Jump to content

84 brązy / sepie - zestawienie


visvamitra

Recommended Posts

Brąz to mój ulubiony kolor. Na co dzień i od święta. Dlatego też najczęściej uzywam brązowych atramentów. A jest ich wiele. Bardzo wiele. 

 

Przymierzam się do tego zestawienie od roku, ale wciąż coś staje na przeszkodzie. Mózg lasuje się od takiej liczby atramentów. A ja wciąż nie jestem zadowolony. Uznałem jednak, że jeśli nie wrzucę tego teraz, nie zrobię tego nigdy.

 

To wrzucam. Wersję roboczą, ale na zaawansowanym etapie prac.

 

Błędów jest sporo, liczba osiemdziesiąt cztery jest orientacyjna. Są osiemdziesiąt cztery atramenty w pierwszej kategorii, którą z przymrużeniem oka określam mianem ekspresjonizmu abstrakcyjnego. W innych miejscach atramentów jest nieco mniej. Mści się na mnie tom, że nie archiwizuję testów :)

 

Podziękowania należą się również wszystkim forumowiczom, którzy zgodzili się podzielić ze mną próbkami brązów / sepii. Dziękuję użytkownikom, których na forum można znaleźć pod nickami (w kolejności alfabetycznej): Ann, iAndrew, janykiel, KoN', Nicpoń, Romii,Traumeel.

 

Zaczynamy.

 

Ekspresjonizm abstrakcyjny

 

jo4eFY.jpg

 

Bitrfi.jpg

 

AgJzmm.jpg

 

AhwC41.jpg

 

Eg6m1w.jpg

 

OZIHk6.jpg

 

pEvS9l.jpg

 

db0loe.jpg

 

zaAdmv.jpg

 

PUAENb.jpg

 

hfjVmH.jpg

 

fTTCO1.jpg

 

WkgVQI.jpg

 

vAgjOm.jpg

 

C6lvnS.jpg

 

C7Aqj1.jpg

 

4NHXaK.jpg

 

7OE5jM.jpg

 

qfZ1J8.jpg

 

0lRim9.jpg

 

rr0x87.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tekst napisany Kaweco Sport Classic (stalówka w rozmiarze B) w kalendarzu

 

zSvFA3.jpg

 

3p5npt.jpg

 

8PXBaa.jpg

 

ULurE8.jpg

 

fEpMYY.jpg

 

SmWiZ7.jpg

 

MWayEz.jpg

 

VXh0vg.jpg

 

Callifolio wyciągniete z innego wątku

 

jIWPSj.jpg

 

Wodoodporność

 

hEsYZ3.jpg

 

wQHSNQ.jpg

 

oeetBx.jpg

 

Podsumowanie

 

Lubię podsumowania. Ozmnaczają, że to koniec wklejania linków do imageshacka :)

 

Z brązami mam tak, że lubie niemal wszystkie. Wyjątkiem są brązy ze zbyt dużą domieszką czerwieni. Kiedyś uwielbiałem ciepłe brązy takie jak Ancient Copper Diamine i Hazelnut Brown Graf von Faber-Castell. Wciąż je lubię, ale jednak gust mi się zmienił i obecnie najbardziej lubie brazy z wyraźną nutą żółtego, pomarańczu, zieleni.

 

Wskażę dziesiątkę, która na dzisiaj budzi we mnie najwieksze emocje.

 

 1. Lie de The - J. Herbin
 2. Brown - Sailor LE
 3. Hazelnut Brown - Graf von Faber-Castell
 4. Pinie - Octopus
 5. Chocolate - Private Reserve
 6. Walnut - Noodler's
 7. Brooklyn Brown - Noodler's
 8. Cigar - Pen & Message
 9. Ina-Ho - Pilot Iroshizuku
 10. Ancient Copper - Diamine
 

Będzie mi miło, jeśli pozostawicie po sobie ślad, napiszecie, które atramenty najbardziej, a które najmniej wam się podobają. Czy w ogóle używacie brazów? Czy niekoniecznie :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Markol

Wielka encylkopedia brązów, mniam ;)

Muszę się przez to na spokojnie przegryźć.

Dzięki za zestawienie, na pewno będzie pomocne przy wyborze kolejnego atramentu.

Link to comment
Share on other sites

Mega zestawienie. Też mam swoich faworytów jeśli chodzi o brązy:

1. J. Herbin Lie de The

2. GvFC Hazelnut Brown

3. Montblanc Toffee Brown

Dzięki wielkie za ogrom pracy.

