Skocz do zawartości

Codzienne pióro do biura - dobrej jakości


Polecane posty

Cześć szukam pióra dobrej jakości do pisania około jednej kartki a4 tygodniowo. Pióro musi być solidne, reprezentacyjne. Najlepiej w kolorze zielonym :) stalówka F. Fajnie jak by miało klasyczny wygląd jak montblanc. Budżet do 1000 zł zakup/wysyłka tylko i wyłącznie z PL. Byłem oglądać montblanc w sklepie ale cenowo mnie pokonało około 4000 zł :( może znajdzie się coś równie dobrego, jakościowo ale w niższej cenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co kolega rozumie przez reprezentacyjne. Na kim chcemy zrobić wrażenie? Na przeciętnym polaku? Z moich doświadczeń z pracy wynika że przeciętny polak to zna Pelikana, Parkera, Watermana.... Do tego reprezentacyjne modele tych firm też niestety spokojnie przekraczają 1000 złotych.

Totalne minimum które bym zakwalifikował jako reprezentacyjne:

* Pelikana m400 (~1400 zeta). Istnieje klasyczny model w zielone paski, złota stalówka rzucająca się w oczy, solidne, F-ke dostaniemy, ale nie ma zaokrąglonych końców jak Montblanc. I malutkie to pióro jest. Wyższe i większe modele odlatują z ceną w okolice 2000 - 3000zł. Dla osoby z małymi rękami idealne.

* Parker Centennial Duofold (~2200 zeta). Piękna złota stalówka. Oglądałem kilka razy. Podobno pióro jest solidne. Czy jest w zielenili - nie wiem ale czarne wygląda elegancko. Nie jest zaokrąglone na końcach jak Montblanc.

Z marek które w Polsce nie są specjalnie znane z piór wiecznych:

* Pilot Custom 823 Black Smoke 14K (~1350 zeta). Miałem kilka pilotów i były solidne (tego akurat nie miałem). Kształt klasyczny zbliżony do Montblanc. Kolor tylko nie pasuje i pióro jest lekko prześwitujące. To chyba jest najtańszy "reprezentacyjny" model reszta tych klasycznych eleganckich piór pilota leci w okolicę 3000 zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ade Sporo "eleganckich" czy też "reprezentacyjnych" piór pominąłeś, a w budżecie do 1000 zł spokojnie się takie znajdą. Jest cała gama Sailora, Pilota i Platinum dostępna w PL w tych pieniądzach.

@lemons-shop Wyszukaj sobie Pilot Custom 74, Sailor 1911 L i Platinum 3776 Century. Wszystkie trzy nawiązują kształtem do rzeczonego Montblanc. Wszystkie to dobre pióra. Platinum dostaniesz w zielonym ze złotymi lub chromowymi akcentami. Jeśli Twoim preferowanym rozmiarem stalówki jest europejskie F, to w przypadku Platinum i Sailora celuj raczej w M, w myśl zasady mówiącej o tym, że japońskiej pióra mają stalówki o rozmiar mniejsze od innych. Nie do końca to działa w przypadku Pilota, bo ich M-ki są raczej obfite. Pióra te różnią się również szlifem ziarna, co wpływa na subiektywne odczucie gładkości przy pisaniu. W mojej osobistej skali, Pilot jest najbardziej gładki, potem Sailor (ma specyficzny szlif). Platinum przy pisaniu daje odczucie pisania ołówkiem, ale mi osobiście to pasuje najbardziej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, reprezentacyjne mam na myśli eleganckie, coś w stylu montblanc lub cartier. Wiem ze te marki to te marki, jednak życie nauczyło mnie ze nie wszystko co drogie jest dobre. wpadł mi w oko zielony pelikan m200 ma przepiękny zielony kolor. Fajnie jak udałby się dokupić w podobnym tonie długopis :) sugerowane przez kolegę: pilot 74, salior i platinium najlepiej przydał mi do gusty pierwszy i ostani. Na olx widziałem wspomnianego wcześniej parkera duofold za dobre pieniądze, jednak z tym portalem mam złe doświadczenia :( 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka fajnych piór w tym przedziale cenowym. Oprócz japońskich Sailorów, Pilotów i Platinum, jest jeszcze Aurora Ipsilon.

ipsilon3.jpg.683e964b8ca0218afe213f70a47bf63f.jpg

Jeśli masz sposobność bywać w Warszawie, to możesz zajrzeć do butiku na Ogrodowej i przetestować sobie różne modele, zobaczyć jak piszą. Wtedy łatwiej wybrać. Bo oprócz kształtu/prezencji ważne jest doświadczenie z pisania, a to potrafi być zupełnie inne dla piór każdego kolejnego producenta.

