Skocz do zawartości

Następca Parkera IM do 500 zł


Polecane posty

Witam.

Moja przygoda z piórem zaczęła się w pierwszej klasie podstawówki. I od tamtej pory nigdy nie dałam się przekonać do długopisów, choć w kwestii piór nadal jestem laikiem. Moja kolekcja ogranicza się do kilku tanich marketowców i Parkera IM, który wiernie służy mi od ładnych paru lat. No, może nie tak wiernie, bo stalówka zdążyła się parę razy wygiąć (głównie za sprawą upadku, wiadomo, szkoła, dzieciaki, zdarza się), przejść "modyfikację", korpus i skuwka poprzecierać (chrom ze złotymi przetarciami nie wygląda już tak ładnie), skuwka się rozluźniła... i wymagania nieco zmieniły. To, czego szukam, to przede wszystkim:

-cienka stalówka, najlepiej z możliwością w miarę łatwej zmiany, niezbyt drogimi stalówkami dodatkowymi (marzy mi się stub w wiecznym piórze, ale z możliwością łatwego powrotu do stalówki "normalnej", codziennej, tu dodam, że bawię się w kaligrafię stalówkami w obsadkach)

-ciężar, wyważenie podobne do IM

-nie zasychające zbyt szybko

-trwałe (wizualnie chociażby - nie chcę, żeby lakier zbyt szybko popękał lub się starł)

-preferuję sekcję metalową (z korpusem i skuwką jest podobnie)

Od kilku dni siedzę, czytam i oglądam, i jakoś zdecydować się nie mogę. Wybredna jestem chyba szczególnie w kwestii wyglądu, większość piór z oglądanych odrzuciłam chyba właśnie z tego powodu. Budżet jakim dysponuję na chwilę obecną to 200-500 zł. Pióro do użytku codziennego, pisać mam zamiar dużo (notatki w szkole, a później - na studiach, rysowanie wykresów, zdarza mi się rysować piórem, etc).

Dodam jeszcze, że pióro może być również używane, stare, choć nie wiem czy uda się coś znaleźć - i gdzie właściwie takich piór szukać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymagania niektóre pióra spełnią, chociaż ja z zamianami stalówek się nie znam to nie doradzę. Jedno przy wyborze pióra jest ważne i powtarzam to jak mantrę. Każde pióro jest inne. Zapewne są pióra, które spełnią opisane wymagania w 100%, a mimo to nie będziesz z nich zadowolona. Dlatego ważne jest popisać piórem nawet kilka słów. Nie wiem, w którym sklepie na to pozwolą, ale to na pewno pozwoli zaoszczędzić pieniądze, czas i rozczarownie. Chyba większość tutaj wydała sporo kasy także na pióra, które miały być super, a okazało się, że nie pasują.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebyście nie musieli szukać:

Parker IM zamknięty ma masę 26g, otwarty 16g.

Moja propozycja - 1. Pelikan M215 (19,8g). Dodatkowa masa poprzez mosiądz w środku. Świetne jak reszta w serii (M200, M205, M215). 

2. TWSBI Diamond 580AL (koniecznie AL, waży więcej niż 580)

3. Zobacz na Lamy - może Alstar lub (jeśli wolisz) Lx? Mają wymienne stalówki i to nawet w szkole.

4. Sheaffer Gift Collection 100/300 

5. Może Prelude?

6. Może Hemisphere?

Te wyżej nówki do 500zł.

7. Lamy 2000 (koniecznie makrolon/czarne, stalowe się ślizga) - cena sklepowa około 650zł, ze znalezieniem używanego (w świetnym stanie) poniżej 500zł nie powinno być problemu.

W jakim jesteś wieku? Myślę, że znam Twoje potrzeby ;)

Wybacz (wybaczcie wszyscy, którzy po to rejestrują się na forum), ale naprawdę warto użyć filtrów (polecam Gouletpens.com) i trochę poszukać. Nikt nie jest Twoją matką czy ojcem i nie wie, czego dokładnie chcesz.  Jeśli pisałaś IMem, to raczej wielkich wymagań pisząc,,pióro lepsze" nie masz... Podziwiam za wytrwanie z IMem :D

Najlepiej będzie, jeśli przyjdziesz do nas z listą piór - na które patrzyłaś i które odrzuciłaś z jakiego powodu. Uwierz mi, nie wybierzemy za Ciebie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, pytanie głupie. Wiem, że nikt nie wybierze za mnie, ale jednak potrzebuję wskazówki co mogłoby mi podpasować. Zwłaszcza jeśli chodzi o zmianę stalówek, nie znam się na tym, a czasem ciężko się dokopać do informacji. Niestety, u mnie w mieście znalazłam jedynie sklep z parkerami, więc jeśli chodzi o sprawdzenie przed zakupem, to jest dość cienko. Mam za to kilka pytań (być może równie głupich, nie wiem, jestem laikiem)

1) Gdzieś znalazłam informację, że Sheaffer Gift Collection 100 ma niklowane wykończenia. Czy przy silnym uczuleniu na nikiel, jest możliwe, żeby pióro mnie uczulało? 

