Jump to content

Atrament UV do pióra wiecznego.


danio3334

Recommended Posts

Guest nilfein

Tusz od drukarki możesz wlać do pióra. Zazwyczaj jednak tylko raz. ;) A w ogóle, to skąd taki pomysł?  :blink:

 

Druga sprawa, to taka, że Blue Ghost'a możesz też dostać w UK. Cena inku zbliżona do Gouletowych, ale za to przesyłka o wiele tańsza.

Link to comment
Share on other sites

Guest nilfein

Nadal nie mogę zrozumieć, skąd taki pomysł w ogóle? Dlaczego akurat tusz do drukarki, a nie np. farba olejna albo lakier do paznokci? W końcu też mają ciekawe kolory...

 

A teraz zupełnie serio.  

 

Atramenty też różnią się od siebie właściwościami i przeznaczeniem. Inne są do piór wiecznych, inne do maczanek, a jeszcze inne to tusze kreślarskie. Do piór wiecznych wlewasz atrament do piór wiecznych. I kropka. Taki atrament ma zazwyczaj skład chemiczny, który nie szkodzi stalówce ani innym częściom pióra. Inne specyfiki mogą Ci zapchać lub rozpuścić spływak, skorodować stalówkę lub uszkodzić system napełniania. Ot i cała wielka tajemnica wiary...

Link to comment
Share on other sites

Jakoś tak teraz dotarła do mnie pierwsza cześć posta i jako w pewnym sensie nauczyciel jestem przeciwko takim praktykom! (robienia ściąg)

Atramenty do piór wiecznych to bardzo specyficzna grupa. W drukarkach, cienkopisach itp ruch cieczy jest wymuszany, albo mechanicznie, albo na przykład przed różne zjawiska kapilarne, w piórach wiecznych atrament musi mieć taką reologię, aby mógł swobodnie spływać po stalówce, a spływak jest jedynie regulatorem ograniczającym przepływ. Atrament powinien być roztworem rzeczywistym lub dyspersją z ziarnami poniżej 2-3 mikrometrów - w piórach wiecznych atrament jest narażony na wysychanie na długiej drodze - musi wysychać równomiernie, aby w kanałach spływaka nie pojawiały się grudki. 

Wszystkie tusze są potencjalnie niebezpieczne dla pióra wiecznego:

- zatykanie i przysychanie, którego nie da się usunąć ze względu na to że tusze zawierają spore ilości substancji nie rozpuszczalnych w wodzie. 

- rozpuszczalniki - szkodliwe dla wielu tworzyw z których wykonywane są pióra

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...