Skocz do zawartości

Najnowsze nabytki i pytania do nich


Aiffy

Polecane posty

Po moim ostatnim wypadzie wróciłam z dwoma używanymi piórami.

 

Pierwsze firmy Ballograf. Pytanie jest proste: Co to tak właściwie jest?

jCgnXs.jpgvVbDKI.jpg7fDQ0H.jpgKMFFoV.jpg

 

 

Przy drugim jest już większy problem. Oczywiście też nie mam pojęcia co to jest. Na stalówce ma napisane Centropen 325, a na korpusie Centropen 210. Hybryda czy co?

Jakby nie było to pierwsze pióro z tłoczkiem, które zdecydowałam się kupić. Niestety system nie działa. Da się przekręcić tylko odrobinę, póżniej nawet przy użyciu siły ani drgnie,

i w ogóle nie zasysa tuszu do korpusu. Trochę wchłonął, chociaż nie mam pojęcia gdzie bo dało się pisać. Czy da się coś z tym zrobić? Martwiące jest, że w środku pióro jest

idealnie czyste co raczej nie zdarza się w przypadku kupowania używanych.

 

Y97Eey.jpgsmxorK.jpgjjaDCZ.jpg

 

Będę bardzo wdzięczna za wszelkie informacje i porady.

PS. Wybaczcie słabą jakość zdjęć. :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję dalej moczyć, starając się wcze sniej naciągnąć ile się da wody do zbiorniczka (ale nie na siłę).  I zostawić na 24 h. Skoro zaciaga nieco atramentu to i woed powinno. Ewentualnie włożyć na kilka serii do myjki ultradźwiękowej. Jak nie masz, to mpoże optyk jakiś w okolicy mógłby Ci tę grzeczność zrobić...(myjki używa się m. in. do oczyszczania okularów).... Może coś to da - jeżeli nie da to trzeba posłać do pendoktora...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Aiffy,

 

Ballograf to szwedzka firma, która została założona w 1945 roku przez Eugena Spitzera. W latach 1959-2004 jej właścicielem był BIC. Raczej specjaliści od długopisów i ołówków niż piór, ale te ostatnie też opuszczały ich fabrykę.

 

Centropen zaczął w 1940 roku w Daczycach. Historię firmy poznaliśmy dzięki uprzejmości Kerada (Historia firmy Centropen). Do produkcji używała kilku zapierających dech materiałów:

 

centr3.jpg

 

Jeżeli chodzi o Twoje pióro, to symbol 210 na korpusie to oznaczenie modelu, liczba 325 na stalówce odnosi się do niej samej. To może, ale nie musi, być składak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Ballografa dodam tylko, że w latach PRL firma cieszyła się dużym uznaniem w "kręgach dyrektorskich" dużych firm państwowych... Duża ilość "kluczowych" jeśli nie wszystkie, umów PKP z lat 80 -dziesiątych była podpisana długopisami tej firmy. Z tego co pamiętam Ballograf był bardziej prestiżowy niż Parker czy Pilot...

Co ciekawe wiele z nich bazowało na wkładach Parkera.

Ot taka dygresja.....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...