Jump to content

Leuchtturm1917 (część 1) - diabeł tkwi w szczególe


Recommended Posts

Latarnia morska (niem. Leuchtturm) - znak nawigacyjny w postaci charakterystycznej wieży umieszczonej na brzegu lub wodzie (latarniowiec) wysyłający sygnały świetlne. Opisy pierwszych kolumn, na których rozpalano ogień pochodzą z 400 r. p.n.e. Na terenie Polski najstarsze wzmianki o rozpalaniu ognia na brzegu pochodzą z około 1070 r.1

 

Niemiecka firma papiernicza Leuchtturm1917, jak podpowiada jej nazwa, została założona w drugiej dekadzie XX wieku. Reaktywowana w 1948 roku w Hamburgu, w latach 60. ugruntowała swoją pozycję na rynku przede wszystkim jako producent klaserów filatelistycznych i numizmatycznych. A przynajmniej tak twierdzi oficjalna strona internetowa.

 

Leuchtturm posiada całkiem spory asortyment: bruliony, kalendarze, adresowniki, księgi pamiątkowe, teczki, segregatory, okładki, podkładki do pisania, organizery i... pudełka. Oraz kilka innych, czasem zaskakujących akcesoriów, jak samoprzylepny uchwyt na długopis pióro. Notatniki (i nie tylko) Leuchtturm są od jakiegoś czasu obecne na polskim rynku, jednak trudno mówić o jakiejś powszechnej dostępności. Zarówno wzornictwo, jak i segment cenowy przypominają znacznie bardziej rozpowszechnioną u nas markę Moleskine. Oraz kilka innych, które także mają w sobie coś z „kreciej skórki”. Najwyraźniej ogólna forma „notatnika z gumką i zakładką” wystarczająco już zbliżyła się do ideału, a diabeł tkwi co najwyżej w szczególe. Ale czy taki diabeł straszny, jak go wysmarować atramentem?

 

Producent deklaruje, że papier w tych notatnikach jest atramentoodporny ('ink proof'). Albo, że jest bezpieczny od/dla atramentu ('Tintensicheres'). Lub też, że jest on nieprzepuszczalny ('imperméable à l'encre'). Czyżby papier-poliglota w tajemniczy sposób dostosowywał właściwości do kraju pochodzenia atramentu? I czy wobec powyższego da się po nim pisać piórem? Nie zaszkodzi sprawdzić.

 

Przez kilka dni zamierzam pobawić się produktami spod znaku latarni morskiej. Ofiarami padną, niekoniecznie w tej kolejności:

  • Jottbook Pocket
  • Jottbook A4
  • Softcover Pocket
  • Medium Notebook
  • Master Notebook

Leucht0-1.jpg

 

1"Latarnia morska", Wikipedia, wolna encyklopedia (dostęp październik 20, 2013).

Edited by Alveryn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...