Tutaj fotka porównawcza Pelikana M200 i Aurory ipsilon:

ipsilon2.thumb.jpg.cf6c23f5a6f13d51e0e424d05562fc53.jpg

Wariantów nie brakuje: złote stalówki/pozłacane stalówki/pióro z żywicy (plasitku)/pióro z laki (lakierowany metal):

ipsilon.thumb.jpg.b8871fda7c2519685a466f62933e27a4.jpg

Wszystkie ceny tutaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lemons-shop napisał:

zielony pelikan m200 ma przepiękny zielony kolor. Fajnie jak udałby się dokupić w podobnym tonie długopis

Z tym nie powinno być problemu (poniższy link)

https://germanpen.pl/pl/p/ZESTAW-PIORO-WIECZNE-DLUGOPIS-PELIKAN-CLASSIC-M200-MARMUROWA-ZIELEN-BOX-PREMIUM-STALOWKA-F/881

Pelikan m200 jest małym piórem i raczej cech " reprezentatywności ", na których Ci zależy nie spełni...... jeśli miałby być już pelikan, to w rozmiarze

m600 lub m800, o m1000 już nawet nie wspomnę. Poza tym, pelikany nie są w kształcie cygara.

Poniżej zdjęcie Pelikana m200 vs MB 146 abyś miał skalę porównania w kwestii rozmiarów.

tgqcyk4.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie pelikan jest malutki :o aurora w tym czarnym kolorze wyglada bardzo fajnie! Nie ukrywam ze na zdjęciu pelikan m200 wyglada obłędnie w zielonym marmurku lub cały czarny z złotym. Mam pytanie może trochę nie na miejscu, ale czy pióro montblanc jest warte swojej ceny? Czy 90% ceny to marka? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lemons-shop Nie obraź się, ale po Twoich sugestiach względem piórowych wyborów mam wrażenie, że głównym zadaniem Twojego nowego nabytku będzie "robienie wrażenia na osobach postronnych", a same właściwości piśmienne schodzą na drugi plan :) Jeśli tak, to chyba nie ma bardziej rozpoznawalnego pióra niż Montblanc, ewentualnie Aurora, ale nie Ipsilon, tylko 88 co najmniej :) 

Jako wieloletni użytkownik kilku egzemplarzy Montblanc (146 i 149 głównie) powiem Ci, że "flagowa" linia (tj. Meisterstuck) trzyma poziom. Cena "sklepowa" jest, oczywiście, przesadzona (jak wszystkich produktów MB, zresztą - subiektywna opinia), ale jakość i przyjemność użytkowania - są. Nigdy nie miałem MB kupionego jako nowe. Wszystkie moje egzemplarze pochodziły z drugiej ręki, niejednokrotnie z "nieznaną historią serwisową". Z żadnym nie miałem najmniejszych problemów. To po prostu solidnie wykonane pióra. Czy dałbym za nie 3000 w sklepie, gdyby mnie uwierały banknoty w portfelu? Tak, ale wyłącznie za Meisterstuck 146, ewentualnie Heritage. Dlaczego? Bo 149 jest dla mnie za duże, a inne linie mi się zwyczajnie nie podobają (niektóre, m.in. Pix uważam wręcz za brzydki, nieuzasadniony skok na kasę - takie pisadło do kupienia w butiku na lotnisku).

W moim, ponownie, SUBIEKTYWNYM odczuciu, podobne doznania dają "flagowce" Pilota/Platinum/Sailor. Porządnie wykonane, dobre, bezproblemowe stalówki "prosto z pudełka", relatywnie sensowna cena. Stylistycznie MB najbardziej przypomina Sailor 1911 (nawet plastik, z którego jest wykonany jest podobny w dotyku do "precious resin"), najbardziej powszechny jest Pilot, a moim faworytem pozostaje jednak Platinum, bo...dużo piszę i szlif ich stalówki najbardziej mi odpowiada.

