Jump to content

Zmiana sposobu pisania konkretnych liter - na ile realna?


Adrian Marek

Recommended Posts

To chyba bedzie miejsce najbardziej odpowiednie na taka kwestie.

Ostatnio mocno spodobal mi sie zamaszysty ksztalt litery "d", ktory widac na gornym obrazku (J. Slowacki i M. Sklodowska-Curie), i probuje praktykowac takie pisanie. 
Ale niestety, jako ze uczono mnie standardowego pisania, wiec gdy pisze wolno i swiadomie, pamietajac, aby uwazac, to jeszcze jako tako. Ale gdy tylko zaczynam szybciej / "naturalnie", to bardzo czesto jednak zapominam, i konczy sie jak dolny przypadek - czyli niby tak, ale jednak nie (akurat przyklad znalezione w Sieci. "does" i "wonderful" sa jak trzeba, ale "afford" juz inne).

litera-d.png

Chetnie rowniez zmienilbym tez swoj ksztalt litery "z", na taki z dolnym zawijasem, jak na drugim obrazku.

litera-z.png

I moje pytanie - ktos z Was probowal moze zauwazalnie zmienic swoje pismo w doroslym wieku?
Udalo sie? A jesli tak, to jak intensywnie trzeba sie bylo tym zajmowac, i ile mniej wiecej czasu zajmuje taka zmiana wieloletnich, gleboko wrytych w podswiadomosc przyzwyczajen?

Link to comment
Share on other sites

Udało się, nauczyłem się za młodu pisać małą literę A identycznie jak pomniejszoną wielką literę A i doszedłem do wniosku, że to jest dłużej nie do zaakceptowania. Przyzwyczajenie się do zmiany w szybkim piśmie jednej litery zajęło mi około 3 tygodni.

A litery "z" z zawijasem zacząłem używać w podpisie. W piśmie codziennym używam jednak "zwykłego" z - jest bardziej praktyczne ze względu na polskie znaki. Według mnie z zawijasem "ż" i "ź" nie wyglądają korzystnie.

Edited by griksejlor
Link to comment
Share on other sites

Ja na przestrzeni lat zauważyłem że moje pismo i kształt liter co raz bardziej idzie w kierunku tych drukowanych, oczywiście zależy to od szybkości i celowości pisania. 
Szczerze powiedziawszy do standardowego pisania nie opłaca się implementować nadmiernych ulepszeń bo tekst staje się mniej czytelny. 

Co do zmian w dorosłym życiu, to ćwicz kaligrafię, aby zmienić bodźce pisania danego znaku, musisz ileś tych literek postawić i mieć wyrobiony nawyk. 
Prawdopodobnie mimo tego nadal będzie się zdarzać że będziesz pisać te nowe litery naprzemiennie z starymi.   

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o zmianę jednej litery - jak najbardziej realne. Ja zmieniłem pisownię małego "r" na angielskie kursywne, zautomatyzowało mi się to dość szybko, choć nie bez oporów. Obecnie bardziej kłopotliwe jest dla mnie zapisanie zwykłego, naszego "r" - bo odzwyczaiłem od niego rękę.

Link to comment
Share on other sites

Da się. I nie trzeba ćwiczyć kaligrafii (to w ogóle bardzo ogólne pojęcie), tylko ćwiczyć tę jedną literkę (czy tam  dwie). Zeszyt i zapełniasz linie. Najpierw jedna litera i piszesz,  kolejne linie, potem łączysz dwie literki i piszesz do znudzenia "da", "do", dy" itp, potem "ad", yd", kombinacji masz mnóstwo. Potem wyrazy.

Systematyczność i wytrwałość - i masz to.

Link to comment
Share on other sites

Da się, kwestia tylko cierpliwości. W szkole nikt mnie nie karał za odwrotne pisanie liter a i o, wyglądało to paskudnie. Uprałem się i nauczyłem się je kreślić w poprawny sposób. Potem zmieniłem pisanie literki z na taką z zawijasem, jak pokazałeś. Zmieniłem też kreślenie liter f, k r. Całość zajęła może z 4 miesiące. Jedna literka na raz do zmiany, inaczej się nie da. Bez specjalnych ćwiczeń, codziennie kilka linijek tekstu, jakiś fragment recenzji internetowej, fragment książki. A przy codziennym pisaniu pilnować tylko tej jednej literki. Po 4 latach od tej metamorfozy z przerażeniem przeglądam stare notatki :D 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...