Jump to content

Sailor Professional Gear


piko

Recommended Posts

Producent piór Sailor jest najmniejszą firmą z japońskiej trójki PPS (Pilot-Platinum-Sailor), niemniej wydaje się wygrywać ze swymi konkurentami w kategorii jakości, zwłaszcza stalówek. Przynajmniej taka jest obiegowa opinia i chyba trudno będzie ją podważyć. Od bogactwa odmian stalówek można dostać zawrotu głowy i uszczuplić nieco bardziej swój budżet, decydując się na przykład na zakup którejś z droższych od standardowych odmian modelu Naginata.

Opisywany tu egzemplarz posiada standardową stalówkę dwukolorową (złoto próby 875 czyli 21 kt), jaka montowana jest w tym modelu. Różne są odczucia co do estetycznej strony bi-koloru, niemniej o gustach trudno dyskutować. Ważniejsze wydają się być wartości funkcjonalne, przynajmniej dla tych użytkowników, którzy nie tylko patrzą i podziwiają, ale także używają pióra.

Decydując się na grubość M chciałem posiąść w miarę uniwersalne narzędzie do pisania na różnych rodzajach papieru, a nie tylko sadzenia grubych kulfonów, jak zwykłem to czynić ulubionymi stalówkami rozmiaru B, co skutecznie nieraz uniemożliwiało mi ręczne wypełnienie małopowierzchniowych urzędowych formularzy. Sailor Professional Gear ma stalówkę o długim dosyć ostrzu, nieco dłuższym niż Platinum #3776 Maestro i zdecydowanie dłuższym niż Sailor 1911 Profit. Chyba właśnie dzięki tej długości skrzydełka stalówki leciutko się rozchylają przy nacisku, dając wrażenia zgoła odmienne niż podczas pisania gwoździem. A jest to przecież stalówka twarda, sygnowana na bocznej powierzchni H-M (Hard-Medium). O tym, że pióro prowadzi się po papierze niezmiernie gładko, chyba nawet nie trzeba wspominać.

Pióro ze względu na swoje rozmiary: dosyć małą długość (129 mm) oraz dużą średnicę (18 mm) może sprawiać wrażenie niezbyt zgrabnego kołka. Ale jest to tylko wrażenie, bo trzyma się je bardzo wygodnie, a palce utrzymujące pióro mają na sekcji wreszcie trochę powierzchni do dyspozycji. Tworzywo z jakiego wykonany jest Sailor jest miłe w dotyku, a jakość wykonania wysoka.

Większa część recenzji nie bez kozery została poświęcona stalówce – w końcu ten element jest flagowym atrybutem Sailora.

post-103-0-71323400-1329501094.jpg

post-103-0-26486900-1329501190.jpg

post-103-0-59174900-1329501097.jpg

Porównanie rozmiarów, od lewej: Platinum Maestro, Sailor 1911 Profit, Sailor Professional Gear

post-103-0-25244700-1329501101.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za fajnie napisaną recenzję piko, od dłuższego czasu nie czytałem tu recenzji konkretnego pióra, za to dużo chinsko-koreansko-tajwańsko lekko-półsmiesznych zamienników. Myślałem, że tu po prostu tak jest i nawet sam rzuciłem się w ten nurt haha. Rozumiem, że te 3 demony na jednym ze zdjęć to Twoje, gdzie się w nie zaopatrzyłeś, tak z ciekawości.

Link to comment
Share on other sites

Mocno przymierzam się do japońskiego pióro i mam pewne pytanie. Mógłbyś napisać różnice w pisaniu pomiędzy Sailorami? Masz może stalówke 14k i 21k? Są jakieś różnice w pisaniu?

Jak z grubościami? Mam Aurore F i szukam zdecydowanie grubszego pióra. Myślałem o B, ponieważ z tego co w necie wyczytałem Sailorowskie M jest jak F i obawiam sie, że bedzie zbyt cienko.

Edited by musicman
Link to comment
Share on other sites

Mniej więcej tak jest, że japońskie M=europejskie F (z grubsza rzecz biorąc). W recenzji zamieściłem przykłady pisma z uzyciem różnych grubości - to chyba najlepsza metoda prezentacji. Wszystko zależy, do czego pióra się używa (tzn. do jakiego rodzaju pisania), ale uprzedzam, że nawet japońskie B może być czasami zbyt grube. Co do ilości złota w stalówce, to nie zauważyłem wpływu na jakość pisania.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...