Jump to content

Caran d'Ache Leman - Szwajcar


Recommended Posts

fpn_1461957106__leman3.jpg

 

Leman Caran d’Ache to pióro, które podobało mi się od zawsze. Solidne, eleganckie, metalowe. Dostępne w kilku kolorach, m.in. czarnym, szafranowym, białym. Patrzyłem na zdjęcia, później na cenę, ocierałem stróżkę śliny gromadzącą się w kąciku ust i powtarzałem sobie Dream on. Leman jest bowiem piórem nie tylko bardzo ładnym, ale też bardzo drogim – jego cena rynkowa wynosi około 2500 PLN. Za 20 PLN kupiłem sobie Baoera 100, który naśladuje Lemana i jest – w gruncie rzeczy – niezłym piórem w przystępnej cenie. I to by było na tyle, gdyby nie Aurora Kona. Kupując to pióro znacząco przekroczyłem swoją strefę komfortu. Okazało się, że wciąż mam co włożyć do ust i wprawdzie oszczędności zrobiło się jakby mniej, ale nie żałowałem ani nie budziłem się w nocy zlany zimnym potem.

 

Przeciwnie, zalałem Konę Yama-Budo i zacząłem nią pisać. W rezultacie moja strefa komfortu nabrała tolerancji. Ale nie na tyle, żeby wydać 2500 PLN na pióro, choćby nie wiem jakby mi się podobało. Musiałbym upaść na głowę. A jednak czytacie recenzję Lemana. Jeszcze kilka linijek a pojawią się zdjęcia. Ten model istnieje. Właśnie nim piszę tę recenzję. I wcale nie upadłem na głowę.

 

Potwierdziła się teza, że cierpliwość popłaca. Pióro to upolowałem na eBayu za 20 % rynkowej wartości. Okazje naprawdę się zdarzają. Myślę, że tak niska cena wynikała z kilku czynników

 

  • Czas (aukcja kończyła się 25.12.2014), ludzie byli zabiegani, zajęci obiadami i rodziną, lekko rozleniwieni i finansowo wydrenowani
  • Kolor korpusu: mój Leman jest żółty. Lubię żółty kolor i nie mam problemu z używaniem żółtego pióra. Wielu ludzi ma.
  • Rozmiar stalówki. Wiele osób szuka eFek i eMek a stalówki w rozmiarze B traktuje jako be. Ja się tęgich zlatek nie boję, lubię jak jest mokro a kreskę widać z daleka.
  • Informacja o tym, że stalówka nie jest w 100 % "smooth"

 

Aukcję wygrałem  i po niespełna tygodniu dotarła do mnie paczka z Niemiec. Nie mam pewności ale przysiągłbym, że rozpakowując ją, słyszałem dźwięk harf.

 

Leman nie zawiódł mnie. Kolor korpusu jest jaskrawy, żółty i nasycony. 

 

Historia

 

Początki firmy sięgają roku 1915, kiedy to w Genewie powstała Fabryka Ołówków Ecridor. Spółkę tę kupił w 1924 r Arnold Schweitzer. Zastanawiając się nad nazwą przyszedł mu na myśl pseudonim artystyczny francuskiego karykaturzysty Emmanuela Poire, który swoje prace podpisywał Caran d’Ache. Emmanuel Poire miał rosyjskie korzenie i nazwę tę  zapożyczył z rosyjskiego słowa карандаш (karandash), które oznacza ołówek. 

 

Wrażenia

 

fpn_1461928699__leman_1.jpg

 

fpn_1461957342__leman5.jpg

 

fpn_1461928772__leman1.jpg

 

fpn_1461928782__leman2.jpg

 

fpn_1461956461__sam_1791.jpg

 

fpn_1461956453__sam_1790.jpg

 

Uważam Lemana za jedno z najładniejszych seryjnie produkowanych piór wiecznych. Wszystkie elemty doskonale do siebie pasują a pióro wykonano z dbalością o szczegóły i funkcjonalność. Leman swoje waży, co bardzo mnie cieszy. Lubię ciężkie pióra. Lubię też pióra metalowe. No i kolor żółty bardzo lubię. Doceniam solidne gwinty z o-ringami i dobrze wyprofilowane sekcje. A Leman zapewnia mi to wszystko. Ha. W zasadzie pewne zastrzeżenia mam do rozmiarów czcionki użytej do oznaczenia tego pióra nazwą producenta. Ponieważ jednak sama czcionka podoba mi się nie będę sobie rwał z tego powodu włosów z głowy.