Link to comment
Share on other sites

Świetne zestawienie moich ulubionych kolorów :)

Uwielbiam brązy, choć głównie te z czerwonym odcieniem. Mam tylko dwa - łabędzie Noodlera i brązowoczarny de Atramentis (jeśli chciałbyś próbkę do kolekcji, to służę :)). Pierwszym z atramentów piszę i rysuję cokolwiek, po to tylko, by nacieszyć się kolorem.Drugim robię notatki, jest ciemny,ale nie nudny. Ale w zestawieniu widzę wiele, wiele brązów,które chciałabym mieć.

Link to comment
Share on other sites

Łukasz ogromny szacun za włożoną pracę :sacro: i wielkie podziękowanie. Osobiście uwielbiam brązy i przyznam, że chyba przeszedłem podobną ewolucję czyli "odsunięcie od czerwieni". Zupełnie przeciwnie do prawa hubble'a - przesunięcie ku czerwieni. ;).

 

Dawno już to chciałem powiedzieć, ale teraz nadarzyła się dobra okazja, otóż atrament to nie tylko kolor. Atrament ma cały szereg parametrów, albo lepiej byłoby powiedzieć - właściwości, o których my często nie mówimy. Wymyślam z głowy, ale mam nadzieję, że nie jestem daleki od prawdy, na przykład: przepływ, lepkość, parowanie, kwasowość, wytrącanie się barwnika itd. Nikt z nas nie dysponuje laboratorium i wiadomo, że normalny użytkownik nie jest w stanie tego zbadać. Jednak zwracam uwagę na kilka faktów, o których może warto powiedzieć przy okazji tak dużego zestawienia:

 1. Zdarza się, że w piórze wytrąca się osad - pogarsza się przepływ, plus inne niekorzystne efekty. W moich pilotach zatkane rurki w konwerterach, a wypłukane paprochy mnie przestraszyły.
 2. Przebarwienia korpusu pióra.
 3. Uszkodzenia stalówek w związku z atramentami żalazowo-galusowymi, na forum skutki pokazywała jedna z uczestniczek jakiś czas temu.
 4. Uszkodzenia papieru - widziałem recenzję na FPGeeks atramentu który dosłownie "wyżarł" papier.

Chciałbym dać zestawienie kolorów, które bardzo mi się podobają i wtedy znalazły by się w nim np. atramenty Diamine, ale uważam je za 'barwioną wodę o niepewnych parametrach', albo Akkerman Bekakt Haags, i temu podobne Organics'y i Califolio, które w niczym mi nie chce pisać. Dlatego biorąc powyższe pod uwagę moje typy, to m.in.:

 1. Montblanc Toffee Brown
 2. Waterman Brun Absolu - może nikogo nie podnieca, ale jest niezawodny.
 3. Sailor LE - Brown
 4. Pilot Iroshizuku - Tsukushi, Yama-guri
 5. Visconti/Aurora

 To oczywiście mój prywatny punkt widzenia i oczywiście nie zmierza do urażenia czyichś atramentowcyh sympatii. Jeszcze raz ogromne podziękowanie za świetne zestawienie. :D

Edited by endoor
Link to comment
Share on other sites

@endoor - mądre słowa :)

 

Ze swojej strony dodam, że jestem zadowolony z wiekszości Diamin i atramentów L'Artisan Pastellier. Powiem więcej - akurat atramenty Callifolio uważam za jedne z najbezpieczniejszych dla piór wiecznych. Brak im nasycenia, podobno są suche (nie zaobserwowałem, ale patrz kolejne zdanie). Inna rzecz, że ja właściwie nie uzywam cienkich stalówek i piszę na co dzień piórami ze stalówką w rozmiarze M / B/ BB / stub 1,1. Daję atramentom fory :)

 

Ale tak, myślę, że warto wypunktować w tym miejscu atramenty, na które należy uważać *choć to przeważnie robię w recenzji, kiedy coś jest nie tak). A więc brązy, które zachowują się źle to:

 

Ancient Copper - Diamine - na potęgę wyłazi na stalówkę, zasycha, tworzy iomponujące wykwity. Ale kolor jest piękny.

 

Sepia - Private Reserve - omijajcie ten atrament z daleka. Płyn jest niestabilny, zawartość próbki po pewnym czasie zaczęła przypominać błoto. Kolor ciekawy, ale do pióra bym tego nie wlał.

 

Manjiro nakahama - Noodler's: bardzo "suchy" atrament, może plamić korpus i zapychać sekcję.

 

Frankfurt - Super 5: jest to atrament pigmentowy. Wskazane jest czyszczenie pióra przed zmianą atramentu.