Jeśli miałbyś natomiast wybierać pomiędzy Pelikanem M800 Souveran, a Montblanc 146, to...moim zdaniem MB będzie tu pewniakiem, choć wychodzi plus minus 1000 zł drożej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, lemons-shop napisał:

Mam pytanie może trochę nie na miejscu, ale czy pióro montblanc jest warte swojej ceny? Czy 90% ceny to marka? 

Twoje pytanie jest jak najbardziej na miejscu, ja natomiast mogę wypowiedzieć się do własnych doświadczeń z tą marką.

Egzemplarz z powyższego zdjęcia używam od kilkunastu lat.... może dwudziestu, zakupiłem w sklepie, czyli nie jest to pióro z drugiej czy trzeciej ręki, lub jakiś "składak" niewiadomego pochodzenia.  Nigdy, jak do tej pory mnie nie zawiódł pod względem mechanicznym i użytkowym, (może leżeć wiele tygodni nieużywany - startuje od pierwszego kontaktu z papierem bez problemu), nie miałem potrzeby odsyłać go do serwisu celem naprawy itp. Dodam jedynie, iż wszystkie czynności dotyczące obsługi typu płukanie, smarowanie, sam okresowo wykonuję, co nie jest czynnością wielce skomplikowaną, potrzebny jest jedynie mały klucz do wykręcenia mechanizmu tłoka i spływaka ze stalówką. 

Sądzę, że w pewnej mierze odpowiedziałem już na Twoje pytanie.... Tak, MB jest wart swojej ceny i nie żałuję żadnej złotówki na niego wydanej, ale podkreślam, to jest wyłącznie moja opinia i dotyczy tego egzemplarza, o którym mowa.

Oczywiście znane są przypadki, szczególnie tych najnowszych wypustów, że ludzie kupują nowe pióra i od razu reklamują, odsyłają do serwisu bo stalówka drapie, jest źle osadzona, lub jej skrzydełka się nie schodzą tak, jak powinny....

Wydawać by się mogło, iż takie znane i renomowane marki jak np. MB, Pelikan, powinny oferować produkt na jakościowo najwyższym poziomie..... niestety, masowa produkcja nastawiona wyłącznie na zysk, coraz gorszy jakościowo materiał używany do produkcji, oszczędności oraz nieustannie obniżane normy dot. kontroli jakości, dają taki właśnie efekt, iż pytania czy dany produkt wart jest swojej ceny, pojawiają coraz częściej. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obrażam się, po prostu próbuje opisać to czego bym oczekiwał, czasami to trudne w dzisiejszych czasach gdzie wszystko się upraszcza i banalizuje, to wrażenie ma być robione tylko i wyłącznie na mnie :) dlaczego tak wspominam o montblanc bo widziałem dotykałem i wydawało mi się super, byłem w centrum handlowym silesia  Katowice jednak życie nauczyło mnie ze nie zawsze warto dopłacić do marki, bo marki jada na renomie wyrobionej przez lata a obecnie tak jak kolega wspomniał maksymalizują zyski. Przerabiałem to na zegarkach oraz samochodach. Chodzi mi o produkt ponadczasowy z klasą a wole zapytać użytkownika który realnie ma doświadczenia, mogę poczekać i dozbierać na montblanc. Najbardziej wpadły mi w oko pelikany oraz wspomniane 911. Kojarzy ktoś sklep stacjonarny na Śląsku gdzie można zobaczyć namacalnie produkty? (Pelikan oraz Salior)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lemons-shop napisał:

Faktycznie pelikan jest malutki :o aurora w tym czarnym kolorze wyglada bardzo fajnie! Nie ukrywam ze na zdjęciu pelikan m200 wyglada obłędnie w zielonym marmurku lub cały czarny z złotym. Mam pytanie może trochę nie na miejscu, ale czy pióro montblanc jest warte swojej ceny? Czy 90% ceny to marka? 

