Skocz do zawartości

F-C Basic i konwerter Kaweco


endoor

Polecane posty

Dzisiaj doszły konwertery Kawecol. Dziękuję za świetny kontakt. Dla niewtajemniczonych - robimy mały test dopasowania konwerterów Kaweco do pióra Faber-Castell Basic. Gdyby się okazało, że konwerter pasuje do Basic'a, to zapewne pasowałby do całej rodziny piór F-C np. Loom, Ambition, e-Motion.

 

A oto i bohaterowie

 

P1020645_zpsx34sba1n.jpg

 

F-C Basic w częściowym negliżu

 

P1020647_zpsh3yu3bvk.jpg

 

Porównawczy rzut oka na oba konwertery już budzi pewne podejrzenia

 

P1020649_zpsbufkbnvp.jpg

 

Niestety otwory konwerterów różnią się jednak nieznacznie

 

P1020652_zpswxdwbrgi.jpg

 

Tymczasem trzeba się dopasować do

 

P1020658_zps7bcbcpa8.jpg

 

Co prawda można metodą "siła razy gwałt", ale ogólnie dało to efekty mizerne

 

P1020668_zps6icjatx3.jpg

 

Nie mogłem sobie odmówić przyjemności pokazania stalówki

 

P1020669_zpsbbqk8oqb.jpg

 

I już wiadomo dlaczego nie jest idealnie

 

P1020673_zpschf8avs8.jpg

 

Czas na konkluzję. Otóż konwerter Kaweco, jest bardzo ładnie i solidnie wykonany. Silikonowa uszczelka i metalowe wzmocnienia plus bardzo płynnie działający mechanizm śrubowy. Przyda mi się niewątpliwie. Jednak w piórze F-C Basic trzyma się tylko na wewnętrznym kanale spływowym. Niestety nie opiera się na zewnętrznej uszczelce i to powoduje, że jest zauważalny lekki luz na boki. Mógłby może nawet jakiś czas tak działać, ale ja ostatecznie nie zdecydowałem się go używać w tym piórze dlatego nawet nie zatankowałem go atramentem. Szkoda bo jest więcej niż o połowę tańszy od F-C, ale cóż "c'est la vie".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Markol

W Loomie w ogóle się nie trzyma. Niestety, trzeba odżałować o kilkanaście złotych więcej i zainwestować w konwerter FC. Chyba, że stosowna komisja UE wyda rozporządzenie ujednolicające końcówki konwerterów w piórach produkowanych w Unii ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naboje rzeczywiście pasują 'najzwyklejsze'. Ostatnio chyba dostałem jednego Basica Metalic z dwoma nabojami, ale one faktycznie mają końcówkę taką samą jak konwerter F-C. To konwerter Kaweco niestety  ma trochę inną końcówkę i stąd jednak pewne niedopasowanie. Tym niemniej sam konwerter wydaje mi się bardzo porządnie zrobiony i na pewno znajdę mu jakieś zastosowanie. Generalnie ja nie lubię naboi i zawsze kupuję konwerter.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Markol

Tym niemniej sam konwerter wydaje mi się bardzo porządnie zrobiony i na pewno znajdę mu jakieś zastosowanie.

 

Musisz do niego dokupić jakąś Dię, Studenta albo Allroundera, żeby nie leżał samotnie w szufladzie  ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz do niego dokupić jakąś Dię, Studenta albo Allroundera, żeby nie leżał samotnie w szufladzie  ;)

Widzę, że humorek trzyma się pana od rana, hahahaha :lol: Tak, tak mając kierownicę już muszę do niej dokupić auto. :D Ale wiesz w sumie racja, sam od dawna rozważam zakup DIA2, może Daniel da mi jakiś rabat :P

Edytowano przez endoor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

A używałeś tego konwertera wcześniej w innym piórze? Ja włożyłem go kiedyś do Watermana a później przełożyłem do pióra regal.

Gdy po jakimś czasie chciałem włożyć nowy konwerter (kaweco) do regala to nie pasował, a jak włożyłem go do Watermana kilka razy i później ponownie to Regala to już wszedł bez problemu.

Edytowano przez Aventador13
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie niestety, nie miałem okazji używać konwertera Kaweco w innych piórach, ale ostatnio na horyzoncie pojawił się pewien kandydat - Pilot Preppy. Mam do niego tylko naboje, ale gdyby konwerter spasował, to byłoby fajnie. Czas pokaże, dla konwertera zawsze w końcu znajdzie się jakieś zastosowanie. ;)

Edytowano przez endoor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Wg. mnie konwerter Kaweco wchodzi ciasno do sekcji modelu Basic i rzeczywiście może się wydawać, że wszystko jest ok. Jednak wg. mnie, o ty le jest to problematyczne, że konwerter nie opiera się na kołnierzu zewnętrznym i nie ma "podtrzymania". Dlatego uważam, że można go stosować w tym piórze, ale moim zdaniem jest to rozwiązanie niepewne (napisałem to w pierwszym poście). Okaże się to zapewne po wielokrotnym  tankowaniu i płukaniu jak wewnętrzna silikonowa uszczelka się wyrobi w końcu. Aczkolwiek wtedy można po prostu konwerter wymienić bo patrząc na ceny na rynku jakoś specjalnie drogi nie jest. Na przykład w moim Muji Aluminium Round konwerter Kaweco pasuje ciasno i na boki ani drgnie. Podobnie jak oryginalny konwerter Faber - Castell zdecydowanie lepiej pasuje do pióra F-C Basic.

Edytowano przez endoor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...