Skocz do zawartości

Parker Urban Oblique (między innymi)


Lacedemonian

Polecane posty

Salve!

Idąc śladem instruktarza zamieszczonego przez Zero dzielę się swoimi eksperymentacyami.

Spędziłem sporo czasu obchodząc różne sklepy papiernicze, jak również sklepy z piórami w poszukiwaniu "porządnego" pióra kaligraficznego, do pisania na co dzień (takie akurat me preferencje, bo za "zwykłymi" stalówkami nie przepadam). Przez porządne mam na myśli z porządnym wykończeniem, metalowym lub metalowym pokrytym laką czy inaczej zdobionym; zarówno trwałym jak i w miarę eleganckim. Natknąłem się na gro przeróżnych plastikowych piór do kaligrafii (Pelikan Script, Pilot Plumix, Manuscript Calligrphy Pen, Herlitz Calligraphy Pen), sprzedawanych najczęściej w zestawach, z dodatkowymi stalówkami o różnych grubościach. Takim Herlitzem to nawet pisałem ze dwa lata z braku funduszy i koncepcji na zakup nowego pióra swoją drogą. Jednak względem piór przypominających bardziej IMy, Urbany, Hemisphery, etc. poszukiwania te jednak okazały się bezowocne. Pomijając nieliczne pióra z bardzo wysokich półek (cenowych przede wszystkim) do których można dokupić tego typu stalówki nie znalazłem nic co mogłoby zaspokoić moje potrzeby. Same eFki, rzadziej eMki, a już o Bekach to tylko słyszałem. Skończyło się na kupnie Parkera Urbana ze stalówką F. :unsure:

Po obejrzeniu wspomnianego instruktarza uśmiech pojawił się na mej twarzy a diaboliczne myśli zalęgły we łbie. Najpierw wypróbowałem zastosowanie tej 'technologii' na jakimś tanim piórze za niecałe 3 zł z Oszołoma, które bardzo zresztą przypomina starego amerykańskiego Sheaffera No Nonsence. Zamiast dokładnie działać wedle instrukcji, których użycza Zero postanowiłem dać się ponieść fantazji dynamicznie korelując stalówkę z moją starą osełką, stosowaną do tej pory jedynie do noży. Finalnie wyszła mi po kilku minutach zabawy wybitnie szeroka stalówka typu oblique. Wcześniej oblique były dla mnie bardzo abstrakcyjnym typem stalówek, jednak po wypróbowaniu w tej ręcznie zrobionej wersji spodobały mi się one jeszcze bardziej niż italiki. Kilka dni później zrobiłem to samo z moim Urbanem, tyle, że rzecz jasna tym razem w węższym wydaniu... wszak ma być do codziennego użytku. :P

Poniżej zamieszczam zdjęcie tego co napsułem razem z próbkami pisma. Napisałem też swoje imię, bo podpisujemy się z reguły bardziej zamaszyście i lepiej jest wtedy widać różnice grubości linii. W tym przypadku głównie w spontanicznych ogonkach od "y" i "ł". Mój telefon niestety nie pozwala na bajeranckie zdjęcia w trybie makro, abyście mogli zobaczy jak wyglądają dokładnie końcówki stalówek. Wykorzystany atrament to fioletowy Waterman jak by kto pytał (lub jak kto woli Łotermen Tendah Peurpyl :D).

Z rezultatów jestem uradowany i chyba przestanę marudzić, że producenci nie udostępniają faworyzowanych przeze mnie stalówek w swoich piórach a przynajmniej będę marudził na ten temat troszku mniej, teraz jak już sam mogę je sobie zrobić. :)

http://img835.imageshack.us/img835/712/zdjcie0500w.jpg

post-1876-0-42223600-1366661193.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to piórko na górze pisze za grubo, a na dole za cienko :P Ale gratulację, dobrze wiedzieć że mój poradnik komuś się przyda ;) Ja mojego Vectora mam na około 1.2 mm, udało się zrobić bardzo "ostrą" stalówkę, dzięki czemu najcieńsza linia jest naprawdę cienka. Vectory chyba są najbardziej przystępne do eksperymentowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiadomo rozmiar rzecz względna, gdyż Urban jest stosowany na co dzień... stwierdziłem logicznie, że potem łatwiej sobie jeszcze dopiłować, niż przesadzać... a w tym pierwszym to jakoś tak nie stwierdziłem i mnie poniosło. Ale ma ono swoje zastosowania. Chociaż nie do codziennego pisania. Parker za to ma i to dobre. ^_^

Plus taki, że miałem okazję zobaczyć co to takiego te oblique i z czym to się je. :D

Υα! :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...