Skocz do zawartości

Problem ze stalówkami Pilota


Polecane posty

Dzień dobry. Od pewnego czasu przeglądam forum, a przy wyborze pióra wiecznego chętnie korzystamy z celnych uwag znajdujących się w różnych wątkach tutaj poruszanych. Teraz proszę o podpowiedzi, bo mam problem ze stalówkami Pilota.

Mam kilka piór (nie jestem piórowym maniakiem), do których chciałbym dołączyć kolejne. Jestem fanem raczej cienkiej kreski (i mokrej), dlatego wszystkie moje pióra mają stalówki F.

Po doświadczeniach z Platinum 3776 ze stalówką SF chciałbym kupić kolejne pióro ze stalówką soft. Wybór padł na Pilota Custom Heritage 91. Mam pewien dylemat: którą ze stalówek wybrać? Waham się pomiędzy SFM, a SM (SF w Platinum nawet jak dla mnie jest za cienka i... dość sucha). Obejrzałem wiele filmów w sieci o tym, jaką grubość kreski dają poszczególne stalówki Pilota, każda z recenzujących osób poleca najczęściej SFM lub SM, w zależnosci od swoich osobistych preferencji.

Czy macie doświadczenia że stalówkami SFM lub SM w Pilotach? Która z nich pozwoli na uzyskanie cienkiej (nie przesadnie) i soczystej linii? Czy w Pilotach też działa zasada, że japońskie stalówki są o " jeden rozmiar cieńsze", niż stalówki europejskie?

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w sklepie, czy jest możliwość wymiany pióra po wypróbowaniu. Jeśli tak, to będziesz mogła sama ocenić, czy to, co zamówisz jest odpowiednie czy wolałabyć deczko inne. "Soczystość linii" to wrażenie subiektywne, łatwiej porównywać np. dwa pióra do siebie pod kątem tego parametru bo jest do czego się odnieść.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję @zami za podpowiedź. Pióro planuję kupić na pensachi.com lub StiloeStile. Nie sprawdzałem, czy w tych sklepach jest możliwość wymiany pióra. Nawet gdyby, to pewnie nie chciałoby mi się robić zwrotnych przesyłek.

Rozumiem, że "soczystość", to pojęcie subiektywne, może źle zadałem pytanie. Ale jeśli chodzi o porównanie, to czy pilotowskim stalówkom SFM/SM bliżej np. do efki od JoWo (mam taką w jednym z piór) lub efki w Jinhao 100 Centennial?

Od porównania "soczystości" bardziej chodzi mi o to, czy stalówkom Pilota, o których napisałem, bliżej do europejskiej M, czy raczej F?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Pilota 74 z <SFM>, a to prawie jak 91.  Jest to najmilsza i najgładsza ze stalówek, które mam, a znajomi co sprawdzają jak się tym pisze, mówią "łał".  Mogę z ręką na sercu polecić.

Mam porównanie z <M> w Pilocie MR (aka Metropolitan) oraz z Elite 95S <F> - oba są zauważalnie twardsze podczas pisania, choć nie ma żadnych widzialnych różnic w różnicowaniu grubości kreski.

Co do grubości kreski: jeśli wolisz cienkie, wybierz <SFM>.  Nie mam porównania do "europejskiego <M>", ale <M> Pilota wcale takie cienkie nie jest. 

Edytowano przez jamrok
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję @jamrok Przyznam, że SFM była moim faworytem, w sieci jest sporo pozytywnych opinii o tej stalówce. Twoja opinia utwierdziła mnie w przekonaniu. Klamka zapadła, wkrótce leci do mnie Pilot Custom Heritage 91 ze stalówką SFM. Dziekuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, jamrok napisał:

Ja mam Pilota 74 z <SFM>, a to prawie jak 91.

Da sie cos takiego kupic luzem, tzn. sama stalowke?
W Polsce to przypuszczam ze nispecjalni, ale moze jakims japonskim sklepie internetwoym?

Bo raz, ze zestaw o ktorym piszesz, to ponad 700 PLN, a dwa, ze rowniez estetyka nie dla kazdego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety sprawa jest stosunkowo droga i nie jest łatwo nabyć stalówkę soft w Europie, ja kupowałem przez pensachi.com.  Istnieją znaczące okresowe bonifikaty, do 25%, ale wciąż to trochę jest.  Nawet na japońskim Amazonie jest cena 450zł, do czego trzeba doliczyć PIT i cło.  AliExpressu się bałem.

Samej stalówki nie znalazłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, jamrok napisał:

nie jest łatwo nabyć stalówkę soft w Europie,

Stilo e Stile sprzedaje.

27 minut temu, jamrok napisał:

PIT i cło

PIT to podatek od dochodu, cło płacisz powyżej 150 euro. Do zapłacenia będzie VAT + 8,50 zł zakłądając że dostarcza Poczta Polska.

28 minut temu, jamrok napisał:

AliExpressu się bałem.

Nie ma czego się bać.

28 minut temu, jamrok napisał:

Samej stalówki nie znalazłem.

43 minuty temu, Adrian Marek napisał:

Da sie cos takiego kupic luzem, tzn. sama stalowke?

Pilot nie sprzedaje stalówek luzem i nie udostępnia części zamiennych. Jedyny wyjątek to unity do Pilota Caplessa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...