Pelikan M200 to właściwie najniższy z wartych uwagi współczesnych modeli Pelikana. Na "przeciętnym Kowalskim" pewnie zrobi wrażenie (bardziej pewnie przez sam fakt pisania piórem, mniej przez markę, a najmniej przez model), ale osoba choć trochę interesująca się piórami uzna je za "aż i tylko" ok. Czyli wszystko zależy od tego, na kim to wrażenie ma być zrobione. Pióro jest fajne, przyjemne, daje się lubić. Jest małe, ale nie jakoś przesadnie. Bez skuwki jest odrobinę dłuższe od "uwielbianego" Parkera IM. A czy MB jest warty swojej ceny? Tak i nie, zależy dla kogo. Jest tyle warte, ile jesteś skłonny za nie zapłacić. To o wartości, a w kwestii ceny, hm... nie ma nic za darmo. Nie oczekujmy cudów od tanich produktów. Jakość rośnie wraz z ceną, ale nie liniowo. Można odczuć spory skok jakości między piórem za 100, a takim za 500, ale już tylko nieznaczny (lub żaden) między takim za 2000 a 3000. Wrażenie chyba bardziej robi to, ile ktoś zapłacił za pióro, niż pióro samo w sobie. Oczywiście pod warunkiem, że oglądający "zna się na rzeczy" :) Zmierzając do brzegu, jak chcesz mieć fajne, przyjemnie piszące pióro "dla siebie", to spokojnie znajdziesz coś w zakładanym budżecie, ba, nawet w ułamku tego budżetu, a jak ma się podobać "komuś", to już potrzebna kasa adekwatna do tych upodobań. Miej na uwadze, że w każdym przedziale cenowym zdarzają się wpadki. Moje zdanie jest takie, że jak komuś podoba się MB, to warto kupić MB. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lemons-shop No I jeszcze jedno pytanie, którego chyba nie zadaliśmy, a jest dość istotne: czy Ty w ogóle piszesz piórem na co dzień? Bo wiesz, to ważne o tyle, że masz już zapewne jakieś przyzwyczajenie do konkretnego typu stalówki. Ja np bardzo lubię złote, bo są (w większości) nieco bardziej "sprężyste" przy pisaniu, ale na co dzień piszę stalowymi, bo do szybkich notatek bardzo mi odpowiadają. Upodobałem sobie Kaweco, bo ich M ma taką optymalną szerokość - nie za grubo, nie za cienko, w sam raz. Ze złotych podchodzą mi najbardziej Platinum i właśnie MB, nie do końca znów Pelikana...zmiennych jest wiele :)

Ale ad rem. Jeśli to jest Twoje pierwsze pióro, to rzucanie się na MB za 3000 plus, to trochę przesada. Nie zrozum mnie źle - bardzo chętnie ktoś przytuli je na tutejszym Targowisku, za połowę ceny sklepowej, jeśli się nim rozczarujesz, ale nie o to chyba chodzi? Przy pierwszym piórze, zwłaszcza przy przesiadce z długopisu, to nie wiesz, czego właściwie oczekujesz. Moja rada - kup sobie np. Kaweco Student za 200 zł, pobaw się chwilę, przywyknij do innego sposobu pisania. Stalówki nie zepsujesz raczej, bo jest stalowa, a do tego masz caaaałą gamę zamiennych w niewielkiej cenie, więc możesz sobie popróbować różnych rozmiarów. Jak Ci "siądzie" to pisanie piórem, to wtedy celuj w coś drogiego :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia 4.02.2024 o 21:46, nilfein napisał:

@lemons-shop No I jeszcze jedno pytanie, którego chyba nie zadaliśmy, a jest dość istotne: czy Ty w ogóle piszesz piórem na co dzień?

Jeszcze jedna rzecz - jeżeli pióro nie jest wykorzystywane na codzień, a raz na jakiś czas "do efektownego podpisania dokumentu", to mało co psuje taką chwilę jak zaschnięta stalówka. Praktyczniejsze może być wtedy pióro z dodatkowym mechanizmem (jak w Platinum 3776, czy TWSBI) zapobiegającym wysychaniu.

Pewnie nie jest to twój przypadek (zrozumiałem że chodzi o pisanie przynajmniej raz na tydzień), ale dobrze mieć na uwadze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...