Skocz do zawartości

TWSBI 580 Clear, czyli wcielenie antyklasyki


bosa

Polecane posty

No łaził za mną, łaził, łaził, aż przylazł. Śnił się po nocach aż się zmaterializował. Oto i on – z dawna wyczekiwany i wytęskniony TWSBI 580 Clear. Po synapasach poszedł sygnał, jak zwykle nie zatrzymał się na czerwonych, znakach stop i (sic!) strzałkach warunkowych i pojechał do drugiego pióra – niedawno recenzowanego Pelikana M150. O ile on był absolutnym wcieleniem klasyki, o tyle ten tu gagatek jest jego negatywem. I wiecie co? Barrrdzo mi się to podoba.
 

TWSBI2_zpsrdregjsd.jpg


Wygląd

No wstyd po prostu. Rozwolnienie obyczajów. Żadnej skromności, gacie na wierzchu. Piórko całkowicie przejrzyste, z czarnymi elementami mechanizmu widocznymi w środku. Na końcu skuwki obręcz z napisem TWSBI Diamond 580 Taiwan. Klips to lekko zwężający się ku dołowi prostokąt, w przekroju jest delikatnie trójkątny. Na czubku skuwki czerwoniutkie logo firmy. Alleż ten atrament się w nim prezentuje. Mniiiiam.

TWSBI1_zpszwoft3ci.jpg

89bc113d-fc93-4b49-8866-01453cd69e65_zps

Wymiary

Zamknięte: nieco ponad 14 cm

Otwarte: ok. 13 cm
Skuwka: ok. 6 cm.
Średnica: 1,5 cm

 

TWSBI5_zpsepyj29pl.jpg


Stalówka

No właśnie ten element najmniej mi wi spodobał. Przepiękniutkie logo TWSBI to jednak nie wszystko i stalka jest po prostu… Taka-o. Przeciętna. Najbardziej przypomina mi zwyczajną Iridium Point Germany. Długo wyczekiwany Tłisbiacz w moim bosym rozumku wyidealizował się do tak niesamowitego stopnia, że spodziewałam się nie wiadomo czego. Cytując jednak Sułka – jest jak jest. I jest całkiem w porządku. Mogłoby być lepiej, mogłoby być gorzej. Niemalże od razu stalóweczka przeszła przez magiczne ręce mojego ulubionego PenDoctora Pitera, gdzie została spersonalizowana. Obecnie sunie całkiem gładko i przyjemnie. Moja jest w rozmiarze B, choć dostępne jest całe spektrum: XF, F, M, B, stub 1.1 i stub 1.5.

TWSBI4_zpsmyj5iq0t.jpg

Próba pisma

Bardzo przyjemnie śmiga po papierze, zarankowałam Najpiękniejszą Niebieskością Na Tej Błękitnej Planecie Czyli Electric DC Blue.

DSCF3001_zps00itrfz6.jpg

DSCF3002_zpstwculjmt.jpg

DSCF3003_zpsm73nfb6b.jpg

Konkstrukcja

Pióro jest lekkie, bardzo wygodne i, z zasłyszanych opinii wnoszę, że dość wytrzymałe. Ponoć świetnie nadaje się na tak zwanego woła roboczego na pełen etat.

Tworzywo: plastik z elementami metalowymi

Sposób napełniania: Bardzo pojemny i doskonale widoczny piston-filler.

TWSBI3_zpsmdl26chz.jpg

Porównanie z innymi
Tutaj Sheaffer Targa oraz Pelikan M150.DSCF3006_zpsb5yq96ec.jpg

Klasyka i antyklasyka na jednym zdjęciu,
DSCF3007_zpsezafl0zr.jpg

Zady i walety

+
~ bardzo wygodne

~ w miarę wytrzymałe

~ nie popuszcza atramentu nawet w ekstremanych warunkach

~ całkiem przystępna cena

No gadajcie co chcecie, ale mi się jego wygląd bardzo podoba. Wielki plus.

