Jump to content

Platinum Vicoh, Slip & Seal i wysychanie pióra


Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów, to mój pierwszy post na tym forum.

 

Około miesiąca temu sprawiłem sobie na urodziny wyżej wspomniane pióro (bardziej szczegółowy opis tutaj: http://wiecznepiora.eu/pl/p/Pioro-wieczne-PLATINUM-VICOH-STANDARD-Black-GT/1044). Wcześniej pisałem prostym Watermanem Hemisphere, ale ponieważ nie użytkowałem go wystarczająco często, bardzo frustrował mnie problem z jego wysychaniem. Po długiej przerwie postanowiłem wrócić do pisania piórem i znaleźć więcej okazji na jego używanie.

 

Wybrałem Vicoh z dwóch powodów:

  • Zaintrygowała mnie 14-sto karatowa złota stalówka :)
  • Pióro reklamowane jest jako posiadające technologię Slip & Seal - Platinum chwali się, że dzięki niej pióra mogą być nieużywane do 12-stu a nawet 18-stu miesięcy bez zasychania atramentu w mechanizmie.

Do tej pory pióro sporadycznie stało nieużywane nie dłużej niż przez 6-7 dni; za każdym razem startowało bez żadnego problemu. 

Marzy mi się zakup kolejnego pióra, które również byłoby odpowiednie dla osób korzystających z nich okazjonalnie. Platinum twierdzi, że jest jedyną firmą na rynku z takim mechanizmem. W związku z tym moje pytania:

 

  • Jakie polecilibyście inne pióra (najlepiej w rozsądnej cenie :)) dla osób piszących okazjonalnie?
  • Czy są jakieś inne marki i modele piór z podobną technologią przeciwko wysychaniu atramentu?
  • Spotkałem się z opinią, że pióra ze skuwką zakręcaną są bardziej odporne na zasychanie. Czy to prawda?

Z góry dziękuję za każdą konstruktywną odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

Podstawowe pytanie to co należy rozumieć przez okazjonalne pisanie? 6-7 dni nie używania pióra, które tu przywołujesz to bardzo krótki okres. W tym czasie ŻADNE pióro nie powinno zaschnąć (no może poza Parkerem IM). Nawet Chińczyki za 2$ startują bez problemów po 3 tygodniach.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ostatnio przetestowałem garść swoich starych piór szkolnych sprzed dwu dekad. Różne takie chińczyki, NRD-ówki. Dodatkowo Parker Urbany, oraz 45 nieco NO NAME oraz  i wspomniany przez @Raddeck Hemisphere      Wszystkie moje skuwki były szczelne, pióra  raczej nowe i wcześniej czyszczone.

Po tygodniu, po 10 dniach  (z założona skuwką) nie odnotowałem problemu zasychania tych piór .   Nie miałem też suchych epizodów z Hemisphere.

Przy starych bardzo kiepskich, piórach z NRD zdarzały się problemy ze startem jak pióro poleżało na stole bez  skuwki kilka minut  (markowe pióra tego nie miały).  
Jeśli z jakimkolwiek kiepskim piórem były problemy ze startem to była kwestia godzin lub 1-2 dni. 
Jeśli  po 1-2 dniach pióro nie wysychało  to i po tygodniu też wszystko było ok.
Co by nie było 7 dni to dość krótki czas na sprawdzenie odporności pióra na wysychanie.
Ważny jest atrament  - w części piór użycie bardziej gęstego atramentu (stare czarne Hero) prowokowało pewne problemy ze startem, zasychaniem juz po paru minutach bezczynności. Inne atramenty: niebieski Hero, cz-niebieski Parkera czy Pelikana -  bez takich problemów.

Zdarzyły się wylania atramentu do skuwki przez 2 egz. NRD-owskich piór przechowywane  na stole  stalówką w dół.. 
Było wylanie przez markowe  pióro  przewożone na rowerze w plecaku po kocich łbach (chyba każde pióro wtedy wyleje stalówką w dół wiezione).  Ale to z zasychaniem wiele  wspólnego nie ma.

