Jump to content

Wybór atramentu w kolorze czerwonym


Interaktywny

Recommended Posts

Bardzo proszę o pomoc w dobraniu atramentu w kolorze czerwonym.

 

Potrzebuje atrament, który nie zasycha zbyt szybko na stalówce, o dobrym nasyceniu czerwieni (ta Sheaffer'a jest wystarczająca) i takim przepływie, aby pasował do Sheaffer'a 300 GC z użyciem konwertera. W moim przypadku stosowałem naboje, bo często z konwerterem dostawał "czkawki". Najlepiej coś z dostępnych producentów w Polsce...

 

Naboje Sheaffer'a w kolorze czerwonym, który to kolor nie jest zły jak dla mnie, niestety przy niezbyt częstym użytkowaniu zasychają i robią się problemy z rozruchem. Podobnie w trakcie pisania. Chwila przerwy i sucho. Dodatkowo atrament znika z naboju bez pisania. Jakby "parował". Nie wiem czy inni też mają takie doświadczenia...

 

Kupiłem więc Lamy czerwony na próbę. Nie ma problemów w/w, ale kolor jest taki blady, że ledwo go widać :(

 

Możecie coś polecić?

Link to comment
Share on other sites

 • Replies 54
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kasia ma rację - Octopusy to udane atramenty. W Polsce możesz kupić w Abernatopen Diamine Red Dragon, Matador, Crimson.

 

bardzo fajną czerwienią w przystepnej cenie jest Morinda Rohrer & Klingner.

 

Co jeszcze - forumowy kolega Nicpoń tworzy bardzo udane, nasycone atramenty.

 

Reasumujac z kolorów dostepnych w Polsce, polecam:

 

Diamine: Crimson, Matador, Red Dragon, Wild Strawberry

Sailor: Oku-Yama

Rohrer & Klingner: Morinda

KWZI: popatrz na kolory, sam wybierz.

Montblanc: Corn Poppy Red (swietna czerwień, ale nie wiem, czy jest jeszcze gdzieś dostepna)

 

Kilka kliknięć na eBayu pozwoli ci kupić:

 

Octopus: Burgunder

Pilot Iroshizuku: Momiji (tani nie jest, ale za to jaki ładny)

J. Herbin: Rouge Hematite

 

Jak sie uda, to pstryknę zdjęcia zeszytowi, w którym mam sporo próbek czerwieni. Może coś przypadnie ci do gustu. 

Edited by visvamitra
Link to comment
Share on other sites

Bardzo chętnie. Z góry dziękuję.

A co z tym zasychaniem? Słyszałem, że generalnie czerwienie mają taką tendencję z uwagi na pigment...? No i dobry przepływ... Który z wymienionych pod tym kątem polecacie?

E tam. Używam wielu czerwieni i nic mi nie zasycha..
Link to comment
Share on other sites

znów mi cytowanie nie dziaaa

@kasiasemba ale te różne czerwienie to do czego? jakieś zróżnicowanie wagi ocenki? czy dla własnej niezaspokojonej przyjemności każdemu inną czerwienia sprawdzasz?

Nie tam. Każdemu ta sama. Ale zmieniam sobie żeby mi się nie nudziło
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję bardzo za sugestie!

 

MontBlanc Corn Poppy Red byłby chyba dla mnie najodpowiedniejszy, jeżeli chodzi o kolor. Taki czerwony-czerwony :) Ale najtaniej znalazłem za ponad 100 PLN - butelka 60 ml. Aż tak dużo czerwonym nie piszę.

 

Na razie padło na jeszcze coś innego - Kaweco Ruby Red (30 ml). Kolor super, ale taki raczej w kierunku burgundu, czy coś podobnego. Pierwsze testy bardzo pozytywnie.

 

Przy okazji, w ramach uzupełnienia kolorystyki, kupiłem Kaweco Palm Green :) :)... Ach ten piórowo-atramentowy świr!.... :) :) I akurat ten kolor to taki typowy zielony-zielony i jest przeeeeeepięęęęęęęęęęęęęęęękny! Zero kombinacji. Poprostu zieleń. Dzisiaj cały dzień nim pisałem. Często na siłę :) :)

 

MontBlanc'a to może przy okazji jakąś próbkę małą wezmę... Ładny się wydaje...