2) Czym się różnią stalówki różnych firm pod względem "dopasowania" do pióra? Czy jeśli wyjmę samą stalówkę, to mam możliwość włożenia stalówki innej firmy? Czy wystarczy dopasować stalówkę rozmiarem, czy to niekoniecznie daje gwarancje, ze będzie pasować? Jeśli mam stalówkę określaną np jako #6 to mogę ją wymienić na jakąkolwiek #6?

Dość ciężko u mnie w mieście ze znalezieniem czegoś innego niż Parkery. Być może udałoby się dorwać Hemisphere. Można obejrzeć, dotknąć, ale nie pisać. 

Jestem w drugiej klasie liceum. Pisanie IMem to chyba kwestia przyzwyczajenia, wygodne jest, przynajmniej w porównaniu do innych Parkerów, które mieli w sklepie. Piszę zawsze ze skuwką na czubku, bez jest jakieś takie za krótkie i za lekkie, niewygodne. 

Przejrzałam gouletpens.com, pooglądałam twoje propozycje, na chwilę obecną sprawa wygląda tak:

Monteverde Invincia Color Fusion lub Deluxe

Lamy Studio

Karas Kustoms

Pilot Stargazer / Stella 90s

Faber Castell E-motion 

TWSBI Diamond 580AL (mam mieszane uczucia co do niego - fajne, dobre opinie zbiera, ale ta przezroczystość, jednocześnie ciekawe i nieciekawe)

Pelikan 215 (również do przemyślenia, mieszane uczucia co do wyglądu, przy nim doszłam do wniosku, że chyba niezbyt podobają mi się lakierowane "na błysk" pióra, raczej srebro / czarny mat, chociaż pewnie znajdą się wyjątki)

Sheaffer Prelude

Odrzucone (z podanych przez Ziemniaczka propozycji, przeglądając pióra w sklepach internetowych, nie zapisywałam które odrzuciłam):

Lamy (poza Studio) odrzuciłam ze względu na wygląd, są paskudne

Waterman Hemisphere - błyszcząca, czarna sekcja, wyglądająca jak tani plastik

Sheaffer Gift Collection - tutaj zastanawia mnie ten nikiel, o który zresztą pytałam

Lecę rozglądać się dalej :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest właśnie ta postawa, ta dobra :)

Stalówki możemy wymieniać tylko w obrębie jednego modelu - nawet nie firmy, tylko jeden model. Znaczy się, te same stalówki. Dokładnie te same. Co mam na myśli? Jeśli jest ten sam wzór na stalówce, to nie jest to ta sama stalówka. Te same stalówki mają Lamy Safari, Alstar, Vista oraz Lx. Widzisz, że to te same, prawda? Tak naprawdę tylko Lamy ma zmienne stalówki między różnymi modelami. Czy naprawdę różnymi? No nie, przecież to te same pióra, wygląd trochę inny. U innych producentów musisz dokupić albo samą stalówkę, albo całą sekcję (sekcja, spływak i stalówka). Trochę zachodu z tym, bo naprawdę mało sklepów to oferuje. Podmiana też nie prosta, bo - w przypadku sekcji - zmieniamy jakby całe pióro (korpus i skuwka zostają te same). Jeśli chciałabyś coś takiego na lekcji, to mowy nie ma, bo musisz - w najlepszym wypadku - przełożyć nabój - ze starej sekcji do nowej. Jeśli zmieniałabyś tylko stalówki, to tak naprawdę tylko w Lamy masz całą stalówkę poza korpusem. W innych (wszystkich) piórach musisz wyjąć stalówkę. Chyba sama wiesz co wtedy.  Chyba odpowiedziałem na wszystko odnośnie stalówek. Różnią się także spływaki pod nimi! 

Co do wyboru spośród piór, to zapraszam do naszego działu recenzje, na inne fora i w ogóle do internetu, także na anglojęzyczne fora. Jeśli podobają Ci się pióra transparentne (TWSBI), to możesz brać w ciemno :)

Hemisphere również występuje w czarnym macie gwoli ścisłości. 

Miłego poszukiwania piór. Chcesz używać naboi? Przemyśl to, głównie z ołówkiem i kartką w ręku, o wydatki chodzi. Pamiętaj, że niektórzy producenci mają własny rozmiar naboi, inne nie pasują. Tutaj tabelka porównawcza:

yDX5cIs.png

,,Patrone" znaczy po niemiecku,,nabój",,,fuller" oznacza,,pióro". Innymi słowy, u góry masz producentów naboju, po lewej stronie w kolumnie producentów piór.,,X" oznacza, że pasuje (to jest informacja od producenta, który mówi, że do piór Lamy pasują naboje Lamy etc.), a,,(X), to,,pasuje/powinno pasować - sami sprawdzaliśmy".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stacjonarnych to są najczęściej Parkery/Watermany, w dużych miastach masz po 1-2 sklepach, gdzie znajdziesz większy asortyment.

