Skocz do zawartości

identyfikacja sheaffera


Polecane posty

Ostatnio udało mi się kupić takie piórko:

ibvG2i26ANCRP6.jpg

myslałem że to mniejszy rozmiarowo triumph, ale po przyjściu okazało się że pióro jest wielkości tuckawaya.

ivPGJVaQ9XlNG.jpg

iiwlDVw9Sv2yk.jpg

isDeo5xx0V4hV.jpg

nie podejrzewałem że to może być tak małe piórko głównie ze względu na klasyczny długi klips

ibdaqj9RikDWkz.jpg

z kropką "dla niewidomych" która bynajmniej nie jest biała ;)

kolejna znajduje się na końcu

ioP3fruRX6Qvz.jpg

a poza tym pióro ma półprzeźroczysty korpus ;)

i0XKhlGnfsiSQ.jpg

czy ktoś ma może jakiś pomysł co to może być za pióro?

szukałem informacji na richard pens i pen hero, ale niestety bez skutków :/

Edytowano przez Pilot Inspektor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sentinel. One były takie korpulentne. Całkiem fajne pióro, kiedy działa.

Korpus jest półprzezroczysty, ale prawdopodobnie składa się z dwóch warstw. Jeśli się nie mylę, zewnętrzną można odkręcić i zdjąć po uprzednim zdemontowaniu ślepej skuwki.

O ile ktoś jej nie przykleił.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta kropka jest zatopiona i po prostu zżółkła ze starości. Mam w swym Sheafferze identycznie zatopioną kropkę i również czas ją zażółcił lekko.

zrobię dokładniejsze zdjęcia, ale nie wydaje mi się żeby to było to. nie widać żadnych śladów farby na niej. do tego te kropki były chyba z reguły powyżej klipsa, nie na nim.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy. Czasem na klipsie, czasem nad nim, czasem na ślepej skuwce, a czasem (kojarzę jakies zdjęcie) na korpusie. Mam egzemplarz, na którym jest kropka z tego samego metalu, co klips, a na niej druga, biała, mniejsza i lekko wypukła (emalia?).

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napis na korpusie 1250

po prostu Sentinel? bez żadnych "dodatkowych nazw"? ;) zawsze myślałem że w tamtym czasie sentinel było tylko określeniem tego że pióro ma metalową skuwkę. tak samo jak np Crest dla złoconej skuwki.

To będzie dokładnie mógłby być Sheaffer Triumph Sentinel DeLuxe Black, gdyby nie skuwka i oznaczenie 1250.

Triumph - stalówka i jednocześnie nazwa linii

Sentinel DeLuxe - skuwka ze stali nierdzewnej z obręczą platerowaną złotem

Do wyboru były dwa systemy napełniania: próżniowy (vacuum filler) lub lewarek (lever filler). Lewarek dostępny tylko w piórach w czarnym kolorze.

Oprócz czarnego celuloidu były dostępne jeszcze dwie wersje: w zielone pasy i szare pasy.

Edytowano przez ArielN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę przesądzać, ale Pańskie pióro wygląda mi na Tuckawaya, którego ktoś przyozdobił skuwką z pióra kulkowego (notabene Sentinela, o czym świadczy okrągła wypustka na pozłacanym klipsie). Skuwka pióra Sentinel DeLuxe powinna być gładka, bez kropki czy wypustki. Ponadto pierwsza edycja Sentinela DeLuxe, produkowana między marcem 1945 r. a wrześniem 1947 r., kosztowała 15 USD. A zatem na korpusie powinien być wytłoczony numer 1500, a nie 1250. Warto również dodać, że Sentinel DeLuxe został pomyślany jako pióro "pełnorozmiarowe" (ok. 13,5 cm) i większe od kieszonkowych modeli Tuckaway przynajmniej o 1 cm. Nie spotkałem się również ze stalówką oznaczoną numerem 79 w piórze Sentinel DeLuxe. Trudno mi się zatem zgodzić z jednoznaczną opinią p. ArielNa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę przesądzać, ale Pańskie pióro wygląda mi na Tuckawaya, którego ktoś przyozdobił skuwką z pióra kulkowego (notabene Sentinela, o czym świadczy okrągła wypustka na pozłacanym klipsie). Skuwka pióra Sentinel DeLuxe powinna być gładka, bez kropki czy wypustki. Ponadto pierwsza edycja Sentinela DeLuxe, produkowana między marcem 1945 r. a wrześniem 1947 r., kosztowała 15 USD. A zatem na korpusie powinien być wytłoczony numer 1500, a nie 1250. Warto również dodać, że Sentinel DeLuxe został pomyślany jako pióro "pełnorozmiarowe" (ok. 13,5 cm) i większe od kieszonkowych modeli Tuckaway przynajmniej o 1 cm. Nie spotkałem się również ze stalówką oznaczoną numerem 79 w piórze Sentinel DeLuxe. Trudno mi się zatem zgodzić z jednoznaczną opinią p. ArielNa.