 

Przeglądnąłem też inne sugestie:

 1. Diamine: Crimson, Matador, Red Dragon, Wild Strawberry - jakoś nie mogę się przekonać do tej firmy. Popisałem trochę Sargasso Sea i tak coś nie za bałdzo. Zgłaszane problemy ze zjadaniem stalówki chyba przez jakiś czerwony, wypełzanie też gdzieś znalazłem....
 2. Rohrer & Klingner: Morinda - podobnie jak wyżej. Kolor Alt-GoldGrun fajny, ale w moim przypadku właściwości w różnych warunkach pisania (jakość papieru) nie za bardzo się sprawdziły...
 3. KWZI: popatrz na kolory, sam wybierz - lanie takich atramentów, nie do końca przetestowanych, do zwłaszcza drogich piór, napawa mnie pewną obawą... ale niektóre kolory... fakt... ładne...
 4. Sailor: Oku-Yama - za mało czerwony...
 5. Octopus: Burgunder - za mało czerwony...
 6. Pilot Iroshizuku: Momiji (tani nie jest, ale za to jaki ładny) - za bardzo w różowy ucieka...
 7. J. Herbin: Rouge Hematite - niezły, niezły, ale czy ta złota poświata wynika z dodania czegoś w postaci proszku do atramentu = czy to jest zdrowe dla pióra...?

No taki wybredny jestem :) :)...

 

Pozdrawiam!

Edited by Interaktywny
Link to comment
Share on other sites

Guest Restoration

Nie sądze żeby atramenty Nicponia były nietestowane, niebezpieczne czy coś. Diaminy tak samo, mam 3, nie są doskonałe, ale nic mi nie zeżarły. Akurat Sargasso Sea jest w porządku poza szybkim przysychaniem stalówki i lekko nieprzyjemnym zapachem.  <_<  Octopus jest mocno czerwony u mnie. A Rouge Hematite ma takie drobinki "złota". Nie zapychają one spływaka i łatwo się je płucze.

Link to comment
Share on other sites

To dobrze, że jesteś wybredny :) To pozwala zaoszczędzić :)

 

W moim odczuciu atramenty Kaweco nie są warte swojej ceny. Mnie mocno rozczarowały. Morinda zachowuje się lepiej niż Alt-Goldgrun. W gruncie rzeczy to jedna z najgrzeczniejszych czerwienim, jakie znam :)

 

Z innych czerwieni warto rzucić okiem na:

 

Octopus - Rot

Standardgraph - Tulpenrot

Caran d'Ache - Infra Red (cena szalona, ale czerwień intensywna)

Noodler's: Widow Maker, 

Omas: Red

Visconti: Burgundy

 

A Diamin się nie obawiaj, używam ich od początklu piórowo-atramentowej przygody i jestem zadowolony. Leję je do piór tanich i do piór drogich. Pomijając ANcient Copper, Jade, Kelly Green, Denim i Sargasso Sea, zostaje jeszcze ze sto dobrych atramentów :)

Link to comment
Share on other sites

 

 1. KWZI: popatrz na kolory, sam wybierz - lanie takich atramentów, nie do końca przetestowanych, do zwłaszcza drogich piór, napawa mnie pewną obawą... ale niektóre kolory... fakt... ładne...

 

Takie atramenty to znaczy jakie? 

Staram się nie być drażliwy, ale poczułem się lekko dotknięty.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrew

Jako użytkownik piór zalanych atramentami Nicponia, zapewniam że pióra na tym nie cierpią. Wręcz piszą lepiej niż na niejednym atramencie znanych marek. Bardziej bałbym się zalać niektóre Noodlersy czy Diaminy (albo te wymysły Herbina z drobinkami złota) niż atramenty od Konrada. Nawet przy wodoodpornych KWZI (jeśli stosuje się do zaleceń), nie ma prawa nic się stać z piórem. 

 

Polecam zajrzeć na FPN - Konrad dorobił się tam nawet własnego fanklubu i jakoś nie słychać aby im jego atramenty psuły pióra. U nas też KWZI były wielokrotnie recenzowane, u mnie dwa kolory są na stałe w piórach i złego słowa nie dam na nie powiedzieć.

