Skocz do zawartości

Caran d'Ache - Ecridor Retro


visvamitra

Polecane posty

Lubię metal. Lubię srebrny kolor. Bardziej niż złoty.

 

Zdecydowanie. 

 

Nic więc dziwnego, że lubię metalowe pióra w srebrnym kolorze i ze srebrną stalówką. Ecridor Caran d’Ache’a długo za mną chodził. Właściwie -  to ja długo chodziłem za nim. Czekałem na odpowiednią okazję cenową. Staram się być konsekwentny i nie kupować niczego (poza artykułami spożywczymi) za więcej niż 70 % oficjalnej wartości rynkowej. Tak, jestem skąpcem.

 

 

eovx.jpg

 

94ea.jpg

 

lrk5.jpg

 

m29v.jpg

 

 

 

 

W końcu udało mi się znaleźć Ecridora w dobrej cenie – kupiłem go za 50 % wartości rynkowej. Byłem pewny, że pióro to spodoba mi się na żywo równie silnie, jak podobało mi się na zdjęciach. Kiedy otworzyłem paczkę i wyjąłem z niej pióro, zachwyciłem się. Ecridor jest dla mnie piórem doskonałym w każdym calu. Doskonale wyważony, perfekcyjnie wykonany i elegancki. Sparwdza się w każdych warunkach i na każdym papierze. W moim rankingu zdetronizował Sheaffera 330, do którego mam ogromny sentyment. Co tu dużo mówić – od pół roku jest to moje ulubione pióro. Jest ze mną wszędzie. Używam go oczywiście naprzemiennie z innymi, ale to właśnie Ecridor ma pewną miejscówkę w moim etui. Sąsiedzi się zmieniają a on trwa na posterunku i czeka na swoją kolej.

 

 

Ma charakter, ma styl, wykonano go dokładnie i z dbałością o szczegóły. Co najważniejsze pisze się nim wyśmienicie. Miękko i przyjemnie. Na każdym papierze.

 

 

 

1lr9.jpg

 

7cxc.jpg

 

 

 

 

Wygląd (12/10)

 

Padną mocne słowa. Pióro to jest w moim odczuciu piekne. Po prostu. Podoba mi się w nim wszystko. Materiał, z którego zostało wykonane. Projekt pióra. Heksagonalny przekrój. Cieszę się nim od kilku miesięcy. Zdarza się, że jestem niestały w uczuciach względem przedmiotów. Ecrifdor może jednak być spokojny. Nic nie wskazuje na to, żeby miał w najbliższym czasie trafić do szuflady.

 

Domyślam się, że nie wszyscy podzielają ten zachwyt, ale zupełnie mnie to nie interesuje :). Jest na świecie wiele fantatycznych piór, ja trafiłem chyba na pióro dla mnie idealne. W każdym razie idealne do czasu, kiedy będzie mnie stać na Faber-Castella z drewna oliwnego.

 

Ecridor jest maly i wąski. Miesci się cały w dłoni. A Pudziana zdecydowanie nie przypominam.

 

vtyr.jpg

 

q8zg.jpg

 

Ponieważ wykonano go z metalu, waży swoje. W dłoni trzyma się go pewnie i wygodnie. Korpus pióra pokrywa prosty wzór. Można znaleźć również Ecridory z innymi zdobieniami. Mnie podobają się wersje (zdjęcia pochodzą ze strony www.pensandleather.com) cubrik:

 

j7gb.jpg

 

 

Rotation

 

vz81.jpg

 

Wzorów jest oczywiście wiecej, ale na te dwa zapoluję.

 

Konstrukcja

 

Nie jestem inżynierem. Mówiąc prostym językiem – wszystko w  tym piórze trzyma się kupy. Skuwka nie spada, choć pewnie nie mogłaby posłużyć za wzór stabilnego osadzenia na korpusie. Wydaje mi się, że po kilku latach intensywnego używania będzie się zsuwała. Czas pokaże.

 

Elementy pióra dobrano w sposób estetyczny i inteligentny. Jest na tyle dobrze, że chętnie dodam do swojej kolekcji kolejnego Ecridora, być może ze stalówką F.

 

Stalówka (9/10)

 

Już jakiś czas temu odkryłem, że wolę stalówki stalowe niż stalówki złote. Utwierdzam się w tym przekonaniu.

 

Pióro wyposażono w stalową stalówkę w rozmiarze M. Początkowo miałem wrażenie, że kreska będzie zbyt gruba, ale nie jest.  Nie jest też elastyczna. Przeciwnie, należy do stalówek sztywnych, które nie różnicują grubości kreski. Mnie to odpowiada, ale nie polecam Ecridora fanom miękkich stalówek, bo srodze się zawiodą.

 

Reasumując – jest to sztywna, ale przyjemnie pisząca stalówka - jedna z moich ulubionych.

 

 

uta4.jpg

 

7n56.jpg

 

cstx.jpg

 

9x3u.jpg

 

 

 

 

 

System napełniania

 

Pióro wyposażono w wkręcany konwerter o przyzwoitej pojemności. Bardzo podoba mi się pomysł wkręcania konwertera. W Ecridorze można użyć również wkładów Caran d’Ache.

 

8ysa.jpg

 

Wymiary

 

Zamknięte: 133 mm

 

Otwarte: 115 mm

 

 

Stosunek ceny do jakości (7/10) 

 

Ecridor nie jest tanim piórem. Oficjalna cena w Polsce to 790 PLN. Ja pióro kupiłem za połowę tej ceny na eZatoce. Jestem z tego pióra więcej niż zadowolony. Równocześnie zdaję sobie jednak sprawę, że krocie płacimy za marketing i logo CdA. Żałuję, że nie jest trochę tańsze. Ale nic to. Poodkładam i dodam do swojego zbioru jeszcze przynajmniej jednego Ecridora.

  

Polecam to pióro ze względu na jego funkcjonalność, jakość  i radość z pisania nim.

 

 

Próbki pisma:

 

(atrament to Chiku-Rin Iroshizuku)

 

htro.jpg

 

dj5w.jpg

 

A tutaj Grenat od L'Artisan Pastellier:

 

0a0o.jpg

Edytowano przez visvamitra
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...