Jump to content

Pióra japońskie: Pilot/Namiki Silver Hawk


ArielN

Recommended Posts

Pióra japońskiePilot/Namiki Silver Hawk
 

Pierwszy rzut oka

 

Srebrne pióro (sterling silver) o wrzecionowatym kształcie i złotej stalówce inlaid (18K, próba 750). Na powierzchni  dekoracyjny wypukły wzór jastrzębia. Skuwka na zatrzask z typowym dla Namiki klipsem zakończonym kulą. Spływak i szyjka stanowią jednolity element wykonany z plastiku. Całość opatrzona  ulokowanym na pierścieniu napisem „Sterling Silver Japan”.
 

Namiki_1.jpg

 

Detale, detale...
 

ArielN

 

Rewelacyjny projekt pod względem stylistyki. Wzór cieszący się dużą popularnością i z sukcesem powielany od lat. W dłoni prezentuje się wyjątkowo dobrze.

 

Chwaliłem już kilkakrotnie świetny klips. Powtórzę – zakończenie kulą i odpowiednia doza sprężystości zupełnie rozwiązuje trudność wsuwania pióra do kieszeni lub etui. Namiki zaskoczyło mnie zatrzaskiem, który nie rysuje szyjki. W tych czasach to wyjątek.

 

Ze srebrnym jastrzębiem jest jeden duży problem. Śmierdzi. Ma nieprzyjemny metaliczny zapach szyn kolejowych rozgrzanych w lipcowym słońcu. Nie ma to nic wspólnego ze srebrem i, co gorsza, przenosi się na dłonie.  Pilot zdaje się zapomniał, że Namiki jest dla niego tym, czym Nakaya dla Platinum – marką luksusową.

 

Model dostępny w kilku wersjach (w nawiasie nazwy katalogowe):
- jastrząb (Hawk);
- Fudżi (Mt. Fuji);
- żółw (Turtle);
- karp (Carp);
- smok (Dragon);
- ibis (Toki).

Alveryn

 

Pierwsze wrażenie: metalowe wrzeciono rozcięte na pół. Ładna, owalna forma, także po zdjęciu skuwki. Efekt psuje tradycyjny u Pilota klips z kulką - w tym piórze bardzo nie na miejscu.

 

Stalówka jest bardzo podobna do stosowanej przez Crossa w modelu Verve. Trochę przypomina też rozwiązanie z Watermana Edsona. Oczywiście, skojarzenie z inlaidami Sheaffera nasuwa się automatycznie.

 

Korpus i skuwka wykonane są ze srebra wysokiej próby; trafniejsze byłoby określenie ”zewnętrzna powłoka skuwki i korpusu”, ale tak się przyjęło w branży, że jak obudowa jest srebrna, to znaczy, że ”pióro z litego srebra”. Niech będzie. Na srebrnej powłoce wytłoczono grafikę przedstawiającą drapieżnego ptaszka w locie (na skuwce) i z profilu (na korpusie). Wierzę na słowo, że to jastrząb. Rysunek jest podkreślony czarnym konturem, w moim odczuciu – niepotrzebnym i trącącym tandetą. Sama grafika nawet ładna.

 

Nietypową cechą tego pióra jest zapach: metaliczno-chemiczny i bardzo nie na miejscu. Zapach, którego nie kojarzę z innymi srebrnymi piórami. Zupełnie inny i nie tak gryzący, jak w przypadku niektórych żywic akrylowych, ale i tak dziwny.

 

Namiki_2.jpg
 

Jazda próbna
 

ArielN

 

Pióro masywne o ciężarze rozłożonym nierównomiernie na tył korpusu. Szyjka chętnie powędrowała w stronę nieba.

 

Stalówka w rozmiarze F pozostawia na papierze mokry ślad o szerokości 0,3 mm. Dosyć miękka, elastyczna i niezawodna - bez przerywania, startuje natychmiast nawet po dłuższym pozostawaniu bez skuwki. Irydowe ziarno jest gładkie niezależenie od kąta przyłożenia do papieru.  
 

Alveryn

 

Charakterystyczna budowa sekcji sugeruje dużą sztywność stalówki. W rzeczywistości jest ona dość miękka, choć, rzecz jasna, nie fleksująca. Kontakt z papierem bardzo przyjemny, linia niezbyt sucha. Ziarno sympatycznie gładkie.

 

Generalnie nie lubię nadmiaru metalu w piórach. Jest zimny, nieprzyjemny w dotyku, łatwo się brudzi, pokrywa osadami i/lub koroduje. Na szczęście Pilot pogodził wykonanie z komfortem pisania. Mimo zastosowanego srebra, pióro nie jest ciężkie i dobrze leży w dłoni. Sekcja jest stosunkowo długa, optycznie stanowi około 40% długości, dzięki czemu łatwo uniknąć trzymania za korpus. Brak rozgraniczenia między stalówką a sekcją może wymagać przyzwyczajenia.

 

Podsumowując: całkiem znośny pisak.
 

Technikalia

 • Firma: Pilot
 • Kształt: wrzeciono
 • Wielkość: średnie
 • Wykończenia: srebrne (ST)
 • Długość ze skuwką/bez skuwki/ze skuwką nałożoną na korpus (mm): 139/123/144
 • Średnica pióra w najszerszym miejscu (mm): 13
 • Średnica skuwki w najszerszym miejscu (mm): 13
 • Waga ze skuwką (g): 33,5 (napełnione, z konwerterem)
 • System napełniania: naboje/konwerter (Pilot)
 • Pojemność (ml): konwerter CON-50 (0,5 ml) lub naboje (1 ml), CON-70 się nie mieści
 • Testowana stalówka: złota 18K, F
 • Skuwka: na zatrzask
 • Dobre do: wolnego pisania (ArielN), codziennego pisania (Alveryn)

Podobne pióra

 

Cross Verve, Waterman Edson, Waterman Carene

Edited by ArielN
Link to comment
Share on other sites

 

Nietypową cechą tego pióra jest zapach: metaliczno-chemiczny i bardzo nie na miejscu. Zapach, którego nie kojarzę z innymi srebrnymi piórami. Zupełnie inny i nie tak gryzący, jak w przypadku niektórych żywic akrylowych, ale i tak dziwny.

Na chemii się nie znam ale czy to nie będzie wpływ siarki na srebro?

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...
 • 3 weeks later...
 • 2 months later...
 • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...