Nikt tu nie chce oceniać, ale Parker IM to "powszechne" pióro i dla mnie wszystkie te propozycje, które podał @Ziemniaczek są o klasę wyżej. Lamy Studio to bardzo dobre pióro, zresztą jeśli chodzi o dostępność, cenę i wygląd ja bym się przychylił w ogóle bardziej ku Lamy.

Ja preferuję chińskie/japońskie pióra, ale tobie nie przypadły do gustu, więc z tej listy najbardziej optymalnym wyborem będzie Lamy (Alstar/Lx też, ale musisz wejść z nimi w kontakt na żywo).

Jeśli jesteś w szkole to też polecałbym TWSBI, dobra jakość, pojemność, są też klasyczne (nieprzeźroczyste modele), ale to wymaga kupowania poza krajem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mojej wiedzy typowa stalowka Lamy oznaczona symbolem Z50 lub Z52, latwo dostępna w kazdym wariancie grubosci  i trzema rozmiarami stuba, umiarkowanie tania i znana chocby z Safari pasuje rowniez do Lamy Studio /Cp, Logo, Nexx również/. Jesli na Forum sa aktywni posiadacze Studio proszę o zweryfikowanie tej wiadomości.

Sam przymierzam się do zakupu tego pióra - czarnego lub "imperialblau". Mam dużo uznania dla jakości i walorów piśmienniczych Lamy ale niestety nie akceptuję wzornictwa Safari i jego metalowych klonów.

Koleżance Hember też polecam to pióro - nie twierdzę, że jest najlepsze czy najladniejsze ze wzmiankowanych we wczesniejszych postach, ale chyba najbardziej wyczerpuje listę oczekiwań.

Na marginesie - przy analizie kosztów eksploatacji pióra z nietypowymi nabojami, zwłaszcza przy upodobaniu do mniej typowych atramentów rzeczywiscie dobrze mieć pod ręką kartkę papieru, ołowek... i strzykawkę-:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :) Właśnie oglądam różne recenzje, porównuję, zbieram informacje. I tak dotarłam do wydarzenia takiego jak Dzień pióra wiecznego. Czy jest sens się wybrać? Są tam pióra takie jak te, których kupno rozważam? Można je pomacać, wziąć w rękę, wypróbować? Co prawda do Warszawy kawałek mam, ale jeśli miałabym okazję tam wypróbować chociaż część piór, to zawsze lepiej niż kupowanie w ciemno.

Nikt nic nie wie o tym niklowanym Sheafferze? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam to najłatwiej wymienia się stalówki w Pelikanach, są na gwint i wykręca się je. Takie Pelikany o numeracji 2** byłyby też zupełnie niezłe. Są niektóre na tłokowy system napełniania piston filler seria M.. Niektóre na naboje seria P. Spokojnie zmieścisz się cenowo. Też polecam wypróbować. To bardzo eleganckie pióra i bardzo dobrej jakości jak na te czasy. Dobrą jakość maja też wspomniane Lamy (słaba bardzo kontrola grubości pisania z oznaczeniem, trochę loteria trzeba samemu spróbować) i Scheaffer. Wadą tego wyboru było by to, że stalówki tej firmy są drogie. Dobrze też jest mieć w przypadku tłoka zapasowe pióro na naboje. Do kaligrafii można dokupić dość tanie Pilot Plumix z różnymi grubościami stalówek od EF do BB. Cienkie właśnie mogą być użyte jako awaryjne w przypadku braku atramentu.

Życzę powodzenia w zakupach i pochwal się co kupiłaś.

Pytanie wcale głupie nie było.

Ostatnio nabyłem pióro Marlen One. Nie wiem jak z wymianą stalówek ale to świetne pióro i bardzo polecam. Pióra Faber Castell też są świetne i śmieszne+ Kaweco Sport.

Edytowano przez kerad
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piórach Faber Castell można wymieniać stalówki pomiędzy różnymi modelami bo są to te same stalówki.

Jak najbardziej wizyta na dniu pióra wiecznego będzie bardzo dobrym pomysłem. Będziesz miała okazję popisać wszystkimi piórami jakie zostały powyżej wymienione. Oprócz sklepów będą też ludzie z tego i sąsiedniego forum. Wystarczy sie przełamać i po prostu podejść, przedstawić się i wprost zapytać czy możesz. Uwierz mi nikt Ci nie odmówi, my bardzo lubimy dzielić się naszymi skarbami i lubimy doradzać. A na żywo z piórem w ręku jest to łatwiejsze oraz bardziej efektywne. Jestem pewien że zaoszczędzisz pieniądze na nietrafione zakupy. Więc nie zastanawiaj się dłużej tylko planuj przyjazd do stolicy☺️.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...