jakości lakierem. Sekcja czyli uchwyt pióra jest ergonomicznie profilowana. Występuje w bardzo wielu kolorach i z pełnym zakresem grubości stalówek (polecam EF lub F). Nie ma mowy o kleksach. Startuje od razu (nie trzeba rozpisywać nawet po długim czasie). Posiada okienka do kontroli poziomu atramentu. Pracuje na tłoczku (konwerterze) lub dedykowanych nabojach. Nie jest zakręcane ale posiada wytrzymały klik.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, gratuluję słusznej decyzji powrotu do pisania piórem;)  Również polecam Lamy Al-Star. Od siebie dodam jednak, że najlepiej by było wziąć je do ręki i zobaczyć, czy dobrze w niej leży. Sekcja jest specjalnie profilowana. Mnie to ułatwia pisanie, ale znam takich, których to denerwuje. Pozdrawiam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kris - dzięki za podpowiedź, zastanawiałam się czy szukać go gdzieś na żywo czy zamówić od razu z allegro, w takim razie spróbuję znaleźć je stacjonarnie, co by się upewnić, jak leży w dłoni.
Dziękuję także za poprzednie za komentarze, przegapiłam jakoś wcześniej Al-Stary, przeglądałam się wprawdzie Safari, a te nie do końca spełniały moje oczekiwania. Kaweco Sport zamknięte kojarzy mi się się bardziej z nożykiem do rozpruwania szwów niż z wiecznym piórem, nie do końca moja stylistyka ;)

Jeszcze jedno pytanie z nieco innej beczki - a może coś z aliexpress? Przeglądałam chińczyki, nieśmiertelny Hero 616 zupełnie nie w moim stylu, ale może jest jest jakiś model, na który nie trafiłam, a Waszym zdaniem ma szansę przypaść mi do gustu? Jak mogliście zauważyć wolę coś prostszego, najlepiej bez złotych elementów ;) Myślę o jakimś niedrogim model do mazania dziwacznymi kolorami atramentu do podkreśleń i rysunków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Ali mogę z czystym sumieniem polecić boaer 3035 i 051. Trwałe, metalowe pióra za grosze (około 12 zł/szt. z przesyłką) Można kupić kilka do różnych kolorów atramentu. Fakt, po zakupie jednego Boaer 051 miałem problem z rozruchem ale po wymoczeniu sekcji w wodzie z kropką Ludwika na 3 doby problem minął. Tak swoją drogą zalecam robić z każdym nowym piórem, lub takim, co długo leżakowało bezczynnie. Wyeliminuje to ewentualne resztki produkcyjne czy wyschnięty atrament.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jeszcze raz za wszystkie polecenia :)

"Fountain pen" wpisywałam w ali już wielokrotne i faktycznie - nie ogarniam tego. Nie lubię kupować rzeczy na poprawę humoru, spontaniczne zakupy "bo tanie" kończą u mnie częściej wyrzutami sumienia i zagraconym mieszkaniem, dlatego zwracam się do osób bardziej doświadczonych, żeby nieco zawęziły ten wybór ;) 

Polecony powyżej Baoer 3035 zdaje się idealnie spełniać moje wymagania, mam nadzieję, że zaraz (czyli znając ali za jakiś miesiąc) do mnie przyleci!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Panowie i Panie!

Podczytuję forum od mniej-więcej miesiąca zastanawiając się nad piórem dla siebie. Im dłużej czytam tym bardziej wychodzi Pilot 78G ;) Jednak wygląd tego pióra kompletnie mi nie odpowiada, więc proszę Was o podpowiedź na jaki inny model warto zwrócić uwagę.

 

To ma być moje pierwsze pióro od wczesnej podstawówki, więc nie jestem pewna czy dokładnie wiem, czego od niego oczekuję, ale wspominając moje dotychczasowe doświadczenia liczę na to, że (im wyżej jest warunek, tym jest ważniejszy):

 

- będzie pisało naprawdę cienko (czyli najlepiej <0.5mm)

- nie będzie przysychać - tusz będzie spływał wystarczająco szybko by nadążyć za tempem pisania

- musi być wytrzymałe. Nie kupuję go, żeby go zniszczyć, ale nie jestem najdelikatniejszą osobą na świecie. Dobrze, jakby pióro to wytrzymało. W tym - nie może robić kleksów przy lekkich wstrząsach itp. Może powinno być zakęcane?