Edited by iAndrew
Link to comment
Share on other sites

Guest Dziku

W życiu bym nie uznał atramentów Nicponia za nieprzetestowane. Co za bzdura...

Przecież na samym PWF jest całkiem sporo testów i opinii. A jak się przyjdzie na spotkanie - można i zeszyty z rzeczonymi testami pooglądać.

Link to comment
Share on other sites

Takie atramenty to znaczy jakie? 

Staram się nie być drażliwy, ale poczułem się lekko dotknięty.

 

I bardzo dobrze, że starasz się nie być drażliwy :) Drugi człon w 100% rozumiem - taka jest natura ludzka. Ja mam dokładnie to samo :) Ale zawsze przychodzi wcześniej czy później powiedzmy refleksja, która często jest ogromnie przydatna i pcha mnie o poziom wyżej :)

 

O ile dobrze rozumiem ideę forum chodzi o wymianę informacji, co powoduje, że wszyscy w ostatecznym rozrachunku korzystają.

 

A wyrażenia obaw proszę nie traktować jako atak personalny. Osobiście zawsze podziwiałem ludzi, którzy posiadają jakieś pasje. Z reguły są znacznie ciekawsi i wartościowi w obcowaniu niż szary zjadacz chleba :)

 

Stąd pisząc "takich atramentów" - miałem na myśli atramentów tworzonych przez pasjonata a nie jakiegoś giganta, molocha, firmę, itp...

 

Jestem tzw lajkonikiem :) chemicznym i o atramentach wiem też stosunkowo mało, stąd staram się dokonywać wyboru atramentów zwłaszcza do droższych piór w obrębie sprawdzonych producentów. W końcu to mieszanina pewnych związków chemicznych.

 

Obawy wynikają z faktu, że nie znalazłem informacji o testowaniu w/w atramentów, jak ew reagują z różnymi materiałami. Testy na papierach, koloru, przepływu, itd, itp, to tylko pewien wycinek ogólnej całości.

 

Np nie wiem czy za każdym razem badasz pH...?

 

Aby zabezpieczyć się przed niepożądanymi efektami "zjadania pióra" rozumiem, że pH powinno być obojętne, czyli ok 7. Każda odchyłka w kierunku alkalicznym lub kwaśnym może powodować niepożądane efekty. A są one wykonane z najprzeróżniejszych materiałów. Począwszy od stalówki, skończywszy na drugim końcu pióra.

 

Jakie pH mają np atramenty żelazowo-galusowe czy galusowe? Podejrzewam, że odbiega od 7.

 

pH to oczywiście jeden z parametrów. Testów chyba jest wiele i mogę sobie wyobrazić sytuację, że nawet dla pH 7 może istnieć możliwość reakcji.

 

Wydaje mi się, że renomowani producenci oprócz uzyskania atrakcyjnej barwy, jej trwałości, wodoodporności, jej braku, przepływu, zachowania na papierze, itp itd, za nim wypuszczą atrament na rynek, badają atrament z punktu widzenia chemicznego - reakcji z różnymi materiałami, wpływu na zdrowie,...

 

A i tak trafiają się wpadki, czy przynajmniej wątpliwości, sądząc po tym co można znaleźć w Internecie (niestety głównie anglojęzycznym). Poniżej mała część, szybko odgrzebana:

 

http://richardspens.com/?page=ref/care/inks.htm

http://www.marcuslink.com/pens/ink/ink-and-ph-levels.htm

https://www.pendemonium.com/ink_facts.htm

http://scribalworkshop.com/cryptid

http://noodlersink.com/ph-test/

https://dizzypen.wordpress.com/faqs/is-noodlers-dangerous/

http://www.wycinki.olejow.pl/?p=7082

http://www.kolekcjonerzy-pior.pl/index.php?page=/marki_content.php

 

Czy próbowałeś może rozwinąć działalność i np zainteresować swoim projektem sklepy? Jeżeli tak, to czy były jakieś wątpliwości przekazywane przez sprzedawców?

 

Jeżeli myślisz o rozwinięciu działalności to warto to wziąć pod uwagę, bo szczerze fajnie by było mieć dobrego polskiego producenta atramentów!!!

 

Kibicuję i pozdrawiam gorąco!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
 • Create New...