Dzięki za zwrócenie uwagi na błędy. Człowiek uczy się całe życie :) Czyli wygląda na to, że mamy do czynienia ze składakiem.

Edytowano przez ArielN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zwrócenie uwagi na błędy :) Czyli wygląda na to, że mamy do czynienia ze składakiem.

Jak to się mówi: "chyba na pewno". Jednak nie jest tak źle, jak może się wydawać. Na aukcjach pojawiają się takie hybrydy, że p. Sheaffer przewraca się w grobie. Sądzę, że body z sekcją stalówki to oryginalny Valiant Tuckaway. Jeśliby znaleźć czarną, celuloidową skuwkę z krótkim klipsem i pozłacanym pierścieniem, to mamy prawie oryginał.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w regeneracji pióra

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i odpowiedzi :)

Ale temat nie daje mi jeszcze spokoju. Mógłbym prosić jeszcze o jakieś namiary (nazwę) na pióro kulkowe? czy mówimy o fineline? Nie twierdzę że tak nie jest, ale po prostu nie widziałem żadnych zdjęć takiego modelu, a chętnie bym "naocznie ze zdjęć" porównał skuwki. To by było dla mnie ostatecznym rozwiązaniem zagadki.

ArielN co do sentinela, to wydaje mi się że były również inne kolory. tzn tu: http://dirck.delint....a/?page_id=2998 jest pokazane bordo, a ja mam podobny komplet w brązie. (a może to wersja Sentinel "bez DeLux ;))

Zaciekawił mnie też czerwony crest - brązowe paski widziałem. Ostatnio na aukcjach widziałem ołówek z serii triumph ze złoconą nasadką. Pióra ze złoconą skuwką nie widziałem. za do mam i widziałem kilka piór Tuckaway w czerwone pasy ze skuwką typu sentinel - kolor stalowy. Czyżby zabrakło konsekwecji w małym i dużym modelu? (np przy wykonczeniach piór w szare paski sheaffer się tego trzymał...)

Edytowano przez Pilot Inspektor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i odpowiedzi :)

Ale temat nie daje mi jeszcze spokoju. Mógłbym prosić jeszcze o jakieś namiary (nazwę) na pióro kulkowe? czy mówimy o fineline? Nie twierdzę że tak nie jest, ale po prostu nie widziałem żadnych zdjęć takiego modelu, a chętnie bym "naocznie ze zdjęć" porównał skuwki. To by było dla mnie ostatecznym rozwiązaniem zagadki.

OK. znalazłem :)

"pełna nazwa" to SHEAFFER SENTINEL DELUXE STRATOWRITER

i chyba własnie stratowriter to na nazwa określająca pióro kulkowe

http://pentooling.com/ballpoints.html w 1/3-1/4 od dołu strony. niebieski

Faktycznie skuwka taka sama.

Bardzo dziękuję za podpowiedz. :)

Edytowano przez Pilot Inspektor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i odpowiedzi :)

Ale temat nie daje mi jeszcze spokoju. Mógłbym prosić jeszcze o jakieś namiary (nazwę) na pióro kulkowe? czy mówimy o fineline? Nie twierdzę że tak nie jest, ale po prostu nie widziałem żadnych zdjęć takiego modelu, a chętnie bym "naocznie ze zdjęć" porównał skuwki. To by było dla mnie ostatecznym rozwiązaniem zagadki.

ArielN co do sentinela, to wydaje mi się że były również inne kolory. tzn tu: http://dirck.delint....a/?page_id=2998 jest pokazane bordo, a ja mam podobny komplet w brązie. (a może to wersja Sentinel "bez DeLux ;))

Skuwka z podłużnymi liniami, więc to późniejszy rocznik (lub znów składak). Głowa bywa zawodna, więc poszukałem kiedyś czytanego źródła. No i jest:

When World War II ended, Sheaffer redesigned the Triumph line with a softer, more rounded look and introduced more models. The 1947 catalog introduced Sheaffer's first stainless steel capped model, named Sentinel DeLuxe, with the fountain pen priced at $15.00, accompanied by a matching pencil and Stratowriter ballpoint pen. This first model Sentinel DeLuxe, as shown here, had a brushed and polished stainless steel cap with a gold plated cap band and gold filled trim, and came in black, green and gray striped celluloid barrel and section. The following year's model would have a brightly polished stainless steel cap with engraved longitudinal lines, setting the look for Sentinel models through 1959.

http://penhero.com/365_2010/365_011810.htm

Na egzemplarzu ze zdjęcia widać też białą kropkę powyżej klipsa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...