Skocz do zawartości

Sheaffer Gift Collection 100


visvamitra

Polecane posty

SHEAFFER GC 100 był jednym z pierwszych piór, które sobie kupiłem. 

 

p1gh.jpg

 

 

 

Sheaffery podobały mi się od zawsze, szczególnie modele starsze ze stalówką typu inlaid. Naszła mnie jednak chęć, żeby wypróbować Sheaffera produkowanego współcześnie. Wybór padł na przystępny cenowo model Gift Collection 100 ze stalówką w rozmiarze F. Pierwsze wrażenia? Mieszane. Zanim kupiłem to pióro, pisałem blisko czterdziestoletnim Sheafferem. Staruszek pisał o niebo lepiej niż mój nowy nabytek. Nie mam wielu nowych piór, wolę starocie (są oczywiście wyjątki od tej reguły).

 

Model GC 100 to przyzwoite pióre, które polubiłem w ciągu ostatnich 2 – 3 lat (Ne pamiętam daty zakupu).

 

Wygląd

 

Pióro to uważam za całkiem ładne i zgrabne. Ma klasyczny, wrzecionowaty kształt. Wybrałem model czarny ze srebrnym wykończeniem. Spodobała mi się skuwka wykonana ze szczotkowanego metalu i zestawienie czerni ze srebrem. Po otworzeniu pióra za każdym razem zadaję sobie pytanie, czy stalówka nie jest zbyt głęboko osadzona. Wygląda trochę dziwnie, „pękato”. Pisze jednak przyzwoicie, więc może tak właśnie ma być?

 

7szv.jpg

 

09ao.jpg

 

Konstrukcja

 

Pióro wykonano z czarnego tworzywa sztucznego i metalu – to dobra kombinacja. Stalówka jest głęboko osadzona. Jej kołnierz jest ukryty w metalowej sekcji, dzięki czemu pióro  łato doczyścić po napełnieniu go przez stalówkę zanurzoną w atramencie. Odnoszę wrażenie, że skuwka mogłaby być staranniej wykonana. Między zakończeniem a metalową tuleją znajduje się szczelina.

 

Stalówka

 

pocy.jpg

 

b6kg.jpg

 

 

 

Pióro wyposażono w stalową stalówkę w rozmiarze F. Jest sztywna jak gwóźdź i pisze się nią tak sobie, ani źle, ani dobrze. Dla porównania zestawię tekst napisany

 

A)     Sheafferem ze stalówką F

 

03vp.jpg

 

B)      Franklinem – Christophem ze stalówką EF produkcji JoWo

 

fvdy.jpg

 

 

Oba pióra nabiłem tym samym atramentem – Olde Emerald. Sheaffer wypada blado przy Franklinie.

 

System napełniania

 

squp.jpg

 

s74l.jpg

 

Konwerter – bardzo zresztą fajny lub naboje w sheafferowskim standardzie.

 

Wymiary

 

9r11.jpg

 

Zamknięte: 138 mm

Otwarte: 120 mm

Długość skuwki: 61 mm

Średnica w najszerszym punkcie: 12 mm

 

Podsumowanie

 

Pióro zakupiłem dwa – trzy lata temu za 130 PLN. Wiedząc to, co wiem teraz, nie powtórzyłbym tego zakupu. Jest to niezłe pióro, ale Ne jest warte swojej ceny. W gruncie rzeczy nawet je lubię i sięgam po nie raz na jakiś czas, ale nie mogę go z czystym sumieniem polecić w rynkowej cenie. Jeśli wam się podoba, spróbujcie kupić je z drugiej ręki poniżej 100 PLN.

 

Próbki pisma (atrament to OLDE EMERALD )

 

hcdw.jpg

 

ucr0.jpg

 

jf56.jpg

Edytowano przez ArielN
Zmiana nazwy modelu (Gift 300 na Gift 100)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomiędzy 100 a 300 jest jakby 200 różnicy, może dlatego stalówka pisze o ten 200 gorzej...? :P

 

pióro paruje ot tak czy wlałeś mu jednak coś innego niż wspomniany atrament? a może to magiczne pióro? jakieś zaklęcia pod nosem? czy po prostu się wstydzi i dusza z niego ulatuje? ciekawie to wygląda na zdjęciach, ale wolę dopytać ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie napisane... :) sam jakoś nie mogę się zabrać za recenzje piór,... A takie dostałem jakiś czas temu tylko, że czerwono-bordowe... Najpierw myślałem, że bardziej kobiece i żonie lub córce oddam ale jakoś z czasem... poprostu spodobało mi się... :) a zwłaszcza ten połprzezroczysty korpus w kolorze mocnej czerwieni... :) :) :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam to pióro (GC 100) ze stalówką M i poza tym że nie chce współpracować na papierze niektórych firm (unipap, top-2000) to nie mam do niego żadnych zastrzeżeń. Najprzyjemniej pisze odwróconą stalówką dając wtedy dość mokrą linię trochę cieńszą od F-ki Faber-Castell'a.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Ale jak widać... pisze słabo przynajmniej ten model, szkoda :(

Nie wiem jak dla Was ale wg mnie to chyba jednak Sheaffer lepiej oddaje kolor użytego atramentu OLDE EMERALD - http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?showtopic=4225

 

Przynajmniej chciałbym żeby tak było bo mam ten sam model :)

 

Edit - właściwie to mam pióro z tej samej serii, a model inny.

Edytowano przez hasse
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...