Jump to content

Papier do drukarki

kastorr

Recommended Posts

Oprócz papieru musisz brać pod uwagę pióro (tslówkę) i atrament, którym piszesz.

Ale to pewnie wiesz, więc tylko sygnalizuję.

Z moich obserwacji: na papierze 70 g nie strzępi, na papierze 80 g nie strzępi, na papierze 120 g strzępi (taka obserwacja pewnego atramentu podczas testów).

Piszesz o różnych gramaturach Image Volume, czy o PolJet? Miałem PolJeta (jest inny niż 90g?) i nie byłem zadowolony, strzępiło się na nim niemiłosiernie wszystko co miałem.

Edited by Guest

I serio nic się na nim nie strzępi i nie przebija przy normalnym pisaniu (zwykłe stalówki F/M)?

Przebijanie punktowe zauważyłem przy stalówkach M (obydwa kroje pisane Lamy AL-Star - odpowiednio M i 1.9) wzwyż. F mi nie przebijała. Na zdjęciu widać zachowanie Diamine Autumn Oak (stalówka 1.9) oraz Lamy Copper Orange (stalówka M). Widać też jak prezentują sie linie ze zwykłej atramentowej drukarki. Dla mnie papier - bomba.

VAv0Z9Z.jpg

Używam DCP 120 g i poza tym, że jest drogi, gładki jak pupa niemowlaka to nie ma w nim nic szczególnego.

Atramenty w większości długo schną, kolory niektóre są podbijane, inne gaszone. Np. KWZ Ink Niebieski galusowy #2 ładniej wychodzi na papierze Oxforda 90 g, niż na DCP 120 g.

Oczywiście to kwestia gustu i indywidualnego odbierania kolorów przez oko. Piszę subiektywnie.

A co do strzępienia na DCP 120 g, to owszem, kilka razy się zdziwiłem. Image Volume, Rhodia, Oxford wszystko było OK, a na DCP strzępił. Ale pomyślałem, że wina leży pod stronie długiego czasu wysychania.