 

W kontekście braku problemów  z wysychaniem większości moich piór, zastanawia mnie na ile patenty typu Slip & Seal stosowane w Platinum są skuteczniejsze od tego co jest w starych (sprawnych) 45-kach Parkera, Urbanach czy w Hemisphere? 
Czy to tylko marketingowy bełkot (bo wszystkie dobre pióra wolno schną)?

Edited by Lodzermensch
Link to comment
Share on other sites

@Lodzermensch, ciekawe obserwacje, potwierdzam, że Parker 45 startuje po miesiącu nawet. Mam kilka, często zalane różnymi atramentami i zawsze startują, trochę ciemniej, ale zawsze bez problemu. Co do "systemów", to PLATINUM Plaisir, z blue-black Platinum wystartowało mi po ok 6 miesiącach bez problemu.

Link to comment
Share on other sites

@Lodzermensch Swoje opisy utożsamiasz tylko z piórami, atramentami które sam posiadasz, to czysto subiektywne obserwacje. Moim zdaniem nie ma sensu rozwodzić się nad tego typu zagadnieniami czy jest sens stosowania takich czy owakich rozwiązań. Dzisiejsze pióra cechuję bardzo duża różnorodność, każdy kombinuje jak może by zachęcić do kupna swojego produktu. Niektóre rozwiązania są przydatne, niektóre tylko marketingowym zabiegiem nakręcającym sprzedaż. Przykłady możemy mnożyć i tak np.moje uszczelnione pióra Hero startują na dowolnym atramencie po 6-8 miesiącach a rekordzista Hero 616 po 9 miesiącach na nieprzewidywalnym atramencie Pelikan 4001 Blue-Black. Standardowe, seryjne wersje wytrzymują dzień a właściwie czas można liczyć w godzinach. Ogólnie rzecz biorąc szczelna skuwka robi swoje, rozwiązania stosowane w Platinum sprawdzają się. Pójdźmy w odwrotną stronę, seryjne pióra, tu mamy odstępstwa. Część piór ze skuwką nazwijmy wentylowaną również nie ma problemu z zasychaniem, może ściemnieć atrament ale większych problemów nie ma, druga cześć piór zachowuję się różnie, swoje wnosi atrament. Na jednym nie ma problemu na drugim zasycha po kilku dniach a nawet godzinach. Osobiście wolę szczelne skuwki, są bardziej uniwersalne, nie ma większego znaczenia jaki użyjemy atrament, pióra ze szczelną skuwką są mniej podatne na zasychanie atramentu. Posiadam również stare pióra które mają bardzo proste rozwiązania, skuwki są szczelne, nie posiadają żadnych elementów dodatkowych i te pióra bez żadnych ulepszeń startują bez problemu po wielu miesiącach nieużywania. Reasumując jest tak jak napisałeś, ma znaczenie pióro i atrament, co do marketingowego bełkotu w większości przypadków to tylko bełkot i nic więcej. Niektóre rozwiązania są dobre, przydatne, sprawdzają się tylko często są za bardzo rozdmuchane tym marketingowym bełkotem.

Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, syrius napisał:

Swoje opisy utożsamiasz tylko z piórami, atramentami które sam posiadasz, to czysto subiektywne obserwacje...     
Reasumując jest tak jak napisałeś....

 @Raddeck  zagaił temat - w którym chodzi o zabezpieczenie się przed przedwczesnym wyschnięciem nieużywanego  pióra i zapytał o to jakie marki wolno schną.   Podzieliłem się swoimi obserwacjami/doświadczeniem w tej kwestii.  Na to to doświadczenie składa się  użyty model pióra i rodzaj atramentu.  Opisałem swoje.
@syrius  😊   PRZEPRASZAM  ale nie wiem co należałoby napisać by w tej kwestii być "obiektywnym"?   
                         
   Nie miałbym podawać jakiego pióra/atramentu  tyczy się moja obserwacja?  Przecież tego dotyczy temat.

