Skocz do zawartości

TEST - J. Herbin Encre Authentique


Akszugor

Polecane posty

Atrament autentyczny
J. Herbin
Encre Authentique


Opakowanie: mała buteleczka szklana z zakrętką metalową
Pojemność: 30 ml
Producent: J. Herbin - Francja
Kolor: czarny (właściwie to początkowo szary, z tendencją do ciemnienia)

hxr3.jpg

Do testu użyto papier: Image Volume o gramaturze 80
Do testu użyto: stalówek kwadratowo ściętych o numerach 3 i 5 oraz drewnianej obsadki
Przepływ: dobry
Lepkość: bardzo dobra (świetnie się trzma stalówki)
Cieniowanie: średnie
Strzępienie papieru: brak (niezauważalne)
Nasycenie: niskie, wzrastające z czasem
Przebijanie: słabe

Atrament wyrabiany jest z taniny drzewa kampeszowego*, która nadaje atramentowi wyjątkową trwałość. Poza tym, atrament autentyczny ma to do siebie, iż ciemnieje z biegiem czasu i jest czytelny przez co najmniej 300 lat. Także, jeśli ktoś się zajmuje pisaniem pamiętników, można mu śmiało polecić.
Kolor atramentu podczas pisania wygląda na szary, czy też mocno rozwodniony czarny. Cieniowanie również wygląda jak rozwodniona czarna farbka plakatowa.

*poprawna nazwa: Modrzejec kampechiański, drzewo rosnące w Ameryce Środkowej

Test wacikiem

pl4f.png

Kreskowanie

7yvi.png

Test wody

x8s5.png

Test atramentu

rebw.png
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Politycznie zaleciało z tym premierem :P

Nie jestem pewien czy ten atrament duzo mocniej sciemnieje - poza tym wkurza mnie pewna dezinformacja przy tym atramencie - dosyc czzesto spotykam sie z informacja że do jego przygotowania wykorzystuje sie tanine z modrzejca kampechanskiego, tyle ze to drzewo nie zawiera praktycznie taniny, ale za to zawiera duzo hematoksyliny, zwiazku ktory podobnie jak taniny tworzy barwne kompleksy z jonami zelaza i glinu. Albo ten atrament nalezy do grupy atramentow zelazowo-galusowych, jezeli jest oparty na taninie, albo nalezy do bardzo rzadko spotykanej grupy atramentow opartych na hematoksylinie, zwanych z ang logwood ink. Tanina jest ekstrahowana z czesci zielonych (liscie i narosla na nich, rzadziej kora i narosla na innych czesciach roslin. Tymczasem hematoksylina jest ekstrahowana z drzewa, doslownie chodzi o wszystkie czesci twarde, (ekstrakcje prowadzi sie z trocin). Dwa rozne zwiajzki, pozyskiwane z roxnych zrodel, roznymi metodami, tutaj polaczone w jedna substancje.

Kompleksy z hematoksylina (albo raczej hematyna) daja bardzo wyrazne fioletowe lub niebieskie zabarwienie w zaleznosci od pH ukladu, tutaj takiego czegos nie ma, co sugeruje ze nie ma tutaj tej substancji - to delikatne blado fioletowe zabarwienie pojawiajace sie po zmoczeniu sugeruje raczej mieszanine kwasu galusowego i taniny. Takze ja obstawiam atrament zelazowo galusowy, w dodatku niezbyt stezony.

Logwood inks - byly kiedys powszechnie znane i chetnie z nich korzystano poniewaz od razu po naniesieniu na papier mialy ladny kolor i NIE ciemnialy z czasem, lub jedynie bardzo nieznacznie.

Mam jedynie szczera nadzieje ze to przyklad braku wiedzy osoby odpowiedzialnej za marketing, a nie celowa manipulacja - hematoksylina jest teraz kilku, kilkunastokrotnie drozsza od taniny, sam przygotowanie atramentu rowniez nie jest tak proste i pozera sporo chemikaliow, w porownaniu do atramentu opartego na taninie. Tanina wygrala na przestrzeni dziejow za pomoca dostepnosci, a co za tym idzie niska cena, bo logwood ink (nie znam polskiej nazwy), posiadaly taka sama lub lepsza trwalosc przy ladniejszym kolorze, ale byly wyraznie drozsze. W opisie atramentu mamy sugestie ze zostal on przygotowany z surowca drozszego, a tymczasem lecimy po tanszym zrodle. Mozliwe ze jest to mieszanka taniny i ekstraktu z modrzejca, ale to i tak wtedy w tekscie jest spore uproszczenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polska nazwa dla logwood ink to atrament kampeszowy.w tekście znajduje się kilka przepisów na atramenty z wyciągiem z drzewa kampeszowego.

Tej strony jeszcze nie znalem, aczkolwiek proporcja 10 kg chromianu na 2 kg ekstraktu jest niespotykana, i prawdopodobnie bledna.

Z lat 40 sa dostepne o wiele bardziej rozsadne przepisy, ale wtedy dla tego atramentu bylo juz za pozno bo rynek zachwycil sie juz kolorowymi atramentami z nowoczesnych barwnikow, a jako atrament "prawnikow" wykorzystywany byl juz ten na kwasie galusowym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...