Jump to content

Delhi - Super 5


visvamitra

A  

10 members have voted

  1. 1. Czy podoba ci się ten kolor?Recommended Posts

Luibię nowości. Nie jestem przesadnie oryginalny. Z niecierpliwością czekam na mini vaca TWSBI a i wszelkie nowinki atramentowe żywo mnie interesują. Od trzech lat szukam atramentowego Graala, kilka znalazłem, ale ten jeden jedyny wciąż może gdzieś tam na mnie czekać. 


 


Dlatego, kiedy przeglądając stronę państwa Gouletów natrafiłem na zdjęcia flaszek atramentów Super 5, ciekawość wzięła górę. Tym bardziej, że kałamarze te podobają mi się i na swój sposób wyglądają znajomo. 


 


super5-ink-group-720x340.jpg


 


Podoba mi się pomysł nadania atramentom nazw miast. Podoba mi się butelka. Podobaj mi się kolory.


 


Atramenty Super 5 są sprzedawane na stronie Format-Darmstadt GmbH papierlabor.de przez spółkę Format-Darmstadt GmbH. W ofercie firmy znajdziemy również pióro do kaligrafii i papier. 


 


W ubiegłym tygodniu dostałem komplet tych atramentów w prezencie. Naturalnie zrecenzuję wszystkie i wrzucę zestawienie całości.


 


Kolory są bardzo udane i wybitnie wodoodporne. Jeśli macie dobry papier, możecie się kąpać z notesem zapisanym atramentem Super 5. Kolor pozostanie bez zmian. Przykładowo Delhi to jedyna (jaką znam) pomarańcza na rynku, która po zanurzeniu w wodzie nie traci koloru. Ani trochę. BYł cvzas, kiedy Swisher's Pen oferował Royal Aztec i Sun Never Sets o podobnych właściwościach, ale było, minęło. Tych atramentów nie da się już dostać. Co więcej Delhi cieniuje i to bardzo ładnie.


 


Jest moc.


 


Zacznijmy od butelki.


 


MT9LGY.jpg


 


Prawdopodobnie część z was cieszy się, że na rynku pojawił się nowy europejski producent dobrych jakościowo atramentów wysokiej jakości (i ceny). Rzecz w tym, że nie pojawił się.


 


cool.png


 


Spójrzcie na tył etykiety.


 


7MwIrK.jpg


 


Tak. Atramenty Super 5 są rozlewane przez jednego z moich ulubionych producentów - spółkę Rohrer & Klingner.


 


To dobra wiadomość. Bardzo dobra. Rohrer & Klingner zna się na rzeczy a atramenty z ich oferty wyróżniają się jakością i dobrą ceną. Atramenty Super 5 mają świetną jakość, ale ceny nie nazwałbym dobrą. Dwadzieścia euro za butelkę o pojemności 50 ml to niemało. 


 


Dlaczego atramenty SUper 5 są czterokrotnie droższe od innych atramentów Rohrer & KLingner? Powodów jest kilka. Po pierwsze są to atramenty pigmentowe, ani powódź ani kapiel nie zmyje koloru. Po drugie dystrybutor w ten a nie inny sposósb pozycjonuje produkt na rynku. Musi zostawić miejsce na marżę. Czy warto? Hmmm. Miałem szczęście, flaszki dostałem w prezencie. Z drugiej strony w odróżnieniu od innych atramentów z półki premium, atramenty Super 5 mają nie tylko wysoką jakość i przyjemne (dla mnie) kolory, ale również całkowitą wodo i światłoodporność. Ani woda nie zmyje koloru, ani słońce nie sprawi, że kolor wyblaknie. Ani Iroshizuku ani Pelikan tego nie dają.


 


Przyjrzyjmy się Delhi.


 


Ekspresjonizm abstrakcyjny


Mondi 120 g 


OquJg1.jpg


 


Krople atramentu na ręczniku kuchennym


 


EZggwB.jpg


 


 


 


Software ID


 


mjAx6y.jpg


 


Zakres koloru


 

4UJRtE.jpg

 


Oxford recycled, 90 g - Kaweco Sport Classic, eyedropper, blaszka B


 


XNfyCa.jpg


 


 


s3UukO.jpg


 


 


 


gEVzaz.jpg


 


 


 


 


8FG0e0.jpg


 


Rhodia

 

tPc5UO.jpg

 

Rhodia po pięciu minutach moczenia w filizance z ciepłą wodą

 

lm0J3C.jpg

 

Robi wrażenie.

Edited by visvamitra
Link to comment
Share on other sites

@Aoirghe - platfus sperawy nie ułatwi, ale to mało mobilny kręgosłub, przykurczone zginacze stawu biodrowego i prostowniki kolana mogą ograniczać swobodę ruchu w tym uproszczonym wariancie Natarajasany :P

 

Co do ceny - fakt, niska nie jest, ale jak tymi atramentami popisałem, to naprawdę wolałbym wydać kilkadziesiąt złotych na SUper 5 niz na Iroshizuku. Pisze się nimi genialnie. Trzeba podpytać Nicponia, czy by nie miałby chęci pobawić się z pigmentami. Wydaje się jednak, że jest to droga zabawa.

Edited by visvamitra
Link to comment
Share on other sites

Producent pisze (http://papierlabor.de/en/products/pens/super5-ink-waterproof/):

However, we strongly recommend the fountain pen following each use of the SUPER5 iNK, to rinse with water through. For dried fountain pen we take no responsibility.

oraz (http://papierlabor.de/en/faq-english/, podkreślenie moje)

The SUPER5 fountain pen should be closed after use and the SUPER5 iNK should not remain in the pen for more than 4 weeks. It is of course important to rinse thoroughly.

więc cudów nie ma, prędzej czy później będą z tym problemy -- pigment w końcu osiądzie i będzie nie do ruszenia w inny sposób niż mechanicznie. Osobiście nie lałbym go do pióra, którego nie jestem w stanie łatwo rozłożyć do czyszczenia na czynniki pierwsze.

Edited by akmac
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...