- wolałabym, żeby nie było plastikowe.

- budżet do 150 zł.

Dziękuję za wszelkie rady :)

 

Szanowna Koleżanko

 

Mam nadzieję, że nie poczujesz się obrażona lub zawstydzona, ale słowo tusz razi wiele osób piszących piórami, a więc raczej atrament w kałamarzu, a nie tusz w butelce, bo to i brzmi ładniej i jest poprawnie, prof. Miodek wtedy też się cieszy ;) Ja np. z pokorą przyjmuje takie poprawki, bowiem uważam to za pewną formę nauki... 

Edytowano przez korwin11
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowna Koleżanko

 

Mam nadzieję, że nie poczujesz się obrażona lub zawstydzona, ale słowo tusz razi wiele osób piszących piórami, a więc raczej atrament w kałamarzu, a nie tusz w butelce, bo to i brzmi ładniej i jest poprawnie, prof. Miodek wtedy też się cieszy ;) Ja np. z pokorą przyjmuje takie poprawki, bowiem uważam to za pewną formę nauki... 

 

Przestraszyłam się w pierwszym momencie, że napisałam wprost o tym tuszu w butelce... Atrament to nie jest moje ulubione słowo, ale uwagę przyjmuję z pokorą.

 

A teraz idę przejrzeć forum, bo właśnie dostałam jakieś antyczne pióro wyciągnięte z głębokich zakamarków szuflady i nie wiem, co z nim zrobić, żeby po takim czasie bezczynności nadawało się do pisania atramentem z kałamarza ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście słowo "antyk" to w tym kontekście jedynie środek stylistyczny. Niestety z przykrością muszę przyznać, że nie otrzymałam przedwojennego Watermana albo Sheaffera :(

 

Pióro jest młodsze ode mnie, prawdopodobnie nieco bliższe wiekiem znajomemu, który mi je przekazał, a który sam otrzymał je od kogoś z rodziny. A że piórem nigdy nie pisał, to kilka(naście?) ostatnich lat przeleżało w szufladzie. Szczerze mówiąc w pierwszym momencie (z daleka i bez okularów) odniosłam wrażenie, że to jakaś nietypowa wersja kolorystyczna Hero 616, ale dokładniejsze badanie opakowania wykazało, że to produkt rosyjskiej (radzieckiej?) myśli technologicznej, mianowicie model AR2 z Moskiewskiej Fabryki Przyborów Piśmienniczych im. Sakko i Vanzettiego, brat opisanego na forum AR3.

 

b0be48a169ed9114med.jpg

 

09cf52f6f4f2830emed.jpg

 

3408a4d08ca45634med.jpg

 

Muszę przyznać, że pióro zadziwiająco mocno mi się podoba, ma jednak jedną główną wadę - nie działa poprawnie :(Stalówka jest sucha i drapie po kartce. Po dokładnym obejrzeniu zgaduję, że winę za to może ponosić krzywo zamontowany spływak, ale stalówka jest tu raczej montowana na wcisk i boję się próbować je rozkładać.

 

ae6452bfc555068cmed.jpg

 

Przepraszam, że te zdjęcia wyglądają jak wyglądają, niestety w obecnej chwili nie mam żadnego sensownego aparatu, a jedynie telefon.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz idę przejrzeć forum, bo właśnie dostałam jakieś antyczne pióro wyciągnięte z głębokich zakamarków szuflady i nie wiem, co z nim zrobić, żeby po takim czasie bezczynności nadawało się do pisania atramentem z kałamarza ;)

 

 

zasadniczo prasłowiańskim słowem, którym można zastąpić atrament jest czernidło. skoro mamy kolorową bieliznę, to czemu nie kolorowe czernidła?

 

 

Oczywiście słowo "antyk" to w tym kontekście jedynie środek stylistyczny. Niestety z przykrością muszę przyznać, że nie otrzymałam przedwojennego Watermana albo Sheaffera :(

 

Pióro jest młodsze ode mnie, prawdopodobnie nieco bliższe wiekiem znajomemu, który mi je przekazał, a który sam otrzymał je od kogoś z rodziny. A że piórem nigdy nie pisał, to kilka(naście?) ostatnich lat przeleżało w szufladzie. Szczerze mówiąc w pierwszym momencie (z daleka i bez okularów) odniosłam wrażenie, że to jakaś nietypowa wersja kolorystyczna Hero 616, ale dokładniejsze badanie opakowania wykazało, że to produkt rosyjskiej (radzieckiej?) myśli technologicznej, mianowicie model AR2 z Moskiewskiej Fabryki Przyborów Piśmienniczych im. Sakko i Vanzettiego, brat opisanego na forum AR3.

