Skocz do zawartości

Sheaffer 500 "Dolphin", czyli delfini nosek


bosa

Polecane posty

Nie, nie cienkie stalówki zdecydowanie nie dla mnie. Nigdywżyciu. Od każdej reguły jednak są wyjątki – w moim przypadku są nimi gładkie sheafferowskie eFki. A gdy towarzyszy im zgrabne piórko, to już z całą pewnością uwije sobie przytulne gniazdko w moim etui i rozpocznie sielskie życie wśród pisadeł o grubszych kalibrach, jako znakomita przeciwwaga. Przed Wami dzisiaj Sheaffer 500 "Dolphin" – piórko o niezwykle zabawnym ryjku.

DSCF2321_zpsxezv6fq9.jpg

Pióro produkowane było w latach 1962-64; na klipsie skuwki brak charakterystycznej białej kropki, co może być poczytywane jako wada lub zaleta. Zostawmy temat. Delfinkowy przydomek pojawił się w odpowiedzi na tylko-liczbowe nazwy Sheafferów w tamtych czasach, dlaczego akurat taki tłumaczyć chyba nie muszę :)

 

Wygląd

Całkiem zgrabne, klasyczny urok, że się tak wyrażę. Ciemnobordowe ze stalowosrebrnymi elementami - skuwką i pierścieniem na końcu sekcji. Na prostokątnym klipsie napis "Sheaffer's". Pomimo walcowatego kształtu oba końce delikatnie kwadratowe. Podoba mi się to.

DSCF2315_zps4k2ps196.jpgDSCF2317_zps527xfqeu.jpg

DSCF2318_zps78llak5c.jpg

Wymiary

Zamknięte: 13 cm
Otwarte: 12 cm

Skuwka: 5.5 cm

Waga: ok. 20 g

Stalówka

DSCF2320_zpsjq1b5xyi.jpg

Typu inlaid, choć nieco inna niż wszystkie, co widać na załączonym obrazku. Gdzieś przeczytałam, że ponoć była tańszą alternatywą dla klasycznych inlaidów, a że podobna, to z lubością ją wykorzystywali. Dość twarda, sztywna, mało elastyczna, choć pisze gładko. Grubość: F.

Au fais...

DSCF2325_zpsw1fnsx0v.jpg

... i z profilu.

DSCF2322_zpsnsq3sp1k.jpg

Nie przypomina Wam on czyjegoś innego? ;)

z11197140Q,Delfin.jpg

Próba pisma

DSCF2332_zpspq7zagfd.jpgDSCF2334_zpshvhauvk8.jpgDSCF2335_zpscec458o5.jpgDSCF2336_zpsukikrfrp.jpg

Konstrukcja

Pióro bardzo lekkie, zupełnie nie męczy ręki. Dla mnie aż za lekkie, aż czasami ciężko mi się nim "kieruje", więc często zakładam skuwkę na odwłok.

Dla porównania z Sheafferem Prelude:

DSCF2327_zps9h7actd5.jpgDSCF2330_zpspstyyjbx.jpg

Tworzywo:

218px-Polystyrene.svg.png

Tankowanie: touchdown

DSCF2326_zpsrxcyiehf.jpg

Zady i walety

+

~ no po prostu bardzo ładne no.

~ gładko i nieprzerwanie sunie po papierze

~ śmieszny ryjek

-

~bardzo lekkie

~ciężko dostępne

~śmieszny ryjek

Podsumowywiwując?

 

Dobrze współpracuje z inkaustami, poza tym mam słabość do bordowych piór. Opcja dla wielbicieli puszystych stalówek, którzy chcą mieć choć jedno do dziubdziania drobnym druczkiem. Mój ulubiony cienkostalówczak.

 

Dziękuję Wam za uwagę

Bosa

 

PS - jeśli chcecie poczytać więcej recenzji, zapraszam Was wszystkich serdecznie  :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bosa - recenzja śliczna, piórko - jak się komu podoba. Nie przepadam za stalówkami inlaid, tym niemniej przyznaję, że pióro ma zupełnie wyjątkowy urok uśmiechnietego delfinka... No i jakby mi ktoś takowe dał w prezencie to pourquoi pas? :wub:

Drobna uwaga : zdjęcie pokazujace pióro "od buzi strony" powinno nosić nagłówek : En face, a nie Au fais...

Przepraszam, za belferstwo.. :cry:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bosa - recenzja śliczna, piórko - jak się komu podoba. Nie przepadam za stalówkami inlaid, tym niemniej przyznaję, że pióro ma zupełnie wyjątkowy urok uśmiechnietego delfinka... No i jakby mi ktoś takowe dał w prezencie to pourquoi pas? :wub:

Drobna uwaga : zdjęcie pokazujace pióro "od buzi strony" powinno nosić nagłówek : En face, a nie Au fais...

Przepraszam, za belferstwo.. :cry:

 

Już poprawiam!

 

Edit: A nie. Nie poprawiam. Too late.

Edytowano przez bosa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...