Skocz do zawartości

TEST - Hero Blue-Black (20-letni atrament)


Akszugor

Polecane posty

Hero
Blue-Black


Opakowanie: średniej wielkości buteleczka szklana z zakrętką plastikową
Butelka ma kształt sześcianu ze ściętymi bokami (można - po zużyciu atramentu - wykorzystać ją jako kałamarz)
Pojemność: 59 ml
Producent: Hero (Shanghai, China)
Kolor: niebiesko-czarny (praktycznie to niebiesko-szary, podchodzący pod Diamine Prussian Blue)

 

22k1.jpg

Do testu użyto papier: Image Volume o gramaturze 80
Do testu użyto: stalówka kwadratowo ścięta o numerze i 5 oraz drewnianej obsadki
Przepływ: dobry
Lepkość: dobra (trzyma stalówki, ale potrafi niespodziewanie zrobić kleksa)
Cieniowanie: dobre (ciekawe przejścia z granatowoczarnego do niebieskoszarego)
Strzępienie papieru: brak (niezauważalne)
Nasycenie: dobre
Przebijanie: słabe

Blue-black Parkera obecnie nie trzeba reklamować, ma swoją pozycję i jest prawie bezkonkurencyjny. No chyba, że ktoś lubuje się w tańszych atramentach, to wtedy sięgnie po Blue-black Hero. Jednak może się zdziwić, bo o ile w cienko piszących piórach można odnieść wrażenie niebiesko-czarnego koloru, tak przy szeroko piszących stalówkach, fleksujących czy służących do kaligrafii, kolor staje się odmienny. Przypomina raczej diaminowy Prussian Blue, czyli niebiesko-szary.
Atrament ma ponad 20 lat, jest go już bardzo mało w buteleczce i zaczynają pojawiać się farfocle. Może w nowo produkowanych atramentach tego nie ma, jednak pod długim leżakowaniu coś takiego się pojawiło - więc tu "sic!" dla posiadaczy. Zastanawiam się nad zakupem nowego wydanie tego koloru, bo jest bardzo ciekawy, a przy tym tani.

 

Próbka atramentu wacikiem:

 

os6j.png

 

Kreskowanie:

 

mr9e.png

 

Test wody:

 

jd6f.png

 

Cały test:
u2n3.png



 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak nawiązując do Diamine i też Karandaszowego Prussian Blue. Ta nazwa do ściema, na którą zresztą sie naciąłem. Prawdziwy odcień błekitu pruskiego to mocny, ciemny nasycony zimny niebieski. Nie ma nic w sobie tej myszowatości, jaka sprzedaje Diamine i Karandasz, a może i inni też. Daltoniści! Chemia im poprzepalala siatkówki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, tak. Nie do końca do mnie przemawia. Żeby przynajmniej flaszki mieli szczelne :)

 

Szybki jesteś!

 

@tsyrawe - rzeczywiście prawdziwy błękit pruski nie jest szarawo-niebieski, ale to też nie jest taki ultraczysty granat - ma w sobie sporo z takiego jasno niebieskiego turkusu - szczególnie na brzegach to widać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zauważyłem, że w atramentach, farbach, tkaninach - ów błękit pruski - inaczej jest oddawany jako kolor.

Rozumiem, że marketingowcy w firmach nazywają atramenty czasami nietrafnie do koloru, ale i tych odcieni pruskich jest kilka.

 

Do mnie Diamine przemawia. A jaki Caran d'Ache @tsyrawe miałeś na myśli?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wśród artystów malarzy nie ma wątpliwości, co to jest błekit pruski — to pigment PB27 odkryty w roku 1704 (angielska nazwa chemiczna ferriammonium ferrocyanide)Ciemny, zimny, przytłumiony niebieski odcień (może z tym nasyceniem przesadziłem). Wiem że może być trudno z przetłumaczeniem tego koloru na język atramentowy, ale mojego rozczarowania nie daruję.Na pewno nie można go nazwać niebiesko-szarym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Co prawda ja tutaj o samym blacku, a nie o blue-black, no ale łączy te dwa atramenty to, że oba Hero, i oba stare. Wersja czarno-czarna, jest chyba najlepszym czarnym jaki mam. Doskonale kryje, dobrze się trzyma stołówki, tylko... to tusz jest :D. Jedno pióro mi porządnie zalepiło (akurat na egzaminie, a myślałem, że takie rzeczy tylko w książkach), ale gdyby ktoś szukał swojego idealnego tuszu, to polecam trochę przytrzymać Hero black w butelce bez nakrętki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...