Skocz do zawartości

Pióro ze stalówką EF


Polecane posty

Witam, 

zastanawiam się nad zakupem pióra do codziennej pracy. Tą codzienną pracą, w moim przypadku, jest nanoszenie poprawek na drukowanych tekstach - często pomiędzy wierszami. Dlatego potrzebuję pióra możliwie cienko piszącego. Wychodzi więc, że piórem właściwym dla mnie byłoby pióro ze stalówką w rozmiarze EF (ew. japońskie F). Jednak nie chciałbym by było to pióro które będzie "drapać" papier, a atrament nie byłby równo podawany czy zanikający.

Jeśli chodzi o moje preferencje co do samego pióra. Lubie pióra dość duże, więc cienkie "rurki" odpadają. Cena jaką mógłbym zaakceptować: do ok. 300 zł (jak taniej to lepiej, a jeśli drożej to przełknę jeśli uznam to za racjonalne - cokolwiek miałoby to znaczyć ;)). Sekcję wolę plastikową (w przypadku metalowych mam wrażenie, że pióro się za bardzo ślizga),  ale nie jest to warunek konieczny. 

Zrobiłem sobie wstępną selekcję dostępnych piór ze stalówkami EF, które teoretycznie by się nadawały. Wyszły mi np. takie modele:

Faber Castell (Loom, Ambition, E-motion, Hexo), Kaweco dia2, Lamy (Studio, Aion), Conklin (Duragraph, Stylograph), Monteverde (Mega Black, Innova, Invicja - ten trochę za drogi). Ewentualnie modele japońskie ze stalówką F (ponoć wypadają rozmiarowo jak europejskie EF): np. Platinum Procyon. 

Tylko które z nich mają stalówkę piszącą gładko bez zanikających linii? Może zaproponujecie coś innego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała "rozgrywka" i tak będzie się toczyć na styku stalówki i papieru. Jak stalówka spotka się z dobrym, piórowym papierem to najcieńsza popłynie jak po maśle. Ale realia są takie, że dziś po prostu w obiegu codziennym nie ma takiego (papieru). Papieropodobne śmieci, papier ksero, zeszyty wołające o pomstę do nieba. Bardzo rzadko można trafić na dobry papier. I tu decydując się na "igiełkę" EF musimy się z tym liczyć. Osobiście postawiłbym na F-kę + niezbyt mokre pióro. Wtedy można "znaleźć się" w tym antypiórowym świecie. Mam Plaisir z EF i piszę nim tylko na najlepszym papierze granulacja 90. Na innych śmieciowych muszę się liczyć z drapaniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie propozycje:

- Sailor 1911 Young (ok 330 zł) - firma japońska, więc kreski są raczej cieniutkie.

 - Pineider Avatar (ok 450 zł). Teraz w Piórotece jest na nie promocja. Opinie ma raczej niezłe, ale ręki sobie uciąć nie dam, bo nigdy nie miałam tego pióra w ręku.

- FC Ambition - nie jestem fanką Fabera, ale stalówki ma raczej te z cienkopiszących...

- Pilot MR (np Retro Pop) - lekkie aluminium, plastikowa sekcja.

 

Edytowano przez Stalówkowy Potworek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam FC Ambition, bardzo polecam Lamy (chociaż mam tylko F, jest niesamowicie masełkowata a przy tym niezbyt mokra). Najcieńsze z moich piór to Waterman Expert II (stary, niestety nie wiem o nim zbyt wiele) ale jest to aktualnie moje ulubione pióro właśnie ze względu na cienkość linii. Podaje stosunkowo mało atramentu a i sama stalówka jest cieńsza niż w Lamy, mimo to bardzo przyjemnie się nim pisze. Nigdy nie sprawia problemów, jest też wygodne. U mnie najlepiej działa z atramentami J.Herbin.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz za bezpośredniość ale jeżeli chodzi o cienka EFke to polecam Pelikana 140 którego ma na sprzedaż.

Kreska jest cienka - zupełnie co innego niż w obecnych efkach Pelikana. 
poza tym złota stalówka no i pióro z historia ;)

Sorry za prywatę. 
Rozważ jeszcze TWSBI EF - ma fajne stalówki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za podpowiedzi.

Na targowiski Tom_ek wystawił Conklina ze stalówką FPR EF - dogadałem się z nim (z możliwością przetestowania i ew. zwrotu).

Można by skwitować, że temat zamknięty, ale myślę, że ciekawy również dla innych forumowiczów, więc chętnie dowiem się ew. innych rad (gdzie jak nie forum jest miejscem do wymiany doświadczeń bo w opisach piór - to wiadomo mamy marketingowy bełkot, z którego wynika, że każde pióro jest super).

MagdaZ - dlaczego odradzasz FC Ambition?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...