Skocz do zawartości

Hero 616 - zakup porządnej stalówki


kosa

Polecane posty

Szukałem na forum mniej lub bardziej umiejętnie, ale nie znalazłem podobnego tematu. Czy ktoś z szanownych Forumowiczów wie gdzie można nabyć stalówkę do pióra Hero 616? Wiąże mnie z tym piórem sentyment a posiadana obecnie stalówka drapie bardziej niż szczotka ryżowa. Jakieś pomysły, będę wdzięczny za wszelką pomoc 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąwszy pod uwagę cenę detaliczną tego pióra nie sądzę, żeby ktoś sprzedawał do niego części zamienne, chyba że z jakiegoś wraku. Jeśli stalówka nie jest odkształcona a tylko drapie, można spróbować ją trochę podszlifować. Bardziej profesjonalnie na tzw. micromeshu a mniej profesjonalnie za pomocą pilniczka do polerowania paznokci (zabieramy żonie albo kupujemy w najbliższym Rossmanie). Instrukcje jak to zrobić są na YT, na przykład tu:

 

Edytowano przez Markol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kosa Ogólnie jest tak jak napisał Markol ale sentymenty rządzą się swoimi prawami i za kilka zł możesz zrobić mały remont "616". Sam lubię te pióra i często do nich wracam. Stalówki są do nich nawet na kilogramy, wiadomo gdzie ;) Ali...baba i 4tys.rozbójników :), są nawet stare NOSy które są lepiej wykonane i wyszlifowane jak te dzisiejsze. Tylko jak trzeba się poświęcić by zaszaleć i sprawić staruszkowi takie stalówki. Jest i u nas dostęp do dobrych stalówek i to co napiszę może wywołać uśmiech politowania lub doprowadzić do spazmów(ze śmiechu). Na Allegro masz podróbki o nazwie Herb 330, to marna podróbka Hero 330. Kosztuje to nieco ponad 3-4zł za szt. Te pióra zrobione są z tektury, rozlatują się w powietrzu, mają atrapę spływaków udających Hero ale za to mają świetne stalówki, kupując parę sztuk, bo jednej nie opłaca się, znajdziesz choćby jedną która będzie prawdopodobnie lepsza od tej w Hero 616. Do tego masz na zapas gumki(zbiorniczki na atrament) i rurki odpowietrzające do spływaka. Kupiłem, no już minęło kilka lat temu z 15 tych piór, tak kupiłem tylko dla tych stalówek. Z tych 15 uzbierało się 6 szt.perfekcyjnych stalówek reszta do drobnych poprawek. Nie namawiam ale rozważ propozycję bo można się zdziwić. Wystarczy na Allegro wyszukać "pióro Herb" lub "pióro Herb 330". 

Edytowano przez Syrius
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje przed wyciągnięciem stalówki z Herba, zatankować wybranego dawce i sprawdzić który pisze lepiej. Te pióra bardzo przyzwoicie piszą, mają tylko tragiczne korpusy, ogólnie są zrobione z beznadziejnych plastików. Jeżeli nie rozkładałeś na części pierwsze tych piór to krótki opis jak wymienić stalówkę. Wprawieni w tym mogą wymienić bez rozkręcania sekcji. Proponuje jednak rozłożyć sekcję, jest skręcana tylko należy podgrzać sekcję np.pod strumieniem gorącej wody(trochę to może potrwać) bo są zabezpieczone szelakiem przed rozkręcaniem się. Tak trzeba zrobić w obu piórach. Po rozkręceniu sekcji masz lepszy dostęp do stalówek. Stalówki ściągane z Herba mogą wymagać drobnej korekty, mogą być troszkę luźniejsze. Wystarczy tą rurkowatą część delikatnie ścisnąć. Kapniesz się o co chodzi przy wymianie. I to właściwie tyle całej filozofii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej bajki. Miałem uszkodzone pióro Pilot MR (stalówka rozmiar F) wygięta. Kupiłem Pilot Plumix jako dawcę stalówki. Operacja wymiany przebiegła bezboleśnie, ale jakie było moje zdziwienie gdy odkryłem, że nowa stalówka nie ma kulki (chyba nadaje się tylko do "italiki") na końcu i przy 'zakręcania ogonków' liter drapie jak kura pazurem 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba trafił Ci się Plumix Fine Italic, pióro do kaligrafii :) Wracając do wymiany stalówki w Hero, nie rozkręcaj na siłę sekcji, prędzej ją połamiesz niż rozkręcisz. Gwint jest zabezpieczony klejem, naturalną żywicą zwaną szelakiem. Szelak podgrzany do temp.ok 80-90 stopni rozpuszcza się, staje się miękki. Po wystygnięciu znowu twardnieje, skleja powierzchnie. Na dołączonym zdjęciu masz zaznaczony obszar/miejsce gdzie podgrzewać sekcję. Wiadomo by ją nie uszkodzić lepiej podgrzewać dłużej niższą temperaturą. Wystarczy lać gorącą wodę z kranu, cienki strumień kierować w zaznaczony obszar. Co jakiś czas próbować odkręcić sekcje. Bez obaw, puści i niczego nie połamiesz.

9RvgFwi.jpg

Edytowano przez Syrius
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kosa napisał:

Z innej bajki. Miałem uszkodzone pióro Pilot MR (stalówka rozmiar F) wygięta. Kupiłem Pilot Plumix jako dawcę stalówki. Operacja wymiany przebiegła bezboleśnie, ale jakie było moje zdziwienie gdy odkryłem, że nowa stalówka nie ma kulki (chyba nadaje się tylko do "italiki") na końcu i przy 'zakręcania ogonków' liter drapie jak kura pazurem 😉

Plumiksy są do kaligrafii, występują w 5-ciu szerokościach. Te szersze to stuby bez ziarna, wąskie chyba ziarno mają (nie wiem na pewno🤔), ale w żadnym wypadku nie powinny drapać. Szkoda, że nie sprawdziłeś jak pisze jeszcze przed wyjęciem. Teraz to tylko silna lupa i dochodzenie przyczyny i... poprawki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...