Jump to content

Faber-Castell Basic vs Lamy Al-Star vs Sheaffer Prelude


Recommended Posts

Cześć,

 

Mam problem - potrzebuję pióra, woła roboczego. Mam już Pelikana M200 ale nie dość, że drapie po papierze (gdzie ta cudowna płynność), to jeszcze jest trochę za mały dla mojej dłoni. Spośród propozycji na forum, wybrałem te trzy modele, które są w tytule tematu. Zależy mi na:

 

  • trwałości
  • w miarę duży rozmiar (mam duże dłonie)
  • szeroka kreska (M lub B)
  • płynne pisanie bez drapania

 

Czy moglibyście mi powiedzieć, które z tych piór najlepiej się sprawdzi?

 

P.S. Ewentualnie jestem otwarty na inne propozycje do 250 zł.

 

Z góry dziękuję

Edited by Sulej
Link to comment
Share on other sites

Guest nilfein

IMHO, kolejność od najgładszego do największego skrobaka jest następująca:

F-C Basic -> Al-Star -> Prelude.

 

Prawda jest jednak taka, że to trzy zupełnie inne pióra. O ile jeszcze Lamę i F-C można by było jakość porównywać (zbliżona półka cenowa), to Prelude jest jakby oczko wyżej.

 

Wagowo zwycięża Basic (najcięższe i konia z rzędem temu, kto będzie używał go ze skuwką nałożoną na korpus - tyleż to groteskowe, co niewygodne). Potem mamy Prelude, a na końcu chyba Al-Stara. Zasadniczo, Prelude zawsze podobał mi się wizualnie, ale w użytkowaniu - już niezbyt. Miał w sobie coś, co mi nie pasowało.

Lamy Al-Star to wariacja na temat Safari, które jest sporo tańsze (bo wykonane w całości z plastiku). Pióro dość specyficzne i nie każdy lub chwyt, który wymusza profil sekcji stalówki (ja np. podczas pisania przekręcam lekko pióro, co ciut komplikuje pisanie Lamą).

F-C Basic jest dla mnie po prostu za ciężkie, ale jego stalka (choć nieco gwoździowata) zachowuje się nad wyraz przyzwoicie. Nawet F-ka bez szemrania śmiga po papierze. Skrobania nie uświadczyłem.

 

Jeśli zaś chodzi o Twojego Pelikana, to wyślij go któremuś pendoctorowi z forum. Ja polecam @piter22. Ma chłopak doświadczenie z naprawą stalówek Pelikana. Nawet EF w moim M200 wygładził tak, że po prostu nie chciało skrobać.

Link to comment
Share on other sites

Mam tego Basica Carbon F i Pearl. Carbon jest o 10g cięższy i to czuć, do dłuższego pisania za ciężki. Pearl jest fajniejszy ale bardziej kobiecy- te btokaciki? No wiesz. Piszą bardzo fajnie!

Do pisania Lamy! Mam z M i EF obie stalówki bardzo dobrze piszą. Jeśli do pisania na co dzień- długo, to Lamy. Prelude jest również ciekawe. Nie posiadam ale kosztowałem. Mam dwa Gift 300 i są ok. Trochę ciężkawe i duże. Najlepiej pisze Sheaffer Taranis naprawdę gładkie i precyzyjne F. Kupisz nieco powyżej 400zł.

Co do Pelikana mój troszkę skrobał-EF- ale pomiziałem go na porcelanie i pisze gładko. Jednak jest to pióro, do którego trzeba przywyknąć. Sam mam duzę ręce i jestem wielki, wolę jednak pióra nie za grube i lżejsze, więc mamy nieco inne preferencje. 

Może poszukaj Tombow ostatnio kupiłem Objecta za 59 zł ze stalówką M pisze gładziutko. Niestety sekja plastikowa! Dwa wcześniejsze- o 12 lat miały mosiężną i były o 10g cięższe. Wszystko schodzi na psy? Duże i wygodne jest Tombow Hawana- ma świetną sekcję trzyma się to rewelacyjnie.. gdzieś znajdziesz w sieci.

Link to comment
Share on other sites

Hmm, jeśli masz naprawdę duże dłonie, to może będziesz chciał zakładać skuwkę na tył korpusu, a wtedy pióro robi się już trochę przyciężkawe jak na woła roboczego (jeśli nie, to powinno byćw porządku). W wersjach pokrytych lakierem może też być problem z jego trwałością oraz z ergonomią metalowej sekcji (niektórzy narzekają, że im sie po niej ślizgają palce, ale to zależy też od sposobu, w jaki trzymasz pióro). Nie żebym jakoś specjalnie odradzał, ale ze wszystkich modeli firmy, które miałem okazję użytkować (Safari/Vista, Studio i 2000) ten wydaje mi się najmniej udany.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...