1 godzinę temu, Topaz napisał:

@Lodzermensch, ciekawe obserwacje, potwierdzam, że Parker 45 startuje po miesiącu nawet. Mam kilka, często zalane różnymi atramentami i zawsze startują, trochę ciemniej, ale zawsze bez problemu. Co do "systemów", to PLATINUM Plaisir, z blue-black Platinum wystartowało mi po ok 6 miesiącach bez problemu.

Po zakupie garści piór z drugiej ręki trzymałem, trzymam kilka nabitych sztuk celem przetestowania ich schnięcia i pisania.  Myślę, że należałoby nabić kilka piór, zostawić je razem nieużywane  i sprawdzić jak które się zachowa po pół roku?   Taki test  byłby fajnym porównaniem skuteczności zabezpieczenia przed schnięciem.  Ale to już nie u mnie 
Staram się używać piór do pisania, a nie do przechowywania w nim atramentu i konsekwentnie ograniczam ilość nabitych sztuk do niezbędnego 1 egzemplarza.  Nie daje to okazji do półrocznych testów  schnięcia nieużywanego pióra.  Tydzień, dwa tygodnie to jak do tej pory najdłuższy test. I problemów ze schnięciem  w tym czasie nie dostrzegam (a przyglądam się uważnie  :-P). 

Link to comment
Share on other sites

@Lodzermensch Problem w tym że przy dzisiejszych piórach trudno o obiektywizm, trzeba pogodzić się z tym. Każdy z nas w większości przypadków opisuje to co sam posiada, to z czym ma do czynienie. Mam ok.50 piór w przedziale cenowym od 10zł do 500zł kiedyś ten przedział sięgał 4tys.zł. Sprawdzałem jak zachowują się dane pióra na różne sposoby m.in robiłem taki test o którym wspomniałeś. Dzisiaj wiem że te same pióra, tej samej marki, tego samego modelu mogą różnić się od siebie, końcową jakością wykonania. To samo pióro może być doskonałe pod każdym względem a innym razem ten sam model może mieć braki, niedoróbki. Dlatego nie da się obiektywnie w 100% stwierdzić tak to pióro jest świetne, nie zasycha, pisze cudownie, kupuj bo warto. Można wymienić modele które mogą być dobre ale nie muszą, wszystko zależy co się trafi. Są pióra które można polecić w ciemno ale są to pióra które mają określone cechy które sprawią że takimi będą jakie chcemy, tu przykład Platinum i tego ich rozwiązania. Po prostu to działa i nie ma tu żadnej losowości czy trafi się dobre pióro czy z wadami. O to chodzi, że nie wszystkie pióra można sztywno określić jakimi są lub będą. Tylko tego dotyczyła moja uwaga.

Link to comment
Share on other sites

22 minuty temu, syrius napisał:

@Lodzermensch Problem w tym że przy dzisiejszych piórach trudno o obiektywizm, trzeba pogodzić się z tym. Każdy z nas w większości przypadków opisuje to co sam posiada, to z czym ma do czynienie....   same pióra, tej samej marki, tego samego modelu mogą różnić się od siebie, końcową jakością wykonania. To samo pióro może być doskonałe pod każdym względem a innym razem ten sam model może mieć braki, niedoróbki. Dlatego nie da się obiektywnie w 100% stwierdzić tak to pióro jest świetne, nie zasycha, pisze cudownie, kupuj bo warto. Można wymienić modele które mogą być dobre ale nie muszą, wszystko zależy co się trafi. Są pióra które można polecić w ciemno ale są to pióra które mają określone cechy które sprawią że takimi będą jakie chcemy, tu przykład Platinum i tego ich rozwiązania. Po prostu to działa i nie ma tu żadnej losowości czy trafi się dobre pióro czy z wadami. O to chodzi, że nie wszystkie pióra można sztywno określić jakimi są lub będą. Tylko tego dotyczyła moja uwaga.

Fakt,  niedoróbka/bubel trafić się może zawsze .      Teraz wiem co miałeś na myśli.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...