Skocz do zawartości

Ciekawostka - kaligrafia z 1949 roku, przykład żywego listu...


NimnuL

Polecane posty

W Filharmonii Pomorskiej wystawiono historyczne zdjęcia z budowy gmachu, zdjęcia starych gazet oraz dwie kopie listów z ciekawą kaligrafią. Być może komuś się spodoba. 

Kaligrafia na bok - spójrzcie też na przepiękny język, jakim dawniej posługiwano się w korespondencji. 

 

 IMG-20230322-201734175.jpg

 

 

IMG-20230322-201729889.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego pierwszego tekstu kaligrafią bym wprawdzie nie nazwał, ale charakter pisma całkiem niezły. No cóż, nie było wówczas komunikatorów, SMS-ów i tym podobnych wynalazków, które zabiły sztukę wysławiania się zarówno w mowie, jak i w piśmie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny charakter pisma, jak w pierwszym liście, był bardzo popularny. Pamiętam, że identycznych liter (z małymi wyjątkami), łączeń, również ja byłem uczony w młodszych klasach szkoły podstawowej. Prawie identyczne pismo miała babcia mojej żony (urodzona w 1913 roku). 

Litery w szkole były pisane wyłącznie w jeden określony sposób. Napisanie litery inaczej niż stanowił szablon, było napiętnowane przez nauczycielkę. W starszych klasach (moich, nie dziadków) już nie było takiego ciśnienia na pisanie liter zgodnie z szablonem. Ale po znanym mi piśmie starszych ludzi, pismem spotykanym w starych księgach, myślę, że obowiązujące zasady pisowni w dawnych latach, towarzyszyły ludziom dłużej niż następnym pokoleniom. Może również wpływ na to miała wtedy mniejsza powszechność edukacji, gdzie na kilku latach szkoły "powszechnej" znaczna część społeczeństwa kończyła edukację (o ile ją w ogóle rozpoczęła) i charakter pisma nie psuł się pospiesznym pisaniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...