Skocz do zawartości

Danitrio Genkai


ArielN

Polecane posty

Autorem recenzji Danitrio Genkai jest Jopen (użytkownik forum www.fountainpennetwork.com). Za jego zgodą przetłumaczyłem tekst na język polski. Oryginalna recenzja tutaj: recenzja autorstwa użytkownika Jopen

Thank you Jopen!

Danitrio Genkai Tamenuri

2960720913_72df511b05_o.jpg

Głównym powodem przygotowania recenzji tego pięknego flattopa jest to, że podczas przeszukiwania bazy danych (spis recenzji na FPN przyp. ArielN) nie znalazłem żadnej recenzji Genkai, o którym wielokrotnie wspominano wskazując na jego rozmiar… Można jednak powiedzieć o nim o wiele więcej.

Pierwsze wrażenia

Jako użytkownikowi pióra Danitrio Mikado, było dla mnie oczywistym, że prędzej, czy później przeznaczenie zapuka do moich drzwi i do mojej rodziny Danitrio dołączy Genkai. Stało się to prawie rok po zakupie Mikado. Wiedziałem, że Genkai jest wielkim piórem… BARDZO WIELKIM. Możliwe, że właśnie to było powodem, dla którego nie zamówiłem go wcześniej, ale my, ludzie z reguły uczymy się poprzez doświadczenie. Rok temu nie wyobrażałem sobie nawet, aby posługiwać się Mikado. Niewykluczone, że to samo działo się z Genkai.

Pióro zostało zamówione przez Kevina (autoryzowany sprzedawca Danitrio przyp. ArielN) i jak zwykle komunikacja była miła, szybka oraz efektywna. Genkai przyjechało szybciej niż się spodziewałem. Listonosz zapytał: „Kolejne pióro, proszę Pana?”. „Tak, dziękuję” – odparłem. Zdążył się już przyzwyczaić do formatu przesyłek! :shock:

Jak każdy inny Danitrio Urushi, ten potwór znajdował się w perfekcyjnym, błyszczącym drewnianym pudełku, chronionym przez dwie zewnętrzne warstwy – jedna to gąbka, a druga to kartonowe opakowanie.

Kiedy otworzyłem przesyłkę, zobaczyłem spokojnie śpiące Genkai ubrane w piękne kimono. Obok leżał zakraplacz, którym jest karmione. W kieszeni pokrywy znajdowała się instrukcja oraz standardowe ostrzeżenia dotyczące urushi. Opakowanie jest absolutnie wspaniałe, co jest zasadą dla legendarnych piór Danitrio.

2961562888_967673b2b1_o.jpg

Wygląd/wykończenie

Zamówiłem Genkai w kolorze Tamenuri. Według mnie jest ono najfajniejsze ze wszystkich, jakie może zaoferować urushi (nie ze względu na kolor, ale z uwagi na wariacje na powierzchni, krawędziach i zakończeniach pióra). Dużą rolę odgrywa światło, a z wiekiem Tamenuri pięknieje. W przypadku Genkai Tamenuri było delikatnie jaśniejsze niż to, którym pokryte jest Mikado (przy czym oba są niesamowite). Powierzchnia jest lśniąca i absolutnie perfekcyjna. „Szew” na korpusie, w miejscu otwierania zaworu zakraplacza, jest ledwo dostrzegalny. Po odkręceniu skuwki wyłania się obsadka, która wcześniej pojawiała się tylko w moich snach. Widoczne jest cieniowanie Urushi od barwy ciemnej do jasnej. Stalówka… Taka sama, niesamowita jak w Mikado (ten sam rozmiar). Pod spodem perfekcyjny ebonitowy spływak, który cechuje się udowodnionymi, świetnymi właściwościami.

2966758765_45d1a1ede8_o.jpg

Stylistyka/rozmiar/waga

Danitrio Genkai to ogromny flattop. Taki instrument piśmienniczy nie jest przeznaczony do noszenia w kieszeni. Poza tym byłoby przestępstwem zamontowanie na nim klipsa, więc mamy do czynienia z piórem pozbawionym klipsa oraz o niezakłóconej powierzchni.

Całkowita długość to 173mm (M1000=146mm), bez skuwki pełne 153mm (M1000=136mm). Średnica korpusu to 17mm, a skuwki to 19mm. Obsadka jest stożkowa, zwęża się od 13mm do 12mm (bardzo komfortowy wymiar dla przeciętnych i dużych dłoni). Biorąc pod uwagę rozmiar pióra można je zakwalifikować jako lekkie. Ciężar redukuje użycie ebonitu jako podstawowego materiału oraz staranność przy produkcji i projektowaniu.

CS Dinkie 550, Pelikan 1000 (ten DUŻY) i Danitrio Genkai...

2967602992_95f508dbb7_o.jpg

... bez skuwki M1000 i Genkai...

2967604270_0dff992245_o.jpg

Trzymając Dani zawsze myślę o niezliczonych godzinach pracy rzemieślniczej oraz ogromnej wiedzy, które były potrzebne zanim produkt do mnie dotarł. Lubię widzieć na moim piórze podpis artysty-rzemieślnika… Wyobrażam sobie jego twarz i wiem, że nie odkłada pióra, którym nie jest w pełni usatysfakcjonowany. Przeciwieństwo wielu, dobrze znanych “produkowanych masowo” edycji limitowanych.

