Skocz do zawartości

Rynienki / tacki / wytłoczki / wkłady do szufladek


finansista

Polecane posty

Często na giełdach staroci można dostać całkiem fajne skrzynki, kasety, które po małej renowacji i dostosowaniu, świetnie posłużą do przechowywania piór.

 

Walizeczkę otrzymałem w Katowicach od Marcina. Serdecznie za nią dziękuję.
Przeznaczenie walizeczki to transport farb, palety malarskiej, pędzli i innych niezbędnych do malowania eksponatów. Świadczą o tym łezki do mocowania palety i dystansery. Brakuje reszty wkładu, czyli palety i rynienek na tubki farby oraz pędzle.
Walizeczka, kiedyś, dawno temu, była kasetką, zamykaną na dwa haczyki oraz zamek ukryty w środku kasetki. Ktoś, kiedyś, w późniejszych latach dodał do niej rączkę transportową i wymienił zamek. Stary, mosiężny, zamienił na zamek stosowany w walizkach podróżnych.

Skrzyneczka, gdy ją otrzymałem, była zeschnięta oraz popękana. Drewno pokrywające klapy pękło i rozeszło się. Szpary miejscami miały do 1/2 cm szerokości. Elementy metalowe (mosiężne), były pokryte grubą warstwą śniedzi i zabrudzeń.

 

b77675eb63722a95gen.jpg

 

c7ca2ad0260d6b9cgen.jpg

 

Odstające deseczki, po oczyszczeniu powierzchni łączenia, przykleiłem klejem stolarskim do drewna. Łączenia zakleiłem taśmą papierową i założyłem zaciski na 24 godziny.
Po 24 godzinach usunąłem nadmiar zaschniętego kleju z brzegów łączenia drewna i zacząłem szpachlować pęknięcia.

Zmieniłem także sposób zamykania. Dziury po starym zamku zaszpachlowałem.

 

Skrzynka otrzymała dwie warstwy wosku w kolorze kasztanowym.
Wosk nakładałem na początku bawełnianą ściereczką, by zabarwił równomiernie całą powierzchnię. Druga warstwa nakładana stalową watą (000). Dzięki temu zbieramy wyschnięty wosk z wcześniejszej warstwy, który odłożył się w nadmiarze, a nowa warstwa kładziona jest równo. Po nałożeniu każdej warstwy, czekamy około 3 godziny i polerujemy powierzchnię miękką szczotką. Następnie nakładamy kolejną warstwę. Zazwyczaj 2 warstwy wystarczą. Tu jednak nie użyłem żadnego barwnika do drewna przed woskowaniem i to wymusza nałożenie trzeciej warstwy wosku.

Tu, już gotowa powierzchnia. Widać, jak wosk różnie zabawia słoje drewna. Wypolerowana skrzynka ma miły, ale nie ostry połysk.

 

fb467884a2cb9c14gen.jpg

 

Tym razem zrezygnowałem z gotowych, plastikowych wyprasek a użyłem drewnianych profili. Po docięciu wkleiłem je a na nie nakleiłem 2 mm zielony filc.

 

2df1ad609c249d88gen.jpg

 

Oto i gotowa skrzyneczka. Pomieści tylko około 80 piór, ale chyba dorobię jej jeszcze wkładkę.

Drewniane profile doskonale się sprawdziły jako przedziałki. 

 

fd9c36ed8a914f3bgen.jpg

 

0068e77daf4edf7bgen.jpg

 

5e15a5b7c5d2a329gen.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często na giełdach staroci można dostać całkiem fajne skrzynki, kasety, które po małej renowacji i dostosowaniu, świetnie posłużą do przechowywania piór.

 

Walizeczkę otrzymałem w Katowicach od Marcina. Serdecznie za nią dziękuję.

Przeznaczenie walizeczki to transport farb, palety malarskiej, pędzli i innych niezbędnych do malowania eksponatów. Świadczą o tym łezki do mocowania palety i dystansery. Brakuje reszty wkładu, czyli palety i rynienek na tubki farby oraz pędzle.

Walizeczka, kiedyś, dawno temu, była kasetką, zamykaną na dwa haczyki oraz zamek ukryty w środku kasetki. Ktoś, kiedyś, w późniejszych latach dodał do niej rączkę transportową i wymienił zamek. Stary, mosiężny, zamienił na zamek stosowany w walizkach podróżnych.

Skrzyneczka, gdy ją otrzymałem, była zeschnięta oraz popękana. Drewno pokrywające klapy pękło i rozeszło się. Szpary miejscami miały do 1/2 cm szerokości. Elementy metalowe (mosiężne), były pokryte grubą warstwą śniedzi i zabrudzeń.

 

b77675eb63722a95gen.jpg

 

c7ca2ad0260d6b9cgen.jpg

 

Odstające deseczki, po oczyszczeniu powierzchni łączenia, przykleiłem klejem stolarskim do drewna. Łączenia zakleiłem taśmą papierową i założyłem zaciski na 24 godziny.

Po 24 godzinach usunąłem nadmiar zaschniętego kleju z brzegów łączenia drewna i zacząłem szpachlować pęknięcia.

Zmieniłem także sposób zamykania. Dziury po starym zamku zaszpachlowałem.

 

Skrzynka otrzymała dwie warstwy wosku w kolorze kasztanowym.

