Skocz do zawartości

Intensywne naboje do pióra z cienką stalówką (EF)


peterek_primosz

Polecane posty

Witam. Jakie byście polecili naboje z piękną barwą atramentu jakimś intensywnym niebieskim lub fioletem tak aby pióro z cienką stalówką pisało ładnie i wyraziście?

Chodzi mi o dobry przepływ i intensywną barwę  pisma. Co sądzicie o nabojach pelikan edelstein sapphire lub topaz? Będą wyraziste i z dobrym przepływem? Może jakieś inne? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

8 godzin temu, peterek_primosz napisał:

....naboje z piękną barwą atramentu jakimś intensywnym niebieskim lub fioletem...

To mogą być stare naboje z których sporo wody odparowało, bez żartów😉.  A ponieważ o takie naboje trudno to napełniam je Królewskim Niebieskim 4001 z kałamarza z którego celowo wyparowałem 20% wody. Wystarczy zostawić otwarty na 2-3 tygodnie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Klerk napisał:

To mogą być stare naboje z których sporo wody odparowało,

Dokładnie to samo przyszło mi do głowy w pierwszej chwili. Tyle, że ja odparowuję z Pelikana Royal Blue ok 60% objętości (stawiam otwarty kałamarz na grzejniku) i używam go do podbijania barwy innych atramentów w tym granatowego Hero, pozbywając się z niego szarego zafarbu. To są tanie atramenty, niewiele tracisz, jak nawet nie będziesz do końca zadowolony z efektów. Pelikan ma fajny kolor i bardzo dobre walory fizyczne, ale po wielu latach używania jego odcień na tyle się opatrzy, że szuka się po prostu czegoś innego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.04.2024 o 10:55, peterek_primosz napisał:

czy owe dalekowschodnie naboje pasują do europejskich piór?

Nie wiem, jak Taccia, ale Pilot i Sailor mają własne patenty i do piór w tzw. standardzie europejskim nie pasują.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markol zastanawiam się nad czterema markami, bo oglądałem ich kolorystykę i jest na prawdę ładna! Pierwsza opcja, naboje pelikana edelstein pelikan sapphire, pelikan 4001 niebieski 4001 fioletowy, opcja dwa - j herbin blue nuit, blue mysootis, eclat the saphir i Violette Pensee, Graf von Faber-Castell Luxury Lapis Lazuli, violet blue, castel blue, DIAMINE - saphire blue, imperial blue, mediateraean blue. I słuchajcie, które z tych co wymieniłem miały by dobry przepływ, żywą barwę i wyrazistość na F czy EF? Np. słyszałem że pelikan edelstein sapphire jest dość mało wyrazisty...to prawda?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przepadam za nabojami GvFC. Te, które miałem (np. Cognac Brown, Violet Blue) były przy cieńszych stalówkach dość anemiczne, ale może to mój subiektywny odbiór. Poza tym te naboje mają dośc szeroką podstawę i do niektórych piór (np. Waterman Charleston) nie pasowały pomimo "europejskiej" końcówki. J. Herbin i Diamine to chyba niezły wybór a i koszt nabojów nie jest bardzo wysoki, więc można popróbować. Barwa Edelstein Sapphire zdecydowanie mi się nie podoba.  Przypomina mi starą kalkę do maszyn do pisania, ale to znowu moja subiektywna ocena.

Edytowano przez Markol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zbyt silny odchył na granaty. Sam mieszam granatowego Hero z Pelikanem Royal Blue i mam nim zatankowaną większość piór. Tanocha jak barszcz i cieszy mi oko na maksa, walory fizyczne mocno na plus, niekłopotliwy, nie jest w stanie mi zbrzydnąć. Tytułem odskoku dla oka mam Fireopala i ostatnio Golden Lapisa. Jakoś mniej podchodzą mi te szkolne błękity, może dlatego, że są jakby rozwodnione.

4001 to całkiem przyzwoite atramenty, jeśli odpowiadają Ci odcienie, to tylko przyklasnąć. Mojemu braciakowi nie mogę wcisnąć żadnego innego niż Royal Blue. Nawet nie chce słyszeć o jakiejkolwiek odmianie. Jak jest u mnie, to może wypróbować dziesiątki innych kolorów, ale do własnych piór, nawet nie ma mowy o zalaniu czymś innym. Czasowo leżał mi Błękitny 5, taki jest wyrazisty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...