Skocz do zawartości

Szukam - tłok, cienko i sprężyście ale bez gwodzi i skrobania :)


musicman

Polecane posty


Mam do was prośbe - szukam piora z dużą pojemnościa, cienką stalówką (sprężystą, zero skrobania, lekko sunącą po papierze) i prostym wyglądzie. 




 




Długie pisanie oznacza po pierwsze tłok - im więcej tym lepiej. 146 jest dla mnie wystarczająco pojemna. 




 




Stalówka to F bądź EF - w zależności od firmy. Bardzo lubie sprężyste stalówki (ale nie fleksy), które pod wpływem nacisku powodują pogrubienie linii minimum 2 razy. Stalówki Aurory (mogłaby być bardziej buttery smooth) czy Carandacha Leman są odpowiednie dla mnie. Przykładowo Visconti Rembrand, Lamy Safari, Montegrappa Nerouno są dla mnie twarde bez sprężystości.  




 




Dobre rzeczy czytam o 149 oraz Omasach. W przypadku 149 jestem w stanie znieść złote wykończenia i te wywijasy na stalowce - kiedyś nie byłem fanem tej marki ale 149 i 146 ostatecznie przekonały mnie :). 




W przypadku Omasa obawiam się nazbyt mokres stalówki o czym nie raz czytałem. Jednak w przypadku F-ki chyba lepiej bardziej mokro niż sucho aby nie skrobało, czego nie cierpię. Tylko mokro to przebijanie i długie schnięcie a pióro chce do długiego pisania bez niespodzianek. 




  




Jest oczywiście Aurora 88 czy Optimum, ale mam jedno ich pióro i chciałbym cos nowego :). 




 




Może którys z forumowiczów/forumowiczek posiada Aurorę F i mógłby napisać co jest odpowiednikiem w przypadku MB i Omasa? W przypadku MB będzie to chyba EF, ale to tylko na podstawie filmów na YT. 




Z tego co czytałem MB EF nikomu nie skrobie więc jest chyba głównym kandydatem. 




 




Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi.


 


 


EDIT: oglądam teraz recenzjęMB 149 (90a rocznia) rozmiar M i wydaje mi się jakby to nie zagruba eFka była...


Edytowano przez musicman
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Przemek,

 

jeżeli staniesz jeszcze raz przed podobnym dylematem, to z doświadczenia wiem, że EF-ki Montblanc są świetne! Piszą bardzo gładko, rzeczywiście cienko i miękko (są sprężyste). Poniżej zamieszczam zdjęcie, na którym widać porównanie 4 linii napisanych stalówką F Montblanc 149 i 4 linii EF (też Montblanc 149). Każda z inną siłą nacisku, bez nadwyrężania stalówki:

 

DSC_1385_2.jpg

Źródło: archiwum własne;

Bohaterowie zdjęcia: linie

Mistrzowie drugiego planu: Montblanc 149 x 2; Rhodia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ArielN dzięki za zdjęcia!

Dzisiaj "przez przypadek" :) zaszedłem do butiku MB. Początkowo chciałem zostawić swoją 146 do wymiany stalówki z M na F. Zacząłem testować różne grubości a Pan za salonu w między czasie przeczyścił moja 146-tkę. Teraz pisze jeszcze lepiej, to słynne buttery smooth działa :). W między czasie pokręciłem się trochę po salonie i się zaczęło... najpierw 149 (która kiedys mi nie podeszła) i na dobicie JFK, którego od dawna chciałem zobaczyć na  żywo. Oba pióra powodują u mnie szybsze bicie serca niż stojące obok ferrari :)

Niestety ale nie przepadam za zółtym złotem w 146 a to różowe w 149 (90 rocznica) wygląda moim zdaniem znacznie lepiej. JFK na żywo wygląda świetnie. Z serii były ołówki itp więc zamówiłem w eFce i czekam do połowy pażdziernika. Dzisiaj przeglądałem strone MB i ukazała się 149 w platynie ale o ile pamiętam w salonie usłyszałem ze najwcześniej będzie na święta.

Nie wiem czy 149 nie okaże się za duża na codziennie pisanie, ale zawsze mam 146 w platynie.

Wkrada się chaos więc nie będę się wiecej rozpisywał, bo jak zwykle mętlik w głowie, tym większy, że przez ostatni  rok nie kupiłem ani jednego pióra :)

 

ps. bardzo miła obsługa! siedziałem całkiem długo, testowałem próbniki, mierzyłem pióra, Pan oczyścił mi pióro i zatankował Toffe Brown, a wszystko w miłej atmosferze, nic na siłe...

Edytowano przez musicman
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje, pochwal się jak odbierzesz JFK :).

 

Czytając Twój post przypomniałem sobie, że jak zobaczyłem premierowe zdjęcia Montblanc 149 na 90-lecie, to różowe złocenia przyprawiły mnie prawie o zawał. - Moskwa - pomyślałem. A na żywo niespodzianka. Nie dość, iż wcale nie wygląda na różowe, to jeszcze okazało się bardziej spokojne niż 149 w klasycznych złoceniach.

 

No i 149 w platynie na święta! To jest informacja!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...