Skocz do zawartości

Jak odpowietrzyć pióro z "power filler double reservoir"


Polecane posty

Mam pióro visconti z systemem (power filler double reservoir). Nie zasysa mi na maska atramentu. nie wiem czy się nie zapowietrzyło czy po prostu źle tego systemu nie używam? Jak pióro z takim systemem odpowietrzyć? jak je tankować poprawnie?

Ja korzystałem z tego filmiku, dobrze ten pan to tłumaczy?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zasysa max, to znaczy ile powietrza zostaje? Jakiś bąbelek to norma. Ten system wyklucza zjawisko zapowietrzony /odpowietrzony, tego nie ma.

Film pokazuje dobrze, pierwsze 2 cykle, można dołożyć kolejne, 3, 4..., ale 3 razy to i tak dużo. U ciebie problem może być dwojaki:

1) Pióro straciło szczelność. Łatwo sprawdzić, zanurz pióro w wodzie, suwaj tłoczek, patrz czy bąbelki puszcza górą albo zasysa górą. Może się zdarzyć, że i tłok główny nieszczelny. Obserwuj czy podciśnienie żwawo zasysa płyn przez sekcję.

2) Brakuje 3 lub 4 cyklu. Gdy pióro stalówką w górze to sprawdź czy na dole jest wyłącznie płyn, atrament, gdy cofnąłeś tłok. Potem starannie wypchnij powietrze ze sekcji (na górze), patrz film, a potem do kałamarza. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzenie szczelności: zatop pióro całkowicie w misce z wodą. Bąbelki górą to znaczy przy tłoczku który ruszasz, i to oznacza źle, jest nieszczelne. Dobre pióro oddycha wyłącznie przez stalówkę. Patrz jak przepływa woda, możesz ją podkolorować. 

Czy pióro jest przeźroczyste?  Ile powietrza w nim pozostaje? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie mam takiego objawu...przy tłoczku nie ma żadnych bąbelków gdy jest zanurzone w wodzie i tłok jest suwany i od nowa. przy jego napełnianiu wodą czy też atramentem nie ma tez czegoś takiego ze przy spływaku i stalówce pokazują się krople jak na filmiku. Zasysa bardzo małe jednostki wody. Np. zasysa tyle atramentu ze wystarczy tylko na godzinę pisania i to takiego mało częstego. ma transparentne okno za sekcją a tak nie jest to pióro przezroczyste.  

 

IMG_20240109_213045.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wskazuje na prawdopodobne uszkodzenie wewnętrznego tłoka. Ja mam, co prawda inne pióro, ale zasada działania ta sama, w moim wszystko widać:

Ha2c607d3efc344d28a583b5545e8e0b1E.jpg_6

Ten tłok posiada równocześnie zawór zwrotny, jeśli coś się zablokowało to nie będzie działać. Wykonaj jeszcze próbę aby się upewnić:

Zatop pióro głęboko (np.wiadro) stalówką do góry i pompuj tłokiem, i tak:

1) Jeśli sprawne to powietrze będzie intensywnie wypychane przez stalówkę i już po 2 ruchach wypełni się całkowice wodą. Dalsze pompowanie będzie tylko przepychało wodę i minimalnie resztki powietrza.

2) Jeśli pompowanie będzie wyrzucało małe porcje powietrza a pióro napełni się po kilku lub kilkunastu ruchach tłoka, to niestety do naprawy. Tłok nieszczelny lub zaworek uszkodzony, albo coś... niespodziewanego☹️

Ale..., ale taka płukanka może odblokuje tłoczek i to by był miły wariant "niespodziewanego"🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...