Wosk nakładałem na początku bawełnianą ściereczką, by zabarwił równomiernie całą powierzchnię. Druga warstwa nakładana stalową watą (000). Dzięki temu zbieramy wyschnięty wosk z wcześniejszej warstwy, który odłożył się w nadmiarze, a nowa warstwa kładziona jest równo. Po nałożeniu każdej warstwy, czekamy około 3 godziny i polerujemy powierzchnię miękką szczotką. Następnie nakładamy kolejną warstwę. Zazwyczaj 2 warstwy wystarczą. Tu jednak nie użyłem żadnego barwnika do drewna przed woskowaniem i to wymusza nałożenie trzeciej warstwy wosku.

Tu, już gotowa powierzchnia. Widać, jak wosk różnie zabawia słoje drewna. Wypolerowana skrzynka ma miły, ale nie ostry połysk.

 

fb467884a2cb9c14gen.jpg

 

Tym razem zrezygnowałem z gotowych, plastikowych wyprasek a użyłem drewnianych profili. Po docięciu wkleiłem je a na nie nakleiłem 2 mm zielony filc.

 

2df1ad609c249d88gen.jpg

 

Oto i gotowa skrzyneczka. Pomieści tylko około 80 piór, ale chyba dorobię jej jeszcze wkładkę.

Drewniane profile doskonale się sprawdziły jako przedziałki. 

 

fd9c36ed8a914f3bgen.jpg

 

0068e77daf4edf7bgen.jpg

 

5e15a5b7c5d2a329gen.jpg

 

 

Gratuluję! :)

 

i umiejętności i cierpliwości jako i chęci... :D

 

pięknie wyszło i chyba ze względu na to, ze troszkę lat ma skrzyneczka to powinna vintage-owy chyba piórka gościć...

Edytowano przez Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna sprawa, taka kasetka.

 

Dostałem od Lepszej Połówki na gwiazdkę perfumy (takie tam niszowce ;)) zapakowane w drewnianą skrzyneczkę, którą zamierzałem wykorzystać w charakterze pudła na pióra/atramenty. Zachodziłem jednak w głowę, czego użyć w charakterze przedziałek. Dzięki @Dexter za podpowiedź ;) A tak na marginesie - gdzie nabyłeś filc na wyściółkę i jakiego kleju użyłeś, żeby nie poplamić materiału? Coś tapicerskiego w sprayu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profile wybrałem w Obi. Mają ogromny asortyment. Filc w sklepie dla plastyków. Ale można znaleźć w necie. Nie polecam tego z Empiku.

Wszystko kleiłem klejem do drewna - wikolem. Do przyklejenia filcu także użyłem wikolu, ale trochę rozwodnionego. Tak, by łatwo nanosił się pędzlem. Nie plami materiału, nawet jak przesiąknie woda z klejem na drugą stronę, to gdy wyschnie nie pozostaje ślad.

Edytowano przez Dexter
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

 

Myślałem o kleju tapicerskim w aerozolu z uwagi na łatwość nanoszenia na większe powierzchnie. Będziesz instalował jakieś gumki do trzymania piór, czy nie widzisz potrzeby?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często na giełdach staroci można dostać całkiem fajne skrzynki, kasety, które po małej renowacji i dostosowaniu, świetnie posłużą do przechowywania piór.

 

(...)

 

Oto i gotowa skrzyneczka. Pomieści tylko około 80 piór, ale chyba dorobię jej jeszcze wkładkę.

Drewniane profile doskonale się sprawdziły jako przedziałki. 

(...) 

Fantastyczna! I wiele cennych wskazówek w opisie wykonania - dzięki.

To jesscze poprosimy zdjęcia z zawartością :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śliczne te Wasze rynienki, deszczułki, półeczki i kuleczki - lecz za wzór proponowałbym wziąć moją skromną walizeczkę, Sheaffer'a na 200 piór przewidzianą, z przekładkami miękkimi i zameczkiem na kluczyk zamykanym, aby niepowołane spojrzenia stalówek delikatnych nie niepokoiły...

 

Zdjęcie ruszone, za co przepraszam, lecz w dzisiejszych czasach tak trudno o coś stałego... :mellow:

 

f6f8df3aa1e1f689.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że p. Walizeczka bezcenną jest, podziwianą, poszukiwaną i pożądaną - lecz nieczułą na wdzięki innych i bez możliwości zmiany adresu swojego aktualnego zameldowania... ;)

 

Doprawdy imponujące gabaryty i pojemność, ale jednak ta wykonana własnoręcznie przez Endera znacznie bardziej mi się podoba.

Takie firmowe walizy mają na pewno swój urok, ale kojarzą mi się z komiwojażerką a nie z kolekcjonowaniem. Bez urazy, NAHON ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 years later...
Dnia 28.12.2014 o 22:58, Dexter napisał:

Profile wybrałem w Obi. Mają ogromny asortyment. Filc w sklepie dla plastyków. Ale można znaleźć w necie. Nie polecam tego z Empiku.

Wszystko kleiłem klejem do drewna - wikolem. Do przyklejenia filcu także użyłem wikolu, ale trochę rozwodnionego. Tak, by łatwo nanosił się pędzlem. Nie plami materiału, nawet jak przesiąknie woda z klejem na drugą stronę, to gdy wyschnie nie pozostaje ślad.

@Dexter:,,profil drewniany'' to jak wygląda?

Widziałem (w Castoramie) kątowniki, zwykłe listewki, ale w sieci znalazłem,,ćwierćwałek wklęsly'':
Listwy drewniane ćwierćwałek wklęsły 20x20 podlaskie Narew sprzedam

Czy czegoś takiego użyłeś?

Czy czegoś zupełnie innego.

Skrzynkę już mam -- teraz szukam profili.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...