Skocz do zawartości

Historia firmy Centropen


kerad

Polecane posty

Historia firmy Centropen.

Region Daczyc od dawna należał do terenów o niższym poziomie rozwoju i z niższym poziomem produkcji w porównaniu do innych województw czeskiego kraju. W czasach pierwszej republiki i II wojny światowej był to rejon głównie rolniczy, co dawalo głównie sezonowy dochód. Usiłowano więc uprzemyslowić rejon i wzbogacić tym obywalteli. Poszukiwano więc środki finansowe na industrializacje regionu. Przed wojną Daczyce mialy wielu sklepikarzy, drobne firemki i rzemieślników. Ich działalność nakierowana głównie na usługi oraz niewielkie inwestycje. Właściciele dwóch przemysłowych firm pan Steskala i pan Novotny postanowili w 1941 założyć wspólna firme produkującą wieczne pióra. Pierwszy specjalizowal się w produkcji malych przedmiotów metalowych a drugi w produkcji przedmiotów z plastiku.

Lata 40-te to czasy wojny, ale i czasy produkcji nowych rodzajów sztucznych tworzyw oraz ich wykorzystania. Zwiększylo się zapotrzebowanie na przedmioty, które podkreślały przynależność ich właściciela do wyższej grupy społecznej. Do takich produktów należało i wieczne pioro, które swym wyglądem i użytymi materiałami zaliczane było do biżuterii. Miało zapewniony zbyt i należało to tylko wykorzystać.

Pan Steskala i pan Novotny wykorzystali więc swoje umiejętności w obróbce tworzyw i metalu, a także park maszynowy i hale w areale dzisiejszego zakladu Centropen. Ich pierwszym produktem było wieczne pioro STENO (od początku nazwisk). Piora wieczne lat 40-tych i 50-tych swoją konstrucją, używanymi materiałami oraz wyglądem podporzadkowane były wyższym wymaganiom estetycznym. Duża część to praca ręczna, mechaniczna obróbka, toczenie, frezowanie, wiercenie i profesjonalnym ręcznym montażem, ich dopasowaniem poszczególnych części. Cena dostosowana była do jakości produkcji, nie była niska i pióra dobrze sie sprzedawały. Napełnianie pierwszych piór odbywalo się korkowym tłoczkiem, metalowe części ze stali i mosiądzu z bogatą powłoką galwanicznego niklu, chromu lub złota. Stalówki były stalowe z irydową kulką pozłacane, lub z 14-to karatowego złota. Części zewnętrzne z łatwopalnego, ale bardzo efektownego celuloidu. Niektóre typy miały dekoracyjny rzeźbiony wzór. Wyrabiano około 150 sztuk dziennie.

W roku 1948 nastąpiła nacjonalizacja prywatnych firm powyżej 50-ciu pracowników. Znacjonalizoano więc i fakbryke piór obu panów. Zaczęto systematycznie robudowywać zakład, przyjmowano nowych pracowników, wprowadzano zmiany w organizacji pracy, poszerzano asortyment. W ramach reorganizacji przedsiębiorstwo przyłączono do resortowej firmy Koh-i-noor Hardtmuh Czeskie Budziejowice jako pardubicka filia zakładu Centropen. Dyrektorem filii zostal pan Marek. Jego zadaniem bylo zlikwidowanie ponad 20 kooperujących małych firemek-kooperantów i przeniesienie ich produkcji do Daczyc. Zadanie było systematycznie realizowane co powiększalo asorytment produkcji w Daczycach. Doszła produkcja długopisów i piór technicznych. Kierowanie i rozszerzanie produkcji bylo na dobrym poziomie. W roku 1964 doszło do zlikwidowania zakładu Centropen w Pardubicach i powstania zakładu Koh-i-noor w Daczycach przyłączonego do firmy Koh-i-noor Hardtmuth Czeskie Budziejowice. Tym samym daczycki zakład staje się jedynym producentem wiecznych piór w Czechoslowacji.

W połowie lat 60-tych przedsiębiorstwo zatrudniało 500 pracowników a dziennie produkowało 11.000 piór. Wyrabiało się tanie pióra dla najmłodszych uczniów pod nazwą Żak a następnie pióro Student. W tym czasie w Japonii powstaje nowy przyrząd do pisania, który szybko zdobył zastosowanie na świecie – flamaster. Daczyce szybko zareagowały i wytworzyły własną wersje flamastra, początkowo z importowaną piszącą częścią.