 

Heure Doree - L'Artisan Pastellier: słaby przepływ

 

Gdyby ktoś miał nieprzyjemne przejścia z którymś z brazów napiszcie ku przestrodze, co i w jakim piórze się stało :)

Edited by visvamitra
Link to comment
Share on other sites

@endoor - mądre słowa :)

 

Ze swojej strony dodam, że jestem zadowolony z wiekszości Diamin i atramentów L'Artisan Pastellier. Powiem więcej - akurat atramenty Callifolio uważam za jedne z najbezpieczniejszych dla piór wiecznych. Brak im nasycenia, podobno są suche (...)

Ale ja zaobserwowałem, mój Bleu Byzance w niczym nie chce pisać (stalówki F i XF). kilkanaście prób w różnych piórach nie pomogło. Chociaż kolor wydaje mi się fantastyczny. Ja go nawet chętnie komuś oddam i dorzucę Blue Equinoxe 5. :)

 

@visvamitra, Twoje recenzje są znakomite bez dwóch zdań i z wielką przyjemnością zawsze się je czyta. Ja po prostu zwracam uwagę na jeszcze inne kwestie około-atramentowe.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo podobają mi się w tyn zestawieniu te brązy, które przechodzą w żółcień poprzez taką marchewkę:D W sensie brązowo, żółto pomorańczowe :D

Np. Golden brown noodler's lub maisgelb-standardgraph

Tylko... nie wiem, który najbardziej i który będzie najłatwiej kupić w naszyn kraju ot tak od ręki:D

Edited by kriis88
Link to comment
Share on other sites

Bardzo lubię ciepłe, pomarańczowe brązy. Odpowiadają mi te z palety Callifolio, w których spory zapas zaopatrzyłam się dzięki visvamitrze. Co do ich suchości, to zauważyłam, że suche są niebieskie Callifolio, natomiast brązy są pod tym względem przeciętne. Czy suchość jest wadą? Nie zawsze. Mam kilka piór bardzo mokrych i dla nich takie suche atramenty są idealne. Pięknym kolorem jest Ancient Copper. Od wielu miesięcy nabijam go do setki Pelikana i nie wytwarza wykwitów, nie robi też żadnych innych przykrych niespodzianek. Grunt to dobrać pióro i atrament w idealną parę :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Markol

A propos przygód z brązami - brąz Kaweco lubi pozostawiać osady w konwerterze oraz zakamarkach sekcji. W większości piór jest to oczywiście niewidoczne, ale zapaskudziłem sobie nim demonstrator M200 i wyszedł koniaczek z nutą karmelu ;)

Oczywiście jest to atrament z dużo niższej półki, niż większość przez Ciebie recenzowanych, ale ma przyjemny kolor i skutecznie ogranicza temperament lejących piór, np. Jinhao.

Edited by Markol
Link to comment
Share on other sites

Łukasz,

Kawał świetnej roboty. Wieki szacunek i dzięki za to wszystko co jest powyżej.

Brązy to moje klimaty - lubię je i zawsze jakiś mam zatankowany w piórze, którego używam na stałe.

Ale dopiero na tym zestawieniu widać jak może wyglądać brąz i wszystko co pod brąz da się podciągnąć.

To, że niektóre są kapryśne, kwitną, zatykają trudno - taki ich urok. Nie zrezygnuje z Ancient Copper-a niezależnie od tego jak źle

miałby się zachowywać.

Link to comment
Share on other sites

Guest Dziku

Brąz to i mój ulubiony kolor atramentu.

Obecnie króluje Hazelnut Brown od GVfC oraz brąz od Viscontiego.

Przetestowałem też nabyte drogą zamówienia zbiorowego Califolio: Cannelle oraz Sepię i jestem z nich bardzo zadowolony.

 

Jakoś nie podszedł mi brąz od Watermana (za jasny) za to bardzo lubię i wypisałem już kilka kałamarzy brązowego Pelikana, który posiada chyba najlepszą relację jakość / cena.

 

Dzięki za zestawienie. Bardzo pomocne.

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Ja również uwielbiam brązowy atrament. Co prawda mam tylko pelikana  , ale podoba mi się najbardziej z tego zestawienia. Kiedyś sobie kupię Private reserve - Chocolate brown i Rustic brown - Diamine.

Poza tym - bardzo superzaste zestawienie. Dzięki za nie :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Dziku

Pelikan Brilliant Brown to bardzo udany atrament, zwłaszcza kiedy spojrzeć na stosunek cena/jakość/dystrybucja. Ale po zagłębieniu się w świat brązów praktycznie go nie używam - jest tyle ciekawszych :)

Jakbym samego siebie słyszał. Wypisawszy kilka kałamarzy pelikanowego brązu... mam do niego pewien sentyment, ale inwestować nie zamierzam. Na pewno kolejny kałamarz brazowości od Viscontiego oraz GvFC zakupiony zostanie. Co do brązowych Diaminek i Califolio - muszę nimi jeszcze trochę popisać.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...