Skocz do zawartości

Czym oczyścić stalówkę do Pilot Vanishing Point?


Polecane posty

Hej,

Sprawa wygląda dość prosto.

Dałem w prezencie Pilota Vanishing Point + atrament kon-peki. Niestety osoba korzystająca z pióra stwierdziła że atrament jest za blady i napełniała je Private Reserve Electric DC Blue. Po czym pióro zaschło. Próbuje je teraz oczyścić.

Przepłukałem stalówkę gruszką. Wsadziłem stalówkę do przefiltrowanej wody na 24 godziny i znów przepłukałem gruszką. Woda na oko wydaję się czysta.

Jednak stalówka jest dużo bardziej sucha niż przed tym jak to pióro dawałem i podejrzewam że nie wszystko co zaschło zostało wypłukane. Zastanawiam się czy są jakieś bezpieczne środki którymi można tę stalówkę potraktować?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś czyściłem problematyczne pióro myjką ultradźwiękową - w trakcie procesu było widać, że oddzielały się od stalówki i okolic niewidoczne wcześniej drobinki (poprzednie wielokrotne wymaczanie nie zadziałało). 
W efekcie co prawda nie było idealnie, ale na pewno wyraźnie lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zaschnięte pióra potrafią i po 3 dniach moczenia w płynie do naczyń zabarwić płyn, chociaż wcześniejsze przepłukiwania w czystej wodzie nie zdradzały już obecności w nich atramentu.

Mam ostatnio takie zaschnięte Hero. Woda z płukania już wychodziła czysta, ale po namoczeniu jeszcze przez noc w płynie, w miseczce było granatowo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ogół atramenty dają się wypłukać ale są i takie, np. permanentne co nie można. To pióro ma wymienną stalówkę:

VP_nibs.png

Wystarczy ją wysunąć, przeciągnąć kanalik spływaka płatkiem plastikowym, można jeszcze moczyć takie otwarte. Tak uratowałem kilka piór od atramentów pigmentowych, w tym inkaust®😁 zbyt długo w piórze bez przepłukania. 

Edytowano przez Klerk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
11 godzin temu, Czarodziej napisał:

wody na szklankę ze 2-3 krople płynu do mycia naczyń -np. Ludwik.

Spróbowałem zdecydowanie pomogło. Po kąpieli w ludwiku woda zabarwiła się na niebiesko, więc widać że samo moczenie pozostawiło jeszcze dużo brudu  w środku. Dzięki.

Edytowano przez Ade
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
8 godzin temu, Klerk napisał:

Na ogół atramenty dają się wypłukać ale są i takie, np. permanentne co nie można. To pióro ma wymienną stalówkę:

VP_nibs.png

Wystarczy ją wysunąć, przeciągnąć kanalik spływaka płatkiem plastikowym, można jeszcze moczyć takie otwarte. Tak uratowałem kilka piór od atramentów pigmentowych, w tym inkaust®😁 zbyt długo w piórze bez przepłukania. 

Dzięki za info. Nie spodziewałem się że te stalówkę można zdjąć. Trochę się boję że można ją łatwo zepsuć bo "owija się ona wokół spływaka. O ile to nie będzie konieczne wolał bym jej jednak nie ściągać ze spływaka bo wygląda że ta czynność wymaga większej siły.

Edytowano przez Ade
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...