Skocz do zawartości

Montblanc Nr. 24, lata 60te


Polecane posty

Witam,

oto i moja pierwsza recenzja. Dzisiaj przszylo do mnie pioro MontBlanc Nr. 24 z (prawdopodobnie) 1966 roku. Pioro to jest z sredniej klasy MontBlanc'ow tamtych czasow, 2 oznacza serie (1=Meisterstück; 2=srednia klasa; 3=najnisza klasa, jednak wciaz duzo lepsza od pozniejszych pior typu Noblesse), 4 rozmiar piora, jest ono srednich rozmiarow.

Niestety, tloczek ma zlamana srube, co nie zostalo napisane w aukcji. Jednak ze da sie odkrecic sekcje rownie prosto jak w piorach typu cartridge/converter, bede go wiec uzywal jako eyedroppera. Stalowka jest wykonana z 14-karatowego zlota i ma rozmiar OM. Chyba, poniewaz MB nie oznaczal rozmiarow w tych stalowkach. Pioro pisze bardzo mieko i przyjemnie, czasami leciutko przerywa. Splywak jest wykonany z ebonitu, korpus, sekcja itd. z plastiku, nie ma jednak zadnych pekniec lub tym podobnych. Stalowka odrobine fleksuje, ale dlatego ze jest ona typu oblique nie potrzeba duzo fleksu aby uzyskac ladne line variation.

Za cene ktora zaplacilem (40€/160zl z przysylka) jest to bardzo dobre, wrecz znakomite pioro, mimo zepsutego mechanizmu napelniania.

Pioro po przeplukaniu woda ze spirytusem od razu zaczelo ladnie pisac. Atrament to J. Herbin Bleu Pervenche, turkus.

post-2027-0-11491900-1367516944.jpg

post-2027-0-59038500-1367516957.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne pióro.

Sądzę, że można je naprawić, jeżeli znajdą się części.

Wczoraj bodajże na e-zatoce zakończyła się aukcja, gdzie sprzedający Gidania, osiągną cenę 227,50 $ za takie pióro.

Było co prawda w dość rzadkim kolorze i lepszym stanie, ale ten sam model.

Korciło mnie, aby wystartować, ale cena okazała się dla mnie w tym momencie za wysoka.

Gratulacje!

Piękny klasyk. :)

A poniżej pióro za 227,50 $

c4556408a4cddcc5.jpg

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno był też na aukcji niekompletny egzemplarz bodaj tłokowego 12. Teoretycznie mogłoby się dać przełożyć części. W najgorszym przypadku, z tego 24 do tamtego 12 (brakowało zewnętrznej osłony okienka podglądu). Warto polować. :)

Numer 24 to największy rozmiar, średni był 22. (?)

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 średni był, ale ten średni to zarazem najmniejszy. :)

Montblanc 24 wystepował w kolorze czarnym, czerwonym, zielonym i szarym, Co ciekawe, nie było wersji na naboje (a w przypadku Mb 22 - tak).

Teoretycznie mogłoby się dać przełożyć części. W najgorszym przypadku, z tego 24 do tamtego 12 (brakowało zewnętrznej osłony okienka podglądu)

Różnice w wymiarach są jednak spore... :hmm1:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pioro pokazane przez konisa naprawde prezentuje sie pieknie.

Mojego MB moze kiedys naprawie, na razie bede jednak go uzywal jako eyedroppera, jest to dla mnie tak samo wygodne jak piston fillery, a piora zbieram po to zeby nimi pisac, nie musze miec wszystkiego oryginalnego.

Co do stalowki, to jednak chyba jest OB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

To pióro jest na mojej liście chciejstw.

Kartka z katalogu z lat 60.

a8dd25ebf920f7ed.jpg

W katalogu wydanym wcześniej, długopis oznaczony jest numerem 27. Tu nosi już numerek 28.

http://www.piorawiec...tblanc-22-i-27/

zdrówka

PS. Pióro banalnie proste w obsłudze. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę, to luźny ring pomiędzy sekcją a okienkiem podglądu atramentu. Takie maleństwo łatwo zgubić lub przeoczyć w czasie rozkręcania pióra.

404a85d3e0dcb75c.jpg

Edytowano przez konis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Coś w nim jest...

Ożywczy duch lat sześćdziesiątych. :D

Pióro Montblanc 24 produkowano w czterech wersjach kolorystycznych.

Wraz z mniejszym piórkiem MB 22 ołówkami MB 25, MB 26 i długopisami MB 27 i MB 28 tworzył serię średniej kategorii.

Seria 2X jest dość wdzięcznym obiektem do kolekcjonowania i dość często pojawia się w ofercie. Wersje inne niż podstawowa w czarnym kolorze niestety są dość drogie. Trochę danych z dostępnej literatury.

da4128bfc53e4648.jpg

559e8d8950a3e253.jpg

Montnblanki serii 2X z mojego zbioru. Od lewej MB 22, MB 24, puste miejsce na MB 25 (ołówek 0,9 mm), MB 26 (ołówek 1,18 mm) i dwa długopisy MB 27 i MB 28. Była też wersja pióra na naboje oznaczona MB 22P

c293d28af4b67a54.jpg

Na koniec coś o czym milczy dostępna literatura, ale to coś istnieje - MB 24 w wersji demonstrator.

006ed5033882ce1d.jpg

zdrówka

Edytowano przez konis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...