 

 

Muszę przyznać, że pióro zadziwiająco mocno mi się podoba, ma jednak jedną główną wadę - nie działa poprawnie :(Stalówka jest sucha i drapie po kartce. Po dokładnym obejrzeniu zgaduję, że winę za to może ponosić krzywo zamontowany spływak, ale stalówka jest tu raczej montowana na wcisk i boję się próbować je rozkładać.

 

 

Przepraszam, że te zdjęcia wyglądają jak wyglądają, niestety w obecnej chwili nie mam żadnego sensownego aparatu, a jedynie telefon.

nie sądzę, żeby to był wyrób MFPP im. Sacco i Vanzetiego, albowiem zdaje się, że ma inny znak na klipsie, ale może mnie się tylko zdaje? nieważne.

 

co do suchości, to mój AR3 też jest suchy, niczym pieprz i wanilina. poszerzałem kanalik w spływaku, tarłem rozcięcie w stalówce i nic. tyle, że pisze gładko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

zasadniczo prasłowiańskim słowem, którym można zastąpić atrament jest czernidło. skoro mamy kolorową bieliznę, to czemu nie kolorowe czernidła?

 

nie sądzę, żeby to był wyrób MFPP im. Sacco i Vanzetiego, albowiem zdaje się, że ma inny znak na klipsie, ale może mnie się tylko zdaje? nieważne.

 

co do suchości, to mój AR3 też jest suchy, niczym pieprz i wanilina. poszerzałem kanalik w spływaku, tarłem rozcięcie w stalówce i nic. tyle, że pisze gładko.

 

Czernidło to zdecydowanie piękne słowo! :) Wsiąkłam jak czernidło w bibułkę, od dziś będę mówić tylko tak!

 

Faktycznie znak na klipsie jest inny niż AR3, wygląda jak to logo: 

8850.jpg

Takie samo oznaczenie jest także na pudełku. Zgodnie z rosyjską wikipedią jest to symbol właśnie MFPP im. Sacco i Vanzetiego. Obraz jest podlinkowany ze strony http://www.findtm.ru/card/7/79555.html gdzie można się dowiedzieć, że był to zarejestrowany znak towarowy w latach 1986-2006.

 

Wracając do tematu zasadniczego - skoro twierdzisz, że AR3 też jest taki suchy, to cóż, pewnie trzeba się pogodzić z tym, że ten typ tak ma. Pisać książek się tak nie da, ale załaduję go jakimś kolorowym czernidłem, do podkreśleń wystarczy ;)

 

Za to dziś wreszcie miałam okazję obejrzeć Lamy Al-Star, od którego zaczął się ten wątek i jestem nim absolutnie zachwycona! Ale wciąż muszę zdecydować jaką stalówkę i kolor wybrać... ;)

Edytowano przez anatula
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Trochę pogadałam z wujkiem googlem, okazuje się, że występowało kilka wersji logo. Niestety nie znalazłam żadnego zestawienia, ale na tej stronie można obejrzeć jedną z popularniejszych wersji - CB wpisane w romb.Takie logo występowało też m.in. na kredkach. Wydaje się, że jest to starsze logo, Twoje najczęściej pojawia się na piórach z lat 70., moje to stosunkowo świeżynka, pewnie przełom lat 80. i 90.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mam polecone Lamę Al-star ze stalówką F, Baoera 3035, za jakiś miesiąc przyleci do mnie Jinhao X750. Pióroza postępuje, chcę więcej :(

 

Chciałabym kupić dwa pióra. Na jedno mam pomysł, w zakresie drugiego proszę o radę.

Marzy mi się:

- japońska Mka albo jeszcze lepiej Fka.

- metalowy korpus

- nie w kształcie cygara.

- cena do 250 zł.

 

Dwa najpopularniejsze pióra, które spełniałyby pierwsze założenie, czyli Pilot 78g i MR odpadają, bo po prostu mi się nie podobają. Odpadają plastikowe Platinumy. Jaki niecygarowaty, metalowy model uszedł moim oczom? Będę wdzięczna za podpowiedzi :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...