~ raczej niedostępny w Polsce, więc trzeba się troszkę się nagimnastykować, żeby go zdobyć

~ dosyć przeciętna stalówka, nie powala na kolana

~ jego specyficzny design może się nie podobać, jeśli ktoś nie jest fanem piór – ekshibicjonistów


Podsumowywiwując?

Dla każdego wielbiciela demonstratorów to absolutna jazda obowiązkowa. Innych, tych mniej zainteresowanych może to TWSBI 580 z powodzeniem zachęcić do pióro-nudystów. Mnie można z powodzeniem zaliczyć do tej pierwszej grupy, Tłisbiaczacz złapałam w garść i już nie puszczę, ot co.
 

Dziękuję Wam za uwagę

Bosa

 

PS - jeśli chcecie poczytać więcej recenzji, zapraszam Was wszystkich serdecznie     :)

Edytowano przez bosa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne piórko. Ja mam w wersji przeźroczysto-czerwono-niebieskiej ale też wszystkie wnętrzności ma "na widoku".

Startowałem od stuba 1,1 a potem dokupiłem zapasowy dziobek F, ale italika jest jednak ciekawsza.

Recenzja jak zawsze "z pazurkiem", dzięki :thumbup:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam - pióro bardzo przyjemne. Zdziwiłem się trochę Twoim, kol. Bosa, spostrzeżeniom dotyczącym stalówki. Osobiście używam stuba 1.1 i złego słowa o nim nie powiem. No, ale jeśli ma się pod ręką takiego Specjalistę od Stalówek to czemu by nie spersonalizować stalóweczki ;) Atrament w piórze prezentuje się nieziemsko - zależy jeszcze jaki ;) Dzięki za recenzję

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, na FPN jest kilka stron lamentów w wątku o pękającym 580 :/ Ale piórko fajne jest. Ja jestem mini, więc i piórko mam w wersji Mini. Jedyne, co mnie w nim denerwuje to to, że jak pióro nie jest zatankowane pod korek, to po dłuższym pisaniu widać brzydkie skropliny na ściankach wewnętrznych - a gorący chłopak jestem (  redface  ), więc i szybko mi się atrament w piórze podgrzewa od ciepła dłoni :D 

 

Recenzja super, pióro fajne, no i ten DC Blue to poezja  :wub:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Bosa za recenzję. Niezłą kolekcję różnych modeli TWSBI (oprócz duofoldów) ma @adamon i udało mi się nimi kiedyś sporo popisać. Uważam, że to całkiem udane pióra i sam jestem tuż przed zakupem 580-tki. Niech ci Twoje pióro służy jak najdłużej, a DC Electric Blue - po prostu super. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hem hem. Czy Wam się też tak dziwnie zdjęcia wyświetlają jak mi? Bo nie wiem, czy to wina moich internetów, czy źle zamieściłam.

Zdjęcia rzeczywiście sie rozjechały i nie trzymają proporcji.

Mam 580 i jestem z niego zadowolony. Stalka 1.1 bardzo mi odpowiada.

Moje ma delikatne pęknięcie 2-3 mm na gorze pod pokrętłem.

Na szczęście nie powiększa sie i nie wpływa na komfort pisania.

Nie wiem, czy sam nie zrobiłem mu krzywdy wkręcając za mocno tłoczek.

Ale tak to bywa jak chce sie wypróbować kluczyk do rozkręcania :).

W mojej opinii pióro udanie i warte tych 50-60 USD.

Dzięki za recenzje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia rzeczywiście sie rozjechały i nie trzymają proporcji.

 

Jak się kliknie na zdjęcie to otwiera się w prawidłowych proporcjach. Skalowanie nie za dobrze działa.

 

Piórko bardzo fajne. Mam nadzieję, że poradzili już sobie z problemami. Jest ono także na mojej liście.

Dziękuję za recenzje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...