Skocz do zawartości

Po co naprawiać? Zrób własne pióro wieczne.


ArielN

Polecane posty

  • 4 months later...
  • 2 years later...

Cześć.

Już jakiś czas temu spodobał mi sie ten temat i postanowiłem zrobić sobie takie cacko. I tu pojawił się problem. Robię takowe pióro w drewnie i niestety nie mogę nigdzie znaleść jakimi środkami dokończyć dzieła? Chodzi mi tu o to, jak uzyskać piękny wysoki połysk drewna? Co pokolei położyć, może wosk, może lakier, czy może cos innego? Jakie pasty polerskie użyć, aby uzyskać piękny i trwały efekt? Jakbyście mogli mi w tej materii pomóc byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Tak a'propos robienia własnych piór - czy można dostać w Polsce gwintowniki pod systemik Bocka typu 250?

A może ktoś robi gotowe tuleje przyjmujące ten systemik, które można wkleić w swoją sekcję?

 A nie można się po prostu zmierzyć i takowy kupić?

Są raptem dwa rodzaje gwintów, metryczne i calowe ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwintowniki metryczne drobnozwojne są M7x1, albo M8x1.

Niestety Bock do szóstek ma taki gwint - M7,9x0,6. Nie wiem dlaczego wymyślili sobie takie dziwactwo zamiast normalnego, metrycznego gwintu.

Widziałem gwintownik taki w sklepie w US za 40$.

 

Ja mam zajawkę - nie  otwieram manufaktury, nie umiem toczyć korpusów, ani nie mam tokarki, więc gwintownik za 40$ to bezsensowny zakup. Ale jak bym miał takie tulejki, to bym wtedy poszukał tokarza chętnego do nauczenia mnie, a jak bym umiał toczyć, to bym kupił se małą tokareczkę i bym se coś utoczył i może by się spodobało, to bym komuś utoczył....    ...no i wtedy nowa manufakturka by była :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś tokarz z lepszą tokarką ten gwint Ci wytoczy?

Co prawda chyba nie ma dokładnie 0,6 posuwu, ale trop warty do przebadania.

Myślę że w przypadku piór nie ma co popadać w super dokładność, dokładność 0,1mm powinna wystarczyć...

Ale jak się mylę to poproszę o sprostowanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wici już rozpuszczone, zobaczymy jaki będzie odzew.

Na analogowych tokarkach można ustawić 0,5, albo 0,75 skok na pewno. Z 0,6 może być problem, bo pewnie nie ma takiego biegu w przekładni. Co innego cyfrowa tokarka - ta ma na pewno dwa niezależne napędy.

0,1 mm to nie jest jakaś wielka dokładność, ale przy pięciu zwojach - a tyle jest na stalówce (250 Triple S) wykręconej z WILANDA daje to już 0,5 mm - a to już jest różnica jednego zwoju mniej lub więcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ktoś chce popatrzeć jak się robi, albo naprawia pióra, to TU jest dużo ciekawych rzeczy.

Tak właśnie wszedłem w pierwszy filmik i jakoś mnie zdziwiło że na pokazie swojej pracy zamontował tak spływak...

Takie "niedopatrzenie" źle wpływa na mój (może i nie tylko mój) odbiór.

Do tego dla mnie z prawej strony ziarno jest spiłowane na większe (brak symetrii), co jest dużo większym błędem (co jak dla mnie)  :-/

 

 

Harumi_Tanaka_Krzywy_Splywak2.jpg

Edytowano przez Czarodziej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miło - znaczy, że będzie można utoczyć gwintownik jaki się będzie chciało :)

Co do stalówki, to widać, że całe prawe piórko jest odrobinę szersze, co estetycznie jest niefajne, a czy funkcjonalnie coś to zmienia - może przy fleksowaniu mieć tendencję do skręcania się i łatwiej może skrobać jedną stroną ziarna.

Spływak pewnie założony pro forma dla zdjęcia. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Co do stalówki, to widać, że całe prawe piórko jest odrobinę szersze, co estetycznie jest niefajne, a czy funkcjonalnie coś to zmienia - może przy fleksowaniu mieć tendencję do skręcania się i łatwiej może skrobać jedną stroną ziarna.

Spływak pewnie założony pro forma dla zdjęcia. ;)

Wybacz, ale (dla mnie) takie coś jest niedopuszczalne, tym bardziej dla kogoś kto zajmuje się tym zawodowo.

Edytowano przez Czarodziej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...