 

Stalówka

 

fpn_1461928723__leman_nib.jpg

 

fpn_1461928748__leman_nib3.jpg

 

fpn_1461928735__leman_nib2.jpg

 

fpn_1461957028__leman_pismo.jpg

 

 

 

 

Zakupiony przeze mnie Leman nie miał irydowego ziarna. Miał irydowy głaz. Monstrualna główka pisała tak, jakby pękła jej tętnica. Atrament lał się wściekle a stalówce brakowało gładkości. Lubię tęgie, mokro piszące stalówki. Mimo to stalówka Lemana drażniła mnie. Trafiła już do kilku Pen Doctorów. Każdy z nich trochę pomógł, ale to wciąż nie jest to. Ostatnio była u Dexa, który na moje życzenie trochę ją zeszlifował nadając jej charakteru stuba. Wciąż zostało na niej sporo materiału. Nie wykluczam, że w przyszłości podam ją dalszym modyfikacjom, ale na tę chwilę jest całkiem ciekawie. Ten szlif nadaje stalówce Lemana charakteru i pazura. Wprawdzie nie sunie bezszelestnie po papierze, ale sprzyja kreśleniu ekspresyjnych zawijasów.

 

Mam wrażenie, że w stalówce zaopatrzonej w ziarno takich rozmiarów powinien być lepszy spływak, który zaopatrywał by ją równomiernie w atrament. Spływak w Lemanie to klasyczny plastikowy model dostępny w piórach dużo tańszej konkurencji.

 

System napełniania

 

Konwerter / naboje. Wszystko działa jak należy, ale jest nudno.

 

Wymiary

 

fpn_1461957143__leman_wielko.jpg

 

fpn_1461957271__leman6.jpg

 

 
Zamknięte: 137.1 mm
Otwarte: 125.0 mm
Średnica: 8.0 - 13.5 mm
Waga: 58 g (bez skuwki 38 g, więc nie jest źle)
 
 

Podsumowanie

 

Leman był jednym z moich wymarzonych piór. Marzenie zostało spełnione - Leman pojawił się w moim piórniku. Wszystko się zgadza. Pióro podoba mi się, dobrze układa się w mojej dłoni. Ostatnio dobrze pisze. Mimo to trudno mi zarekomendować Lemana innym – mimo jakości wykonania nie jest piórem konkurencyjnym. Za 2500 PLN można wyjechać na fajną wycieczkę, zrobić remont, kupić prawie trzy tysiące Biców albo Montblanca jakiegoś. A jak nie Montblanca to Pelikana, Omasa, Visconti, Nakayę, Sailora i wiele innych - robionych ręcznie lub masowo, wyposażonych w ciekawy system napełniania lub wykonanych z ciekawych materiałów. Leman robi dobre wrażenie, jest dopracowany i trwały. Bez dwóch zdań jest piórem udanym, ale w życiu nie zapłaciłbym za niego tyle, ile oczekują księgowi Caran d’Ache. Za niecałe 600 PLN uważam to pióro za jeden z moich najbardziej udanych zakupów. Co do stalówki – kupując pióro wiedziałem, że nie jest idealnie i zgodziłem się na to z uwagi na atrakcyjną cenę.

 

Link to comment
Share on other sites

Gratuluję dobrego zakupu i dziękuję za ciekawą recenzję! Pióro faktycznie prezentuje się bardzo atrakcyjnie, choć niezbyt podoba mi się jego skuwka. Czy mógłbyś napisać, jakie pióro znajduje się jako drugie od lewej na zdjęciu z porównaniem rozmiarów?

Link to comment
Share on other sites

Coś do 1800 zł to chyba optymalna cena za to pióro, mniej więcej  na poziomie GvFC Classic, ale za logo też trzeba dopłacić.

Mógłbyś napisać e-maila do CdA aby sprzedali ci samą stalówkę, choć są marne szanse, że ktoś to w ogóle przeczyta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...