Jump to content

Pelikan Classic M200 i Pelikan M200 -- czy Classic oznacza inny model?


Recommended Posts

Pytanie już zadane -- w niektórych sklepach jest Pelikan Classic M200 i często jest on tańszy o 50--100pln od tak samo wyglądającego Pelikana M200 z taką samą stalówką.

To,,classic'' w nazwie coś oznacza, czy to tylko pełna nazwa pióra i to jest ten sam model co M200 (z wbudowanym tłokiem)?

Z góry dziękuję za odpowiedź na moje, zakładam, proste pytanie.

 

Link to comment
Share on other sites

Cześć. W zasadzie sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Pelikan M200, M200 Classic to oficjalnie to samo pióro, pełna nazwa. Pelikan to znana firma/marka o długoletniej historii. Mająca w ofercie dużo modeli piór gdzie nazwa modelu, sama w sobie tworzy coś w rodzaju "registered trademark". Po prostu nie wymyślają nowych nazw, oznaczeń kolejnych modeli tylko tworzą kontynuacje niezależnie od lat produkcji danego modelu. Pelikan jako uznana firma o długoletnim stażu jest popularnym "tematem" wśród kolekcjonerów. Oznaczenia modeli nie zmieniają się więc na rynku, w obrocie mamy dostępne modele piór z różnych okresów produkcji noszących to samo oznaczenie. Pelikan stworzył coś w rodzaju indeksu by wyróżnić bieżącą produkcję, stworzył serie/kolekcje modeli piór i nadał dodatkowe nazwy najpopularniejszych serii by zaznaczyć że mamy do czynienie z oficjalną, bieżącą produkcją. Seria M dostała wyróżnik Classic a sama w sobie zalicza się do serii Elegance.

Tu masz katalog wszystkich modeli/serii https://www.pelikan.com/images/assets/catalogs/FWI_katalog_pl_mob_2022.pdf

Edited by Syrius
Link to comment
Share on other sites

Witam. @greg_pen Troszkę zamieszali Ci z tą (nazwijmy) tęgością pisania. Oznaczenia dotyczące grubości pisania stalówek należy traktować umownie. Pelikan póki co to firma Europejska więc "uznaje" standaryzacje Europejską. Czyli wg.reguł EF to bardzo cienka kreska, F-cienka, M-średnia itd. Jednak jak wspomniałem są to oznaczenia umowne nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość. Zależy to głownie od ustawienia stalówki, dokładności w szlifie tzw.ziarna. Może tak się zdarzyć że stalówka oznaczona jako M pisze jak F i na odwrót, F pisze jak M. Dochodzą jeszcze cechy konstrukcyjne samego pióra. Pelikan serii M to pióra tłokowe(piston filler), pióra tego typu w większości zaliczają się do tzw.piór mokrych. Bardziej obficie podają atrament co optycznie pogrubia kreskę, gdy jeszcze dojdzie zmienna przy mechanicznym ustawieniu stalówki/ziarna rozmiar tej kreski może mocno odbiegać od deklarowanego oznaczenia rozmiaru pisania. Kolega Skribent podał przykład modelu serii P, jest to wersja na naboje(patrone). Te wersje podają atrament mniej obficie co też nie musi być regułą ale przeważnie tym się cechują w porównaniu do wersji tłokowej. Tu też mogą występować rozbieżności, sytuacja powtarza się. Stalówka oznaczana M może pisać jak F i na odwrót.

Już jako uzupełnienie informacji na temat oznaczeń stalówek, jest różnica miedzy standaryzacją Japońską a Europejską, tu mamy do czynienie z inną interpretacją tych oznaczeń. Np. europejskie EF to japońskie F, europejskie F to japońskie M itd.

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Syrius napisał:

Witam. @greg_pen Troszkę zamieszali Ci z tą (nazwijmy) tęgością pisania. Oznaczenia dotyczące grubości pisania stalówek należy traktować umownie. Pelikan póki co to firma Europejska więc "uznaje" standaryzacje Europejską. Czyli wg.reguł EF to bardzo cienka kreska, F-cienka, M-średnia itd. Jednak jak wspomniałem są to

[...]

Już jako uzupełnienie informacji na temat oznaczeń stalówek, jest różnica miedzy standaryzacją Japońską a Europejską, tu mamy do czynienie z inną interpretacją tych oznaczeń. Np. europejskie EF to japońskie F, europejskie F to japońskie M itd.

Dzięki za obszerne tłumaczenie.

Jestem świadomy, że japońskie oznaczenia nie odpowiadają europejskim.

Recenzent od M-ki nabył pióro na ebay-u i wiedział, że Pelikan to niemiecka firma.
Chyba to właśnie podkreślał, że choć to Europa, to nie jest to,,zwykła'' M-ka -- może jego M-ka mogła mieć zmodyfikowaną stalówkę, a może taki egzemplarz.

Czyli kupując M200/M205 ze stalówką M-ką mogę mieć cienką kreskę lub bardzo grubą (jak zadziała jak mokra M-ka).

 

Link to comment
Share on other sites

Każdy oznaczony rozmiar kreski przekłada się w końcu na rzeczywistą grubość, tylko systemy różne. Wywodzi się to od rysunku technicznego, tu za Wikipedią z 1909 roku.

1280px-Mechanical_drawing_for_trade_scho

Nie przerażajcie się, to z podręcznika inżynierskiego, nie święci garnki lepią.  

Grubości są pogrupowane w zestawy, to tak jakby układ europejski, japoński, azjatycki,... dla stalówek. Proporcje w każdej grupie wynikają z percepcji ludzkiego oka.

Untitled%204.jpg

Rodzaje stalówek bezpośrednio stąd się wywodzą, bo przecież nimi, a później rapitografami kreślono rysunki. Chińczycy na Aliexpress rozwiązali sprawę tak: 0,35mm;  0,5;  0,8;  co wcale nie gwarantuje, że te wymiary są dotrzymane😁😆.

Link to comment
Share on other sites

@greg_penCześć. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytania. Świat piór rządzi się swoimi prawami, to przedmiot użytkowy który wyróżnia się dużą zmiennością. To nie łyżka, widelec itp.to narzędzie składające się z wielu elementów które i owszem produkuje się masowo lub po prostu w większej ilości a sama produkcja też jest nowoczesna, zrobotyzowana to przy tak wieloelementowym produkcie, nawet dzisiaj trudno zachować 100% powtarzalność, identyczność. Kupując pióro niemal zawsze temu zakupowi towarzyszy losowość. Opinie użytkowników to także pewna losowość, są to subiektywne opinie, każdy na swój sposób opisuje, przedstawia to co posiada, co trzyma w rękach. Ile jest firm, marek, piór i ich rodzai tyle samo jest różnych opinii. Możesz spodziewać się wszystkiego, możesz trafić na pióro, egzemplarz pióra który będzie miał te same cechy, wady, zalety które mogą się pokrywać z opiniami tych wszystkich użytkowników którzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami na YT, na forum itd. Równie dobrze możesz trafić na egzemplarz w którym prawie nic nie będzie takie samo w opiniach innych użytkowników. My sami jesteśmy autorami tych opinii, my tworzymy własne obrazy tego co nam się trafiło, co kupiliśmy, co używany. Takie są pióra, można spodziewać się po nich wszystkiego.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...