Jump to content

Pelikan M400


Recommended Posts

Niestety moje doświadczenia są inne. Zwłaszcza z EF-kami. Wydaje mi się, że generalnie EF są bardziej wymagające jeżeli chodzi o produkcję. Znacznie łatwiej trafić na skrobiącą niż w przypadku grubszych linii. Ale na drodze reklamacji lub tuningu z użyciem micromesh'a ostatecznie mam to co chciałem. Odpowiednio wykonane stalówki Pelikana dają dużą frajdę z pisania. Powodzenia i pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

W pewnym temacie @Interaktywny widziałem, że piszesz, iż posiadasz pelikana EF, możesz coś o niej powiedzieć? Cały czas myślę czy f czy ef, zagraniczne fora, to forum, yt, Google i dalej nie wiem. Chodzi oczywiście o codzienne notatki, szybkie, długie. Ta ef według Ciebie zdaje egzamin pod takimi względami?

Link to comment
Share on other sites

Każdy ma inne wymagania. Dla mnie EF w M800 po przejściach, to najlepsze co mogę oczekiwać od pióra. Przepływ super. Żaden atrament swoimi właściwościami nie był nieodpowiedni. Łatwo pióro czyścić. Same za... Czasami tłok zaczyna ciężej pracować. Ale wtedy dorabia się klucz w rozmiarze bodaj 7 (ja kupiłem zwykły klucz i zeszlifowałem do grubości chyba 1.2 mm - wtedy wchodzi) żeby go odkręcić, traktuje czystym silikonem i wraca do normy.

 

Mam też F, ale EF-ka - the best! Najczęściej piszę właśnie tym piórem. Ani za cienko żeby pisać większymi literami, ani za grubo żeby zanotować coś maczkiem. Papier nie ma znaczenia. Bez drapania, gładko sunie po papierze, bez względu na jego jakość. Ale trzeba trafić stalówkę. Wtedy nawet ułożenie stalówki względem papieru nie ma większego znaczenia. Nawet w pozycji odwróconej pisze znośnie. Malo która firma daje takie możliwości. Np MontBlanc nie w każdej pozycji pisze dobrze. Optimum! Objętość pozwala na dość długie pisanie bez tankowania (chyba coś koło 1,2 - 1,4 ml, w zależności jak tłok jest wypozycjonowany).

 

Ostatnio Lamy 2000 podbiło moje serce, ale jeszcze za krótko nim pisze żeby coś powiedzieć. Pierwsze wrażenia są super! Ale stalówka F. EF była zbyt cienka i trochę drapała. Nawet F w moim przypadku jest cieńsza niż w Pelikanie EF. Mam też MB 146 EF, Sailora Realo M, Sheaffer'a F, TWSBI EF, Pilota 78g M, Watermana Experta F i jak dla mnie żaden się nie umywa.

 

Pelikanem F M800, zwłaszcza na papierze chłonnym, na którym atrament się rozlewa, nie da się odpowiednio drobno notować. I jeszcze wygląd pisma... jakoś ładniej to wygląda, zwłaszcza jak ktoś nie jest zadowolony ze swojego charakteru pisma, cieńsza kreska maskuje niedomagania :)

 

Ale tak jak pisałem - kwestia oczekiwań i indywidualnych wymagań! To tylko moja skromna opinia :)

Link to comment
Share on other sites

Czyli kończy się na tym że kupuję ef u scryby, modlę się żeby trafić dobre i w razie czego wymieniam do skutku. Dzięki za tą długą odpowiedź, utwierdziła mnie w przekonaniu, że F w pelikanach z serii M będzie za gruba do notatek w stylu szkolnym na papierach różnorakiej jakości.

Link to comment
Share on other sites

Guest nilfein

Ja trafiłem na dwie skrajne różne EF w Pelikanach. Pierwsza - w M150 - była świetna "out of the box". Druga, w M200, potrzebowała tuningu. Na szczęście jest @piter22, który elegancko ją doprowadził do używalności ;)

 

Zauważyłem jednak, że z jakiegoś powodu, stalowe stalki GT w Pelikanach M150/M2xx są mniej podatne na wady fabryczne, niż w wersjach CT. Dotychczas tylko jedna CT, jaka mi się przewinęła, była OK. Reszta - drapaki. I to niezależnie od rozmiaru...

Link to comment
Share on other sites

W M200 Cognac mam cieniutko piszącą EF, nie drapie, chociaż też nie płynie jakoś super gładziutko. Grubośc i charakter kreski mocno przypomina Pilota 78G. W M205, też EF, pisze grubiej, (to raczej F jak w Shaefferze) ale bardzo gładziutko. Pod lupą 10x ziarno tej drugiej jest prawie dwa razy większe (na oko).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...