Jump to content

Co to za Waterman?


Recommended Posts

Witam,

Dostałem coś takiego, jako "gadget" firmowy od firmy z branży finansowej. Jedyne co ma to oznaczenie marki: Waterman.

Pióro jest rozkręcane - na naboje.

Czy możecie mi proszę pomóc zidentyfikować model? rok? oszacować wartość...

watermanpioro.jpg

watermanstalowka.jpg

Z góry dziękuję

Tomek

Link to comment
Share on other sites

Napiszę, ale na razie sobie leży w pudełku i codziennie sobie na nie jedynie chwilke patrzę :-)

A tak poważnie, to jeszcze mi brak doświadczenia na tyle, żeby rzetelnie opisać pióro. Na razie przeskakuje sobie z piórka na piórko i "uczę się" wyłapywać różnice i niuanse między różnymi piórami.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Na jednym ze zdjęć widać fragment czegoś napisanego z boku skuwki. Tak więc to z dużą dozą prawdopodobieństwa jest Pelikan 120.

Chcesz, to się pobaw w licytację, ale:

- to budżetowe, "szkolne" pióro;

- pęknięty captop;

- wyszczerbiony mechanizm tłoka; niby nie wygląda bardzo poważnie, ale nie wiadomo, co jeszcze ktoś popsuł przy nieumiejętnym wyciąganiu.

Po zastanowieniu: ktoś wydłubał mechanizm bez demontowania kołnierza. Jeśli dobrze pamiętam, akurat w tym modelu kołnierz wychodzi bardzo opornie, bo pióro się zwęża ku górze i łatwo przy okazji połamać korpus. Ktoś więc wykręcił na siłę pokrętło i przy okazji wyszczerbił mechanizm. Martwi mnie coś innego - na "zdemontowanym" zdjęciu nie widać kołnierza prowadzącego tłok, z gwintem od pokrętła. Bez tego nie ma jak zamontować tłoka, można go co najwyżej wsunąć, żeby sobie luźno leżał w środku. Oops?

W tym stanie pióro nie jest warte wiele więcej od obecnej ceny. Chyba, że masz brakujące części.

Stalówka nie wygląda źle. Oryginalna jest pozłacana, ale bardzo często na wtórnym rynku trafiają się już bez warstwy złota, więc raczej nie liczyłbym na szczególną trwałość koloru.

Edited by Alveryn
Link to comment
Share on other sites

Przydałby się jakiś staruszek w mojej skromnej kolekcji. Dzięki za rady. Myślę, że próbując wylicytować go za 80 zł wiele nie stracę, a doświadczenie nabrane przy naprawie jest bezcenne. :) Alveryn, mógłbyś napisać na czym polega wkładanie tłoka do pióra? Ile jest warte takie samo piórko, tylko sprawne?

Link to comment
Share on other sites

Na Kole dałem za takie kiedyś 80 zł i nie uważam, żebym okradł sprzedawcę. W sieci czasem ktoś próbuje ten model oferować nawet za 300 zł, ale nie widziałem, żeby za tyle poszedł.

Włożenie tłoka do Pelikana polega na ustawieniu tłoka (mechanizm złożony z trzech elementów przesuwających się względem siebie) w maksymalnie wsuniętej pozycji i wciśnięciu do oporu w otwór w górnej części korpusu. Na zdjęciach widzę jedynie dwie części mechanizmu. Jeśli brakuje części trzeciej, zmontowanie pióra w sprawną całość może się okazać nieco trudne, w porywach do niemożliwego. Ale to i tak fajny bibelot :)

Edited by Alveryn
Link to comment
Share on other sites

W zasadzie wszystko wyjaśnił...

Jeśli brakujący kawałek nie utknął w korpusie (a nie wiem, czemu ktoś by miał go tam wciskać) i zdjęcia pokazują wszystko, co jest sprzedawane, to nie ma do czego zamocować tłoczka. Nie oznacza to, że pióra nie da się napełnić i używać, ale będzie to atramentoplamokatastrofogenne (w sytuacji przypadkowego poruszenia tłoka).

Sprzedawca pozbywa się problemu. Pytanie, czy masz ochotę nabyć problem. :)

A w zasadzie: http://www.ebay.pl/itm/Pelikan-120-fountain-pen-with-gold-F-nib-good-parts-for-repair-/120844733026?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c22e84a62

Tu masz m.in. brakujący kawałek. Ale to już się robią dwie licytacje do wygrania. :D

Link to comment
Share on other sites

Natknąłem się już na tą aukcję na ebay'u. Jednakże nie mogę się przełamać do kupowania piór poza Polską... Jakoś to do mnie nie przemawia. Czy tą brakującą część przedstawia to zdjęcie? (ta część nakręcona na gwincie tłoczka) Przepraszam za użycie zdjęć z innego forum.

5b839aa12d61fc7emed.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...