Stylistyka stalówki/właściwości

2966757911_b51cd66c35_o.jpg

Ogromna stalówka jest identyczna z użytą w Mikado (dotyczy to również spływaka). W moim przypadku padło na F, z którą mam najlepsze doświadczenia. Jest dwubarwna, złota (18 karatów, próba 750), nieco większa od tej w Pelikanie M1000. Miękka niczym sen (z delikatnym flexem) i pisze soczyście jak każda stalówka Danitrio, którą testowałem. Brak przerywania, startuje od razu i może być użyta natychmiast po przerwie.

2966758905_c88d120992_o.jpg

Za tak perfekcyjne zachowanie odpowiada zarówno stalówka jak i ebonitowy spływak. Jest on żebrowy, ogromny i działa dużo lepiej wg mnie niż plastikowy w Pelikanie M1000.

2966758679_ab45272b97_o.jpg

Pomimo swojego rozmiaru Genkai wydaje się, w dłoni o średnim rozmiarze, być dobrze wyważone. Nie trzeba być King Kongiem, żeby go używać. Oczywiście nie jest zaprojektowane, aby nakładać skuwkę.

System napełniania

Uwierzylibyście mi, gdybym powiedział, że to wielkie pióro napełniane jest za pomocą tłoczka lub nabojów? Nie?

Macie rację. Jest to zakraplacz z zaworem odcinającym. Po odkręceniu obsadki, która wyposażona jest w gumową uszczelkę, możemy wlać do Genkai 4,3ml atramentu. Pojemność ta powoduje, iż Pelikan M1000 wypada blado. Mikado jest całkiem blisko (prawie 4ml).

Do napełniania używam strzykawki (znając wcześniej objętość, którą chcę dodać). Prosty i czysty sposób.

2966758203_dd7da741fd_o.jpg

W momencie, gdy pióro jest już napełnione, korpus zakręcony, a zawór odcinający otwarty (w moim przypadku 1 i ¼ obrotu), spływak zostaje zalany atramentem i Genkai ożywa…

Na kolejnym zdjęciu widać zakończenie korpusu bez sekcji. Pokazuje nam drogę, którą spływa atrament oraz zawór odcinający wraz z uszczelką.

2966758441_fa2f0fa3ed_o.jpg

Koszt/wartość

Genkai nie należy do tanich piór, ale w porównaniu do Sailora KOP lub Namiki Yukari Royale może za takie uchodzić. Cena jest uzasadniona wysoką jakością. Pióro samo w sobie jest dziełem sztuki, zrobionym przez znanego rzemieślnika i artystę techniki maki-e. Zaprojektowano je, aby mogło dotrwać przyszłych pokoleń (przy minimalnej staranności w opiece z waszej strony). Nie ma nic wspólnego z masowo produkowanymi piórami.

Podsumowując – całkiem niezła cena biorąc pod uwagę to, co za nią dostajesz.

Ogólna opinia/Konkluzja

Duże pióro, którego używania trzeba się nauczyć (łatwa i naturalna ewolucja dla byłego użytkownika Mikado). Bardzo dobra jakość porównując z ceną (otrzymujesz więcej niż zapłaciłeś), wspaniałe właściwości oraz wyśnione wykończenie Tamenuri.

Jeżeli lubisz Urushi, zakraplacze i duże pióra, to Genkai jest tym jedynym... również osiągalnym.

Genkai i Mikado Tamenuri obok siebie...

http://farm4.static....4906898bd_o.jpg

Dziękuję za poświęcenie swojego czasu podczas czytania tej recenzji.

Autor w oryginale dodał notkę:

"and apologies for my English :oops: but I try to do my best to share experinces... ;) "

Tłumaczenie: ArielN

[edycja:literówki]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 6 months later...
Gość david1600

zastanawiałem się nad kupnem danitrio ale z tego co sprawdzałem najprawdopodobniej trzeba by je sprowadzić zza oceanu i obawiam się że UC dołoży mi niezłe cło, dlatego pytam o mozliwość zakupu w UE

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cło będzie niskie - 3%. Za to zapłacisz VAT - niezależnie od tego czy kupisz je w USA, czy w UE (będzie wliczony w cenę pióra u europejskiego sprzedawcy lub naliczony przez UC).

Gorąco zachęcam Cię do przetestowania lub chociaż zobaczenia piór Danitrio na żywo przed zakupem. Mikado i Genkai to prawdziwe giganty i może niespodziewanie okazać się, że nie będziesz w stanie komfortowo z nich korzystać. Takumi też nie należy do najmniejszych.

PS. Ponawiam prośbę, abyś stosował DUŻE litery.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

To pióro akurat mam od dawna już jako tapetę na ekranie dwóch komputerów i to jest mój obiekt westchnień od dawna. Piękne pióro i nazdzwyczajna stalówka, w związku którą mam pytanie. Skoro stalówka F jest nieco miękka, wyobrażam sobie jako coś w rodzaju "mini-soft", to czy możliwe jest wybranie stalówki zbliżonej 'miękkością' do stalówek typu Soft, które robi Pilot? Coś jak różnica pomiędzy Fine, a Soft Fine. Czy Danitrio oferuje stalówki w rodzaju Pilotowych Soft? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...