Skocz do zawartości

Dylemat, jakie pióro wybrać?


Mike

Polecane posty

Witam wszystkich,

 

Chciałbym sobie kupić wreszcie jakieś lepsze pióro, mam do wydania maksymalnie 2000 zł. Nie moge się zdecydować które wybrać...

Moje typy to Pelikan M600-niebiesko-czarny, Parker Duofold czarny. Myślę jeszcze o Montblanc Meisterstuck Classique (chyba 145), nie wiem tylko czy warto... MB 146 jest już trochę za drogi i nie wiem czy nie za duży...

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam :)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałeś porządne pióra. Mnioe nie podoba się żadne z nich, ale gdybym mimo wszystko miał wybrać jedno z nich wybrałbym chyba Pelikana. Cena jest wysoka, ale nie kosmiczna. Ma porządny tłok i, przeważnie, udane stalówki. A nawet gdyby trafiła ci się trefna, wymienią ci ją bez robienia problemów.Za te pieniądze możesz jednak poprzebierać w piórach i rzucić okiem na pióra:

 

St. Dupont (na przykłąd Elysee albo D-line)

Caran d'Ache - Leman

Aurora 88

Omas Paragon / Ogiva (najlepsze stalówki na świecie, jeśli lubi się stalówki maślane)

Visconti Homo Sapiens (pióro wykonane z tworzywa i lawy wulkanicznej)

 

I sporo innych :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też pamiętać o Japończykach z serii Sailor albo Pilot. W cenie od 150 do 250 USD można mieć na prawdę świetne pióra np u engeiki. Przykładowo Pilot 823 (pojemny vacuum filler), to wydatek rzędu 250 USD (ja swoją 823-kę upolowałem za 220 USD) + 15 USD wysyłka + (może cło i vat), ale nadal jesteś w granicach kwoty rzędu 2k.  :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa: jakiej stalówki potrzebujesz? zwykłej "okrągłej", a może stuba lub italikę? Typ stalówki ogranicza wybór producenta, lub powoduje konieczność uwzględnienia kosztów dostosowania stalówki.

 

Druga sprawa: jeśli wybierasz Pelikana, to poniżej 2000PLN można kupić M800 na amazon.de; M800 ma jedną ogromną zaletę w porównaniu do niższymi modelami: jest serwisowalny. Zakupy w amazon.de mają tą zaletę, że kupujesz w UE, czyli bez cła, z VAT wliczonym w cenę i przepisami o zwrocie towaru kupionego na odległość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spośród trzech wymienionych najchętniej kupiłbym Pelikana, podobnie jak visvamitra. Podobnie jak on, pomyślałbym też o Omasie. Zgadzam się także z endoor'em, że warto przyjrzeć się piórom japońskim, szczególnie, że z takim budżetem można znaleźć naprawdę rewelacyjne pióro, albo dwa. Gdybym jednak miał tyle gotówki odłożonej na nowe pióro, wybrałbym coś z oferty CONID'a.

Edytowano przez birchtine
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz "zaszpanować" to Montblanc jest strzałem w dziesiątkę ;). Jeśli chcesz porządnego, a jednocześnie eleganckiego "woła roboczego" to zdecydowanie Pelikan, ale sugeruję M800. Parker Duofold też jest super piórem, lecz ma on tyle samo zwolenników, co krytyków.

Mam wszystkie te pióra i powiem, że każdym pisze się inaczej, jednak tak samo przyjemnie. To wspaniałe i wyjątkowe pióra...

Powodzenia w dokonaniu wyboru  :)

 

Daj znać co wybrałeś...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa: jakiej stalówki potrzebujesz? zwykłej "okrągłej", a może stuba lub italikę? Typ stalówki ogranicza wybór producenta, lub powoduje konieczność uwzględnienia kosztów dostosowania stalówki.

 

Druga sprawa: jeśli wybierasz Pelikana, to poniżej 2000PLN można kupić M800 na amazon.de; M800 ma jedną ogromną zaletę w porównaniu do niższymi modelami: jest serwisowalny. Zakupy w amazon.de mają tą zaletę, że kupujesz w UE, czyli bez cła, z VAT wliczonym w cenę i przepisami o zwrocie towaru kupionego na odległość.

 

Jeśli chodzi o stalówkę to potrzebuje zwykłej, najlepiej F.

Czy to, że M800 jest serwisowalny rzeczywiście jest tak istotne,  żeby za niego dopłacić kilka stówek w stosunku do M600? Muszę przyznać, że Pelikany mają coś w sobie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, zadanie takiego pytania na forum na pewno dostarczy wielu inspiracji, co grozi jeszcze większym mętlikiem.

Jeśli ma to być jedyne "lepsze pióro", flagowiec do podpisów, wziąłbym coś stonowanego, niezawodnego (więc Włosi odpadają ;)) oraz z naszego kręgu kulturowego (kontynuując trolowanie, wyeliminuję teraz Japońców).

 

Poza już proponowanymi MB i Pelikanami, w podobnym budżecie można kupić bazowe modele Conway Stewarta.

Edytowano przez Wodnik Olszynek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to, że M800 jest serwisowalny rzeczywiście jest tak istotne,  żeby za niego dopłacić kilka stówek w stosunku do M600?

Raczej w dłuższej perspektywie czasowej

Choć rozmiar i masa też mają znaczenie (mnie rozmiarowo wystarcza M600), wybieram 800 ze względu na mosiężny system napełniania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miałbym wybrać jedno dobre to krążyłbym wokół:

Omas Paragon, Aurora 88, Montblanc 146 (jak znasz kogoś, kto prowadzi jakąkolwiek działalność to biorąc na fakturę spokojnie Ci starczy $).

Wszystkie są wygodne podczas pisania, stonowany wygląd, posiadają tłok (konwertery za szybko się wypisują), mają dosyć twarde stalówki (jak większość produkowanych teraz) ale za to bardzo gładko piszące (aurora najmniej maślanie).

Niestety wieloma nie pisałem, ale to są ogólnie znane i popularne modele, o których sporo możesz przeczytać w sieci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Chciałbym sobie kupić wreszcie jakieś lepsze pióro, mam do wydania maksymalnie 2000 zł. Nie moge się zdecydować które wybrać...

Moje typy to Pelikan M600-niebiesko-czarny, Parker Duofold czarny. Myślę jeszcze o Montblanc Meisterstuck Classique (chyba 145), nie wiem tylko czy warto... MB 146 jest już trochę za drogi i nie wiem czy nie za duży...

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam :)  

 

Z takim budżetem idź w stronę Montblanc 146 z drugiej ręki, jeżeli w sklepach jest zbyt drogo. Na alledrogo można ustrzelić nieużywki za sporo mniej niż 2 tysiące :) :)

Edytowano przez Krystian_33
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim którzy zabrali głos. W chwili obecnej najbardziej skłaniał bym się do zakupu MB 146. Szukam dobrej oferty na ten model. Szkoda, że na alledrogo jest taka słaba podaż.... i jeszcze te podróbki.... a Pelikan M800 będzie prawdopodobnie następny....

Pozdrawiam wszystkich serdecznie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim którzy zabrali głos. W chwili obecnej najbardziej skłaniał bym się do zakupu MB 146. Szukam dobrej oferty na ten model. Szkoda, że na alledrogo jest taka słaba podaż.... i jeszcze te podróbki.... a Pelikan M800 będzie prawdopodobnie następny....

Pozdrawiam wszystkich serdecznie :)

Zdecydowanie lepiej niż Twoje pierwotne propozycje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...