70-te lata to rozwój techniki i technicznych kreślarskich piór. Produkcja falmastrów z włóknistą częscia piszącą według czechasłowackiego patentu wielokrotnie przewyższyla produkcje piór wiecznych i stała sie główną produkcją przedsiębiorstwa. Dziennie 550 pracowników produkowało 15000-20000 piór wiecznych i 320000 znaczników. Stały wzrost na nowe sztuczne tworzywa stworzyło potrzebę wybudowania nowego budynku. Nowoczesny zakład wyposażony w nowoczesne bardzo wydajne maszyny staje się po przemianach w 1989 roku samodzielnym państwowym przedsiębiorstwem i wraca do nazwy Centropen. W roku 1990 firma przekształca się w firme akcyjną w dużej częsci panstwowym majatkiem. 1992 to rok bardzo ważny dla firmy, ponieważ był rokiem przeksztalceń. Zgodnie z obowiązującym prawem przebiega planowa prywatyzacja wedlug projektu rządowego. W przeciągu 2 miesiecy, uchwalami walnego zgromadzenia, wydzielona część majatku państwowego w wysokości 95% została sprzedana prywatnym właścicielom. Miało to znaczenie nie tylko dla firmy ale i dla całego daczyckiego województwa, ponieważ byla tutaj pierwszą taką transformacją. W tym czasie zatrudnionych było 500 pracowników. Cały zakład znajduje sie w jednym komleksie budynków a biura ulokowano w Pradze.

Centropen jest członkiem międzynarodowej organizacji EWIMA, która stowarzysza wszystkich znaczących producentów narządów piśmienniczych i biurowych z całego świata.

výpis z bakalářské práce Ing. Petra Řehoře

http://nd04.jxs.cz/2...71231366_o2.jpg

Co o sobie pisze sama firma Centropen?

Początki rozwoju i produkcji przyrządów piśmienniczych i kreślarskich z nazwą Centropen to 1940 rok, kiedy w południowo czeskich Daczycach zamontowano piersze linie produkcyjne. Wydarzenia historyczne nie pozostawały bez wpływu na Daczyckie zakłady. W 1948 roku wszystkie zakłady znacjonalizowane a od 1964 firma Centropen działała jako filia KOH-I-NOOR. Zmiana przyszła dopiero w roku 1989, kiedy najpierw firma przekształcona została w przedsiebiorstwo państwowe a od roku 1992 jako prywatna spółka akcyjna.

http://www.centropen.cz/o-spolecnosti

To niestety mój nieudolny przekład z czeskiego ze strony:

http://www.penforum....c.php?f=10&t=11

Fotka zakładu z lotu ptaka:

94d233c61e_71231366_o2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kerad,

Dzięki wielkie za opracowanie! Od siebie dorzucę kilka zdjęć Centropena, którego posiadam:

centr1.jpg

centr2.jpg

centr3.jpg

W ramach dyskusji dodam jeszcze, że EWIMA, o której napisał Kerad, to europejskie stowarzyszenie zrzeszające producentów przyborów piśmienniczych. Rozwinięcie skrótu EWIMA to European Writing Instruments Manufacturer's Association.

Jej członkami jest obecnie 64 producentów z 9 krajów, w tym Centropen A.G., Ballograf AP, Pelikan Produktionsgesellschaft mbH & Co. KG, a nawet Bock.

Strona www: ewima.org

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecane fotki czeskich piór: pióro - stalówka

Markant P130 - (nie wiem czy czeskie, pomyłkowo dodane)

Novator 1008 238

Centropen 10016 634 - Centropen Iridium 42

Centropen 10016 610 - Centropen Iridium 6

Centropen 3064 618 - Centropen Iridium (beżowy)

Centropen 3064 - Centropen Iridium 431 5(S)

Centropen 10018 124 - Centropen Iridium 42S

Centropen 3268 120 - Centropen Iridium 42

Centropen 1320 -

Centropen 5270 - Złota seria

Karo BUB - Centropen Ir. (tygrysek)

Centropen 4164 917 - Centropen 42T

Centropen 10040 10 - Centropen Ir. 42

Centropen 2130 - nieczytelna

Centropen 1270 - Centropen 341

Centropen Jupiter 2150 -

Centropen 10011 803 - Centropen Ir. 42

Barclay 1304 609 - Centropen Ir.42

KOH-I-NOOR 1309 -

Centropen? - Centropen Ir. (na górze od dołu)

Rubin 13510 316 - Centropen Ir.

Barclay 1304 734 - Ripedium point 50

Studio 1064 - Centropen 325

post-17-0-75222200-1318718076.jpg

Edytowano przez kerad
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 year later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...