Skocz do zawartości

Sailor - jaki to model?


Adam76

Polecane posty

Nie widać za bardzo na tym zdjęciu ale na 99% 1911

Czy warto? na razie tak, jak podskoczy to już niekoniecznie, za 300zł sprowadzisz z Japonii (ew. plus vat i cło)

HM - twarda M, grubości mniej więcej europejskiego F. Jak zależy Ci na cienkiej kresce kup F

Za 300 nie znajdziesz... Dolar 3,75.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Europejskie <F>, to które pióra, że się tak złośliwie dopytam :PB)-_- 

 

Parker czy Waterman? Visconti czy Aurora? A TWSBI, Bexley i Edison ze stalówką od JoWo czy Bock-a/Schmidta też są Europejskie? A jeszcze Pelikan jest w grze... i parę innych. I Sheaffer nawet coś tam robi na kontynencie.

 

Napełniłem na próbę  Sailora H-M, Palikana M400 <F>, Watermana Kultur <F>, TWSBI z <EF>, Waterman Hemisphere <EF>

 

Od najcieńszego wyszło tak: Kultur - Sailor - TWSBI - Hemi - M400, gdzie Sailor i TWSBI niemal identycznie wypadły a Pelikan, z tym samym atramentem co Sailor, wyraźnie mokrzej.

 

Ja wiem, że to nudne tak się rozdrabniać, i zasada jest taka, że w analogicznych warunkach testowych (papier, atrament, temperament) Japończyki są cieńsze i takie jest przesłanie.

 

Ale różnice w tzw. piórach europejskich są:

- i między markami

- i między modelami w tej samej stajni

- i między rzutami produkcyjnymi w tym samym modelu,

- nie mówiąc już rodzajach stalówek o tej samej "geometrii" i wielkości (stal vs. złoto albo stal vs. pallad) czy systemach napełniania: Sailory tłokowe są np. wyraźnie bardziej mokre.

 

Mi się generalnie podoba koncepcja mitycznego europejskiego F czy M, bo rozumiem cel takiego uproszczenia, ale jak ktoś próbuje to ogarnąć dopiero, może nabrać przekonania, które zderzone z tzw. europejską rzeczywistością choćby tylko przy F-ce Parkera vs. Watermana będzie zweryfikowane z małym zaskoczeniem.

 

Wymądrzam się tak bezczelnie, bo dzięki spotkaniom przez te kilka ostatnich lat pisałem spokojnie ponad 250 piórami i zwłaszcza na początku, jak jeszcze kupowałem pióra, bacznie się "przyglądałem" jak to wygląda, co wybrać dla siebie i jak będzie pisało. Taki Parker Sonnet sam w sobie, to jest materiał na epopeję jeśli chodzi o F-ki. Ale ostatnio się trochę poprawiło i Dark Grey przykładowo pisze zupełnie przyzwoicie i jakoś tak "po japońsku" ;)

 

Wasze info o "europejskiej F-ce" poszło na Alle do opisu tej aukcji i kaganek oświaty zapłonął :) To chyba dobrze? :unsure:

 

Niech wam zawsze dobrze płynie :P

Pozdrawiam,

Mac

 

PS.: Jakby co, to już sobie powiedziałem: Nie dramatyzuj Judyta!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PS.: Jakby co, to już sobie powiedziałem: Nie dramatyzuj Judyta!

 

nie desperuj Mirmile. a do reszty to zgoda. jakież było moje zdziwienie, jak dotarł do mnie starty, bo stary parker 45 ze złotą eMką. spodziewałem się mazaka, a to była prawie igła. także tego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...