Skocz do zawartości

Waterman Exception Slim Emerald Green


visvamitra

Polecane posty

Watermany lubię i cenię. I chyba je do siebie przyciągam. Jednego znalazłem, dwa kupiłem, trzy dostałem. Exception Slim to prezent. Bardzo miły, zaskakujący i nietani. Ucieszył mnie, bo zawsze chciałem to pióro wypróbować. Nie ma na rynku wielu piór wiecznych o kwadratowym przekroju. Projektanci Watermana nie są szczególnie konserwatywni. Lubią eksperymentować i zaskakiwać. W udany sposób łączą nowoczesny design z klasycznymi elementami. Doceniam to. Mimo że obecnie Waterman należy do międzynarodowego koncernu (Newell Rubbermaid), pióra sprzedawane pod ta marką wciąż potrafią mile zaskakiwać intrygującą stylistyką.

 

msou4X.jpg

 

Waterman Exception jest następcą modelów Man i Liaison. Na rynku zadebiutował w 2005 roku. Dostępny jest w trzech wariantach Night & Day, Ideal i, od 2006 roku, Slim. Modele Day & Night oraz Ideal to pióra potężne, w sam raz do podpisywania umów albo wybicia szyby. Model Slim jest mniejszy (co nie oznacza, że jest mały. Bynajmniej – Slim to pióro słusznych rozmiarów). Jest też dostępny w wielu wariantach kolorystycznych.

 

xQTkri.jpg

 

 

 

Dla mnie wygląda ciekawie. Rodzi się jednak pytanie czy pióro jest tak wyjątkowe, jak sugeruje to jego nazwa?

 

T0CxgF.jpg

 

4bn9Ff.jpg

 

Wrażenia

 

JRh60b.jpg

 

cO1TKg.jpg

 

Fj3uKI.jpg

 

 

 

Pióro sprzedawane jest w dużym, eleganckim pudełku w barwach Watermana (niebieski + złoty). Za opakowanie należy im się piątka.

 

 

A za pióro?

 

Sprawdźmy. Slim prezentuje się bardzo dobrze. Wygląda na pióro solidne i trwałe i taki też jest. Używam go sporadycznie od paru miesięcy i nie zauważyłem niczego niepokojącego. Trafił mi się egzemplarz w ciekawym i miłym dla oka kolorze – Emerald Green.

 

 

Kolor kolorem, ale Exception Slim przykuwa wzrok czymś innym. Kształtem. Pióro ma czworokątny przekrój, jedynie zakończenie skuwki jest koliste. Rozwiązanie to opisałbym jako ciekawe estetycznie i praktyczne zarazem. W odróżnieniu od wielu złośliwych piór z autodestrukcyjnymi zapędami, Slim nie stoczy się z biurka. A skoro nie stoczy się z biurka, to nie uderzy stalówką o podłogę.

 

Smukły kształt, zielony lakier i chromowane elementy bardzo mi się podobają. Są przerośnięte pióra, które lubię (Islander, Jinhao 159) ale Waterman Exception Day & Night wygląda lekko nieproporcjonalnie. Slim z kolei prezentuje się elegancko, nowocześnie, proporcjonalnie i dystyngowanie.

 

 

Konstrukcja

 

9Jc4jm.jpg

 

klAg5z.jpg

 

NWPTP2.jpg

 

TzeQYu.jpg

 

Pióro wykonano z lakierowanego metalu. Metalowe są też gwinty, co pozwala mieć nadzieję na to, że nie wyrobią się przez wiele lat. Lakier trzyma się dobrze. W blogosferze chodzą słuchy, że jest słabej jakości i zdarza mu się odejść od korpusu. Nie zaobserwowałem tego zjawiska.

 

Wymiary

 

Zamknięte: 138 mm

Otwarte: 129 mm

Waga: 45 g

 

Stalówka

 

mrJIK0.jpg

 

Hl5dCV.jpg

 

xvX86M.jpg

 

QLOeci.jpg

 

ADHDLV.jpg

 

Waterman Exception Slim jest, teoretycznie, dostępny ze stalówkami we wszystkich możliwych rozmiarach. W praktyce sklepy zamawiają / dostają jedynie efki i emki. Żeby dostać coś ciekawszego trzeba pióro albo samodzielnie albo za pośrednictwem sklepu wysłać do fabryki Watermana, gdzie zamontowana zostanie stalówka w mniej typowym rozmiarze. Irytujące rozwiązanie. Z drugiej strony logiczne. Mało kto wie, co to stub, więc nie ma sensu zaopatrywać sklepów w pióra wyposażone w stalówki tego typu.

 

 

Mnie trafiła się niestety stalówka w rozmiarze F. Pisze się nią wprawdzie bardzo dobrze i gładko, ale linia jest dla mnie zdecydowanie za cienka. Z tego właśnie powodu pióro trafiło na formowe targowisko.

 

System napełniania

 

Projektanci Watermana nie boją się szaleństw związanych z wyglądem pióra, jednak do systemu napełniania podchodzą konserwatywnie. Do wyboru mamy albo tłoczek albo naboje. Praktycznie i nudno.

 

Wymiary

 

Otwarte: 129 mm

Zamknięte: 138 mm

Waga: 46 g

 

Podsumowanie

 

6lWef8.jpg

 

hTJa3q.jpg

 

Warto czy nie warto. Pióro dostałem, a to zawsze sprawia, że stosunek ceny do jakości wypada korzystnie.

 

 

Waterman Expert jest ciekawym stylistycznie piórem wiecznym ze średniej półki. Cena sklepowa Watermana Slim wynosi około 1000 – 1200 PLN. Za te pieniądze można przebierać w piórach wiecznych. Konkurencja jest silna i ciekawa. Aurora, Lamy, Pelikan, St. Dupont, Visconti. Mniej znane marki typu Bexley, Conid, Edison, Franklin Christoph. Pióra robione na zamówienie. Jest w czym wybierać. Gdybym miał te środki do wydania na pióro, zdecydowałbym się albo na stalowe Lamy 2000 albo Minimalisticę Conida. Ewentualnie pióro robione za zamówienie.

Nie oznacza to jednak, że Waterman nie jest warty tej ceny. Exception Slim to starannie wykonane, wygodne i ciekawe stylistycznie pióro wieczne. Można je bez większych problemów kupić w Polsce albo poprzedzić kupno wizytą w sklepie. Serwis Watermana spisuje się nieźle.

Życzyłbym sobie więcej takich prezentów :) Tylko z szerszą stalówką.

 

Plusy

 

  • design
  • dostępność w Polsce
  • dobry serwis
  • nienaganne wykonanie

Minusy

 

  • design (jednym przypadnie do gustu, innym nie)
  • cena

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...