Skocz do zawartości

Sheaffer Targa Slim, czyli the Broad and the Beautiful


bosa

Polecane posty

Cicha woda brzegi rwie, nie wiesz nawet jak i gdzie. Ma racje, że tak powiem, to przysłowie – cicha woda brzegi rwie! Tajemnicą poliszynela jest, że do grubostalówczaków mam słabość niesamowitą i mnie ciągnie do nich jak karciarza do kart. Problem jeno jest taki, że coraz bardziej mnie nużą pióra ogromne, które kiedyś ubóstwiałam. A gdyby ta załatwić sobie pióro szczupłe, eleganckie a z piękną sylwetką, które zdolne by było do krechy powalającej? A udało się załatwić. Dzisiaj przed Wami jedno ze ścisłej czołówki ukochanych przeze mnie pisadeł – Sheaffer Targa Slim. Który, nawiasem mówiąc okazał się zupełnie nie taki slim. Ale to mi na rękę.

DSCF2406_zpsi7q4bl4d.jpg


Wygląd
Pióro ma kształt bezczelnie regularnego walca, co czyni go atrakcyjnym. Mosiężny pierścień na końcu bordowego odwłoku i z tegoż samego materiału ciężka skuwka z nieodłączną białą kapką na nosie, klips ze szczeliną, sekcja czarna, stalówka inlaid. Jednym słowem – красивая.

Podziwiajcie sami.

DSCF2412_zpsxmxmprit.jpg

DSCF2414_zps91hjqix9.jpg

DSCF2423_zpslyieaeuq.jpg

Niestety, pióro trafiło do mnie używane wcześniej intensywnie, co wrażeń z pisania mniej miłymi nie czyni, ale z zewnątrz bardzo jest widoczne. Co ja tak piszę jak Yoda?


Trochę historii i dziwaczny fakt

Z wszechwiedzącej tabeli o Targach przytargałam fakt, że piórko moje w tej akurat wersji kolorystycznej, a mianowicie Laque garnet ronce, produkowane było od 1989 roku. Problem jest jednak taki, że jego skuwka prezentowała się tak jak cała reszta pióra:

1082%20garnet%20ronce%20classic%20resize
… natomiast moje ma skuwkę wybitnie mosiężną.

DSCF2413_zpsewbhv1zi.jpg
C’nie? Ot, zagadka. Spytam Szerloka Hemloka z Ulicy Sezamkowej.

Wymiary

Zamknięte: ok. 13,5 cm
Otwarte: ok. 12 cm
Skuwka: ok. 6 cm
Średnica: ok. 1 cm
Waga: ok. 30 g
Waga skuwki: ok. 10 g


Stalówka

Inlaid and breathtaking. Złota, 14 K, rozmiar B. Duże B. Bery Big Broad. Broad and Beautiful.

DSCF2415_zpsuweejdzd.jpg

DSCF2417_zpscgerbiaw.jpg
DSCF2418_zpsyky6oxzi.jpg

DSCF2419_zpsdw6frejw.jpg

DSCF2422_zpsfuil0an3.jpg

Próba pisma

SAM_3138_zpscli7iixc.jpg

SAM_3139_zpsdsilguxo.jpg

SAM_3142_zps4rqn0v50.jpgSAM_3143_zpszey0leyq.jpg

SAM_3140_zpsovtcegtp.jpgSAM_3141_zpscg262tyc.jpg


Konstrukcja

Pióro jest przeciętnie ciężkie (po odetkaniu dosć masywnej skuwki). Dobrze leży w ręce i jej nie męczy podczas pisania. Dzięki regularnemu kształtowi jest uniwersalne i nadaje się do pisania pod różnymi kątami.

Piórko w negliżu:

stock-vector-rubber-stamp-illustration-s

DSCF2420_zpsdut68tn7.jpg

DSCF2421_zps87jdznhz.jpg

Tworzywo: mosiądz i propionian celulozy

System napełniania: sheaffer’owski nabój/ sheaffer’owski konwerter


Porównanie z innymi

Tutaj z Pelikanem M150 i Parkerem Sonnetem.
DSCF2495_zpsrlrqctkr.jpg

Zady i walety

+
~ świetnie się nim pisze, stalówka chodzi gładziuchno
~ niezbyt grube – wygodnie leży w łapce i jej nie męczy
~ przepiękna i zdecydowanie zwracająca uwagę stalówka, która pisze NAPRAWDĘ grubo.
~ gargantuicznie ekspresowy przepływ


~ cena… Za nowe naturalnie.
~ wyżej wymieniona stalówka, choć przepiękna, często uciupana jest w atramencie, jakiego by nie użyć. Niby palców nigdy mi nie pobrudziło, ale może komuś przeszkadzać.
~ dla nieprzyzwyczajonego do grubszych kresek nie do używania na co dzień. Bo się wścieknie, co rusz będzie rozmazywał.
~ gargantuicznie ekspresowy przepływ

Podsumowywiwując?
Pióro dla konesera grubasków. Znaczy się tego, grubostalówczaków. Mnie osobiście świetnie się nim współpracuje i zakochałam się w nim od pierwszego wejrzenia. Uwił sobie gniazdko ten pierzasty stworek na podium mojego prywatnego rankingu piórowego.

 

Dziękuję za uwagę

Bosa    :)

 

PS - jeśli chcecie poczytać więcej recenzji, zapraszam Was wszystkich serdecznie        :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piórko przyjemne, recenzja też bardzo fajna.

Podobnie jak Markol uważam, że jak na B to linia gruba nie jest. Aż sobie testowo w kratkach popisałem moją Lamą z blaszką B. Linia Lamowa widzi mi się tłuściejsza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna recenzja. Ja akurat lubię takie mokre stalówki - fantastycznie wychodzi cieniowanie, a ja przepadam za tym efektem. Ty stawiasz takie duże okrągłe litery (zazdroszczę) w sam raz pod taką mokrą M-kę. Może stalówka inlaid to akurat nie mój typ, ale sheaffery to na prawdę świetne pióra. Ja czasem je wyciągam tylko po to żeby sobie popisać. :)

Edytowano przez endoor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...